Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sharp ukázal smartphone s vlastním OLED displejem

4.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Sharp Aquos Zero je nejnovější vlajková loď tohoto výrobce. I když se do Evropy možná vůbec nedostane, zaslouží si pozornost už jen kvůli displeji. Sharp totiž použil svůj vlastní OLED panel, který navíc chce nabídnout i konkurenci.
Největším výrobcem OLED displejů pro malá mobilní zařízení je Samsung, který dominuje 90 % trhu. S dlouhým odstupem za ním je LG držící 7,7% podíl. Nyní ovšem přichází nový hráč z Japonska. Sharp ve své nové vlajkové lodi Aquos Zero využil svůj vlastní OLED displej, vůbec první takový panel, který si společnost sama navrhla i vyrobila. Sériová výroba začala už v červnu, ale první produkt byl představen právě nyní. Panel dostal úhlopříčku 6,2" a netypické rozlišení 1440 x 2992 pixelů, které značí podlouhlý tvar. Displej je po obou stranách mírně zahnutý a jeho rohy jsou výrazně zaoblené, v horní části potom nelze přehlédnout poměrně masivní výřez. Zrovna nejtenčí nejsou ani okraje pod a nad displejem, takže v tomto ohledu ještě má Sharp co vylepšovat.
 
 
Obrazovou kvalitu z dostupných fotografií těžko zhodnotíme, ale podle výrobce displej podporuje barevný prostor DCI-P3 i formát vysokého dynamického rozsahu Dolby Vision. Dobrou zprávou je, že si Sharp nechce své OLED displeje nechat pro sebe, ale nabídne je také ostatním výrobců smartphonů. Kdo ví, třeba se jednou panel tohoto výrobce objeví v iPhonech od Applu. Přece jen se o této možnosti dříve už minimálně jednou spekulovalo.
 
Za zmínku stojí i samotný Sharp Aquos Zero, ve kterém se výše popisovaný displej objevil. Jedná se o novou vlajkovou loď japonského výrobce, čemuž odpovídá i použití procesoru Qualcomm Snapdragon 845, 6GB RAM a 128GB vnitřního úložiště. Překvapí použití pouze jednoho zadního fotoaparátu, konkrétně s rozlišením 22,6 MPx a světelností f/1.9. Telefon dostal do vínku také 8MPx přední fotoaparát na selfie, čtečku otisků prstů (na zádech), funkci rozpoznání obličeje, baterii o kapacitě 3 130 mAh, stereo reproduktory s Dolby Atmos a nejnovější operační systém Android 9.0 Pie.
 
 
Telefon také splňuje certifikaci IP68, která potvrzuje odolnost proti vodě a prachu. Spíše než rozměry 154 x 73 x 8,8 mm stojí za pozornost hmotnost 146 g, která patří k nejnižším mezi vlajkovými loděmi. Svou zásluhu na tom jistě má také použití zadního krytu z kevlaru namísto skla či kovu. Sharp Aquos Zero se začne na japonském trhu prodávat do konce letošního rok za dosud nespecifikovanou cenu. Ačkoliv Sharp začal některé své smartphony nabízet v Evropě, není jasné, zda se k nim zařadí i tato vlajková loď.
 


reklama