Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Sailfish OS 3 zamíří na více zařízení a do korporátní sféry

1.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Finská společnost Jolla o sobě dává po čase opět vědět, a to novou verzí operačního systému Sailfish. Jedním z cílů je rozšířit platformu na další zařízení, takže se s ním setkáme na další Xperii, PDA nebo dokonce levných 4G telefonech.
Sailfish OS, z dílny finské společnosti Jolla má za sebou poměrně bohatou historii, přesto se jedná o operační systém s naprosto mizivým podílem, který využívá jen pár nadšenců. Počet uživatelů by se měl zvýšit po vydání třetí generace platformy. Sailfish 3 přináší především novinky týkající se podporované infrastruktury a služeb, ale dočkali jsme se také rozšířeného zabezpečení, což ocení především korporátní zákazníci. Aktualizace na poslední verzi bude distribuována ve fázích v průběhu třetího čtvrtletí 2018, tedy nejdříve od záři. Dočkat by se měli všichni uživatelé bez ohledu na licenci.
 
 
Sailfish potěší především ty, kteří hledají alternativu k řešením od Googlu a Applu, která naprosto dominují trhu. Kromě svěžího vzhledu a vyšší bezpečnosti potěší podpora aplikací z Androidu. Spolu s třetí majoritní verzi systému bylo oznámeno rozšíření počtu podporovaných zařízení, které nyní nebudou zahrnovat pouze smartphony, ale rovněž tablety, nositelná zařízení včetně chytrých hodinek a „hloupé“ telefony. Na levných mobilech s podporou 4G bude systém i přes slabé hardwarové parametry fungovat svižně a dokonce nabídne podporu vybraných aplikací z Androidu. Platforma je připravena také na technologii VoLTE, tedy hlasové hovory přes 4G.
 
Sailfish si budou moci stáhnout také majitelé smartphonu střední třídy Xperia XA2, pro který bude systém dostupný prostřednictvím Sony Open Device Program. Zájemci budou mít brzy možnost zakoupit si licenci a stáhnout do telefonu Sailfish OS jako alternativu k Androidu. Systém se chystá také na Gemini PDA, velmi zajímavé kapesní zařízení s fyzickou klávesnicí, které navazuje na tradici PDA. Pro ruské korporátní uživatele bude určena dvojice tabletů INOI T8 a INOI T10, která přijde se Sailfish OS. To nejspíš souvisí i s dříve avizovanou snahou Ruska snížit závislost na operačních systémech amerického původu.
 
Zdroj: Jolla.com (PDF)


reklama