Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung nahradí sluchátka malými směrovými reproduktory. Neruší okolí

3.1.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Inkubátor nápadů Samsung C-Lab přiveze na CES 2018 pár zajímavých novinek, mezi kterými vyniká malý reproduktor S-Ray. Směřuje zvuk na určité místo, takže neruší okolí, ale zároveň jej nepřehluší jako běžná sluchátka.
Creative Lab (C-Lab) podporuje kreativitu zaměstnanců Samsungu a rozvíjí jejich inovativní nápady. Na veletrhu CES 2018 v Las Vegas uvidíme několik dalších včetně směrového reproduktoru Sound-Ray (S-Ray). Ve srovnání s běžným reproduktorem, který šíří zvuk do všech směrů, je v tomto případě směřován jen do jednoho tenkého kuželu. Při vhodném umístění reproduktoru tedy zvuk míří pouze do ucha uživatele a neruší okolí. Směrové reproduktory nejsou úplnou novinkou, ale prozatím se nedočkali přílišného rozšíření, i když na trhu některé modely nalezneme. Samsung má nejen dostatečně silnou značku, aby mohl tuto technologii snáze rozšířit (i ve spolupráci se společností Harman Kardon, kterou koupil v roce 2016), ale přichází také se zajímavými způsoby aplikace.
 
 
S-Ray existuje ve třech různých variantách. V miniaturním provedení, které je možné připevnit rameno a nosit s sebou při cestování. Další varianta nabízí univerzální možnosti použití v trochu větším balení. Reproduktor je možné položit v práci na stůl a doma při cvičení na zem vedle podložky, nebo jednoduše upevnit, kam je zrovna potřeba – na kryt smartphonu, víko notebooku, řídítka jízdního kola apod. Třetí prezentovanou možností aplikace je nákrčník, který asi nejlépe nahrazuje běžná sluchátka, díky použití dvou reproduktorů je totiž zvuk šířen do obou uší zároveň.
 
 
A tím se dostáváme možná k nejdůležitější otázce. V čem je směrový reproduktor lepší než klasická sluchátka, která (podle konkrétního provedení) vložíme přímo do uší nebo přes boltec? Sluchátka nás většinou zcela izolují od okolního prostředí, což je sice výhoda, pokud si chceme vychutnat oblíbenou skladbu v rušných ulicích města nebo veřejné dopravě, ale zároveň to může být dost nebezpečné třeba při přecházení silnice. Na druhou stranu běžný reproduktor by byl ještě méně přijatelným řešením, neboť by rušil okolí (i když někteří na tuto skutečnost nedbají). A jelikož S-Ray při šíření zvuku cílí na jedno místo, přesto ucho není izolováno sluchátkem, takže uživatel dobře slyší poslouchanou hudbu i okolí, přesto není obtěžující pro okolí. Tento nápad jistě oceníte také v případě, pokud vás při nošení sluchátek bolí uši, nebo často sportujete a sluchátka vám překážejí.
 
Další dva nové nápady od C-Labs jsou určeny pro uživatele se zdravotními potížemi. Přenosné zařízení GoBreath bylo navrženo lékařem ze Samsung Medical Center a pomůže pacientům po poškození plic nebo pooperačními komplikace, aby se rychle vrátili do normálního života. zařízení spolu s mobilní aplikací pomáhá trénovat základní dýchací techniky a shromažďuje statistiky, ke kterým mají vzdáleně přístup také lékaři. Vylepšení se dočkal také projekt Relúmĭno, který pomáhá zrakově postiženým ve sledování videa nebo čtení textu. To je možné díky speciálním brýlím, do kterých je vložen smartphone.
 


reklama