Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung chce naučit smartphony rozpoznávat dlaně. K čemu to bude dobré?

4.12.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Samsung si patentoval technologii rozpoznávání dlaně, která by se mohla stát dalším způsobem biometrického zabezpečení ve smartphonech. Využíván by měl být k obnovení zapomenutého hesla či PIN kódu.
Čtečky otisků prstů na smartphonech poměrně rychle zdomácněly a najdeme je i u mnoha levných modelů, v poslední době se však objevují jiné technologie biometrického zabezpečení, jako je rozpoznání oční duhovky nebo obličeje. Samsung si však pohrává s myšlenkou rozpoznávání dlaně. Může se to jevit jako hloupost, každý člověk má však především díky rozdílnému umístění a délce čar unikátní dlaň, takže bychom na světě nenašli dva lidi se stejným otiskem dlaně, podobně jako neexistují dva lidé se stejným otiskem prstu. Samsung už si technologii rozpoznání dlaně patentoval, což znamená, že na jejím vývoji už pracuje, ale stále není jisté, zda bude v budoucnu opravdu využita. Pokud ano, mohlo by jít o doplňkový způsob zabezpečení našich smartphonů.
 
 
To znamená, že by nešlo o náhradu čtečky otisků prstů, ale způsob využitelný například při zapomenutí hesla či PIN kódu. Systém obnovy hesel bývá často poměrně složitý a mnohdy využívá otázky s předem nastavenými odpověďmi, které však samy o sobě představují bezpečnostní riziko. Pro případného útočníka totiž nemusí být zase takový problém se k odpovědi dopídit, často i s využitím informací volně dostupných na internetu. Ověření identity prostřednictvím rozpoznávání dlaně by přitom mohlo být bezpečnějším a ve většině případů i rychlejším a jednodušším způsobem obnovy zapomenutého hesla. Ke skenování obrazu by měl být využíván zadní fotoaparát smartphonu.
 
Jelikož je však technologie ještě ve fázi vývoje, nemá cenu spekulovat nad tím, jak by byl systém rychlý a spolehlivý. Jihokorejský výrobce bude muset nejspíš implementovat tuto technologii v kombinaci s duálním fotoaparátem, aby bylo minimalizováno riziko oklamání pomocí fotografie. Jak však ukazuje případ Touch ID na iPhonu X, žádný způsob biometrického ověření nejspíš nebude neprůstřelný. Pokud by se rozpoznávání dlaně objevilo u některého z budoucích telefonů od Samsungu, nebude to nejspíš ještě u u připravovaného Galaxy S9, ale až někdy později.
 


reklama