Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Seat uvádí koncept elektromobilu el-Born se 150 kW

4.3.2019, Milan Šurkala, aktualita
Seat se prozatím ve spojitosti s elektromobily takřka vůbec nespojoval, to se má ale brzy změnit. Automobilka totiž představila koncept svého elektromobilu el-Born, který nabídne 150kW elektromotor a velký vnitřní prostor.
Trh s automobily přechází k elektromobilitě a stále je mnoho automobilek, které vypadaly, jako by se jich to netýkalo. Jednou z nich je Seat, který se sem prozatím nijak zvlášť netlačil. Nyní ale představuje koncept elektromobilu el-Born, který sice není sériovým vozem, ale údajně má mít dost blízko k produkčnímu modelu. Je založen na elektrické platformě MEB koncernu Volkswagen.
 
Seat el-Born
 
Produkční model by se měl představit v průpěhu roku 2020 někdy později po uvedení Volkswagenu I.D. Oba modely budou do značné míry sdílet techniku, což se bude týkat i připravovaného elektrického SUV od Škody. Hovoří se tak např. o elektromotoru s výkonem 150 kW, který si bude brát "šťávu" z akumulátoru s 62 kWh. Dle výrobce by to mělo vystačit na ujetí 420 km na jedno nabití, nicméně praktická hodnota se dá očekávat spíše někde kolem 350 km.
 
Seat el-Born
 
Výkonný motor slibuje také solidní dynamické výkony a automobil by se tak měl na 100 km/h ocitnout za pěkných 7,5 sekundy. Akumulátor podporuje rychlé 100kW dobíjení, takže by na 80 % měl být za nějakých 47 minut. V interiéru najdeme infotainment s 10" obrazovkou a nechybí ani technologie pro částečně autonomní řízení (SAE Level 2). Pokud jde o design, ten je zejména v přední části docela diskutabilní a mnohým lidem docela dost připomíná Teslu Model 3. Produkční verze by se měla vyrábět v německém Cvikově spolu s modely VW I.D.
 
Seat el-Born
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama