Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sharp vyrobil 4,1" displej s hustotou pixelů 736 ppi

14.11.2014, Jan Vítek, aktualita
Především v mobilních zařízeních by se měl uplatnit nový displej společnosti Sharp, který se může pochlubit velmi vysokou hustotou pixelů. Na jeden palec jich má celých 736, přičemž jeho úhlopříčka je 4,1".
V dnešní době se objevují telefony pro systém Android, které jsou vybaveny displejem s rozlišením 2560 x 1440, čili čtyřnásobným HD rozlišením (Quad HD). Na našem trhu jsou přinejmenším tři takové modely, a to jednak LG G3 (D855) s 5,5" displejem, Samsung Galaxy Note 4 s 5,7" displejem a Lenovo Vibe Z Pro s rovnou šestipalcovým displejem. Jde tedy o phablety, ovšem displej od firmy Sharp má úhlopříčku pouze 4,1", takže ten je určený pro klasické chytré telefony.

Jeho rozlišení je ale 2560 x 1600, čili ještě o chlup více než Quad HD, a to dává výsledných 736 ppi, zatímco zmíněný LG G3 má 538 ppi. Jde přitom o typ IGZO, což je název odvozený z použitého materiálu (indium gallium zinc oxide).

Sharp jej nevyrobil jen tak proto, že může, ale plánuje jej dostat na trh. První testovací vzorky se mají k jeho zákazníkům dostat v příštím roce a v roce 2016 se má začít vyrábět ve velkém. Otázkou je, na co je takový displej použitelný. Na adresu displejů se stále vyšším rozlišením se už vyjádřiltřeba CEO Huawei Consumer Business Group, Richard Yu. Ten prohlásil, že dle něj nepotřebujeme na mobilních telefonech displeje s rozlišením Quad HD, neboť stejně nedokážeme rozlišit mezi tímto rozlišením a Full HD, takže to je naprostý nesmysl.

To je sice pravda, ale je tu jedna oblast, kde takto malé displeje s vysokým rozlišením jistě přijdou vhod, a tou jsou headsety pro virtuální realitu jako Oculus Rift. Ty dnes nejčastěji využívají právě mobilní displeje s rozlišením Full HD, které se navíc ještě dělí na dvě poloviny vyhrazené pro každé oko. Ve skutečnosti tak koukáme na displej s rozlišením 960 x 1080, a u něj ani není využita celá plocha. Na rozlišení displejů VR helem je tedy zcela jistě ještě co vylepšovat a vzhledem k tomu, že řada VR helem se spoléhá právě na mobilní telefon, rozhodně má smysl využívat takovéto displeje i u nich.

A je také zřejmé, že když už mají na trhu mobily s Quad HD firmy LG, Samsung i Lenovo, pak Huawei asi nebude stát opodál, a je tak asi jen otázkou času, kdy svůj model s Quad HD LCD představí i tato firma. Uvidíme, zda to bude trvat do té doby, než na trh dorazí nový model telefonu Samsung Galaxy.

Zdroj: DailyTech
reklama