www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Řidič věřil navigaci Waze a jeho vůz skončil v jezeře

Řidič věřil navigaci Waze a jeho vůz skončil v jezeře
, , aktualita
O tom, že navigace ve smartphonu se občas může šeredně splést, se přesvědčila parta přátel, která používala komunitní aplikaci Waze od Googlu. Řídit se jejími pokyny se nevyplatilo, vůz skončil v zamrzlém jezeře.
K oblíbeným
reklama
K incidentu došlo 12. ledna nedaleko města Burlington ve státě Washingtom na severozápadě USA. Skupina tří přátel si půjčila Jeep pro cestu do Vermontu a k navigaci využila známou mobilní aplikaci Waze, stejně jako dalších 65 milionů uživatelů každý měsíc. Aplikace je původem od izraelských vývojářů, ale už od roku 2013 patří společnost Googlu, který některé její funkce zakomponoval do svých Map. Waze je založen na spolupráci řidičů, kteří se prostřednictvím navigace informují o dopravních nehodách, kolonách, uzavírkách či policejních radarech. Data o navigaci jsou anonymně odesílána na servery společnosti, která je následně využívá ke zlepšování funkcí. To však neznamená, že se aplikace občas nesplete. V tomto případě však měla chyba velmi nepříjemné následky.
 
 
(Zdroj fotografie: USA Today)
 
Navigace řidiče zavedla přímo do Champlainova jezero, kde se auto potopilo asi 100 metrů od břehu. Vzhledem k chladnému počasí byla hladina pokrytá ledem, takže posádka stihla z vozidla před jeho potopením vyskočit a incident se díky tomu obešel bez zranění. Jeep se však v tu chvíli už začal potápět, takže nebylo možné otevřít dveře a lidé museli utéct okénkem. Řidič si údajně nevšiml, že jej navigace vede do jezera kvůli tmě a mlze, která výrazně snižovala viditelnost. Záchranný tým vozidlo vytáhl až po týdnu, škoda prozatím nebyla vyčíslena. Šofér nejspíš nebude potrestán ani přesto, že si dal před jízdou jedno pivo v místním pivovaru. A nehoda měl ještě jeden šťastný konec, v havarovaném autě totiž bez újmy přežily vychlazené plechovky piva.
 
 
(Zdroj fotografie: USA Today)
 
Majitelka vozu Tara Guertin krátce po nehodě vyzkoušela zadat stejný cíl do aplikace Waze a navigace jí opět ukázala trasu před jezero. Problém by se tedy při troše neštěstí mohl opakovat. Mluvčí Googlu Julie Mossler uvedla, že společnost je ráda, že pasažéři vyvázli bez zranění, ale podrobnější vysvětlení prozatím neposkytla. K tomu totiž Google potřebuje konkrétní data o jízdě, která v tuto chvíli nemá – čeká na oprávnění od uživatele aplikace Waze. Mluvčí dodala, že díky komunitnímu systému vylepšování se jedná o často nejpřesnější mapy, přesto by řidiči měli dávat pozor. To však platí skoro o každé GPS navigaci, neboť takové případy se čas od času objevují, někdy i v České republice.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Americká pošta USPS zkouší autonomní trucky TuSimple Americká pošta USPS zkouší autonomní trucky TuSimple
Další projekt autonomních vozidel má na starosti společnost TuSimple. Ta provede další test na reálných silnicích ve spolupráci s americkou poštou USPS, pro kterou bude vozit balíky mezi dvěma logistickými centry.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Vodafone "zjednodušuje", vrací nefér účtování po minutě Vodafone "zjednodušuje", vrací nefér účtování po minutě
Mobilní operátor Vodafone ohlásil, že od léta zhoršuje své služby, což se ale tradičně snaží zastřít marketingovými texty o zpřehledňování a zjednodušování služeb. Vrací se totiž k účtování po minutě, tedy 60+60.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3: miláček davu Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3: miláček davu
Náramek Mi Band 3 čínského Xiaomi jde u nás opravdu na dračku. V dnešní recenzi se podíváme, co nabízí a zda opravdu stojí za to. Cenově jde o velmi levnou záležitost, přesto slibuje dost funkcí.
Včera, recenze, Milan Šurkala
Honor 20 a Honor 20 Pro oficiálně: v hlavní roli fotoaparáty Honor 20 a Honor 20 Pro oficiálně: v hlavní roli fotoaparáty
Honor přinesl nové špičkové modely zaměřené na focení. Jeden z nich nabízí na zádech celkem čtyři fotoaparáty, z toho jeden pro makro. Další z foťáků se zase vyznačuje rekordní světelností. To vše doplněno o známý procesor Kirin 980.
21.5.2019, aktualita, Jáchym Šlik
Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent Elon Musk varuje před bankrotem, Tesla prověří každý cent
Poslední finanční výsledky automobilky Tesla nebyly vůbec pozitivní. Elon Musk to tak nehodlá nechat a nechal se slyšet, že od nynějška se bude kontrolovat každý utracený cent, aby se náklady snížily na naprosté minimum.
21.5.2019, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře