Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung se možná také zbaví 3,5mm jacku na sluchátka, nahradí ho vlastním konektorem?

16.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Objevila se informace, že Samsung testuje možnost nahradit tradiční 3,5mm audio jack jiným konektorem. Ještě děsivější je ovšem fakt, že by nemuselo jít o USB Type-C, ale o proprietární typ konektoru navržený přímo Samsungem.
Před lety výrobci mobilních telefonů začali používat jednotný standard pro připojení sluchátek či reproduktorů. Nepsaná dohoda se udržela až do letošního roku, kdy se 3,5mm audio jacku zbavil nejprve čínský výrobce LeEco, potom u vybraných modelů Motorola a minulý týden také Apple u svých iPhonů 7 a 7 Plus. Jako nejčastější důvod se uvádí ušetření místa, které umožní snížení rozměrů (především tloušťky) smartphonu, případně jeho využití například k navýšení kapacity baterie. Všichni výrobci zařízení s Androidem, kteří se rozhodli zavrhnout 3,5mm konektor, se jej rozhodli nahradit portem USB Type-C. V případě Applu se pak “drátová” sluchátka pochopitelně zapojují přes proprietární port Lightning.

To už máme dva nové standardy, možná ovšem nebudou jediné. A to je snad nejhorší scénář, který by mohl nastat, tedy že by další výrobci začali používat své vlastní standardy nekompatibilní s ostatními. Nyní se ovšem o takové variantě začalo spekulovat v případě Samsungu, který by mohl tradiční sluchátkový konektor vypustit už u chystané vlajkové lodi Galaxy S8. Jihokorejský výrobce podle interních zdrojů testuje, jaké jsou v tomto ohledu možnosti, takže nic zatím není jisté. Možnosti je, že by budoucí telefony od Samsungu měly jen port USB Type-C spekuluje se ovšem také o variantě, kdy by se sluchátka připojovala pomocí proprietárního konektoru vyvinutého přímo Samsungem, i když i tento by podle zdroje mohl být založen na USB Type-C.
Poměrně odvážná představa designu Samsungu Galaxy S8


Těžko říct, co si pod tímto spojením konkrétně představit, ale v každém případě se hovoří i o možnosti, že by výrobce tento standard licencoval zdarma či za nízký poplatek ostatním výrobcům zařízení s Androidem. Zdá se ovšem těžko uvěřitelné, že by například Lenovo či LG dobrovolně využívalo standard vyvinutý Samsungem. Místo toho by nejspíš přišli s konkurenčním řešením, a už bychom tu měli nespočet druhů konektorů určených k připojení sluchátek. To by samozřejmě znamenalo neustálou potřebu redukcí a samozřejmě s tím spojené zvýšené náklady při nákupu sluchátek.

To už se ale snad dostáváme k těm nejčernějším vyhlídkám budoucnosti, tou pravděpodobnější verzí je, že všichni výrobci zařízení s Androidem budou používat USB Type-C, a tak zůstane zachována alespoň kompatibilita v rámci platformy.

Zdroj: Geek.com
reklama