www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Řidič věřil navigaci Waze a jeho vůz skončil v jezeře

Řidič věřil navigaci Waze a jeho vůz skončil v jezeře
, , aktualita
O tom, že navigace ve smartphonu se občas může šeredně splést, se přesvědčila parta přátel, která používala komunitní aplikaci Waze od Googlu. Řídit se jejími pokyny se nevyplatilo, vůz skončil v zamrzlém jezeře.
reklama
K incidentu došlo 12. ledna nedaleko města Burlington ve státě Washingtom na severozápadě USA. Skupina tří přátel si půjčila Jeep pro cestu do Vermontu a k navigaci využila známou mobilní aplikaci Waze, stejně jako dalších 65 milionů uživatelů každý měsíc. Aplikace je původem od izraelských vývojářů, ale už od roku 2013 patří společnost Googlu, který některé její funkce zakomponoval do svých Map. Waze je založen na spolupráci řidičů, kteří se prostřednictvím navigace informují o dopravních nehodách, kolonách, uzavírkách či policejních radarech. Data o navigaci jsou anonymně odesílána na servery společnosti, která je následně využívá ke zlepšování funkcí. To však neznamená, že se aplikace občas nesplete. V tomto případě však měla chyba velmi nepříjemné následky.
 
 
(Zdroj fotografie: USA Today)
 
Navigace řidiče zavedla přímo do Champlainova jezero, kde se auto potopilo asi 100 metrů od břehu. Vzhledem k chladnému počasí byla hladina pokrytá ledem, takže posádka stihla z vozidla před jeho potopením vyskočit a incident se díky tomu obešel bez zranění. Jeep se však v tu chvíli už začal potápět, takže nebylo možné otevřít dveře a lidé museli utéct okénkem. Řidič si údajně nevšiml, že jej navigace vede do jezera kvůli tmě a mlze, která výrazně snižovala viditelnost. Záchranný tým vozidlo vytáhl až po týdnu, škoda prozatím nebyla vyčíslena. Šofér nejspíš nebude potrestán ani přesto, že si dal před jízdou jedno pivo v místním pivovaru. A nehoda měl ještě jeden šťastný konec, v havarovaném autě totiž bez újmy přežily vychlazené plechovky piva.
 
 
(Zdroj fotografie: USA Today)
 
Majitelka vozu Tara Guertin krátce po nehodě vyzkoušela zadat stejný cíl do aplikace Waze a navigace jí opět ukázala trasu před jezero. Problém by se tedy při troše neštěstí mohl opakovat. Mluvčí Googlu Julie Mossler uvedla, že společnost je ráda, že pasažéři vyvázli bez zranění, ale podrobnější vysvětlení prozatím neposkytla. K tomu totiž Google potřebuje konkrétní data o jízdě, která v tuto chvíli nemá – čeká na oprávnění od uživatele aplikace Waze. Mluvčí dodala, že díky komunitnímu systému vylepšování se jedná o často nejpřesnější mapy, přesto by řidiči měli dávat pozor. To však platí skoro o každé GPS navigaci, neboť takové případy se čas od času objevují, někdy i v České republice.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Evolveo StrongPhone Z3: odolný, ale také hloupý Evolveo StrongPhone Z3: odolný, ale také hloupý
Stále jsou situace, kdy je méně lepší než více. Platí to třeba v případě odolných telefonů, neboť tlačítkové modely jsou méně náchylné k poškození než smartphony s velkým dotykovým displejem. A právě na to vsází nové Evolveo StrongPhone Z3.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Ford Focus ST dostává 280 koní a elektronický diferenciál eLSD Ford Focus ST dostává 280 koní a elektronický diferenciál eLSD
Do třídy sportovních hatchbacků nižší střední třídy se dostává nová generace Fordu Focus ST. Ta bude k mání jak se silným benzínovým motorem z Mustangu, tak i turbodieselem pro ty, kteří chtějí při sportování šetřit palivo.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
SUV prostě válí: Rolls-Royce nestíhá vyrábět Cullinan SUV prostě válí: Rolls-Royce nestíhá vyrábět Cullinan
Ať si říká kdo chce co chce, SUV jsou prostě oblíbená. A vidíme to i u takových značek, jako jsou Porsche nebo Rolls-Royce. Jeho Cullinan je tak oblíbený, že ho nestíhá vyrábět a bude muset rozšiřovat výrobu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Xiaomi Mi 9 se odhaluje. Známe parametry foťáků i všechny barvy Xiaomi Mi 9 se odhaluje. Známe parametry foťáků i všechny barvy
Xiaomi nemůže vydržet čekání a vypouští některé novinky o modelu Mi 9 už nyní. Z oficiálního zdroje jsme se tak dozvěděli o parametrech trojitého fotoaparátu a displeje nebo si můžeme prohlédnout všechny barevné varianty telefonu.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení Samsung Galaxy Tab A 10.1 (2019): rodinný tablet v kovovém balení
Samsung tento týden odhalil ještě jeden tablet s Androidem. Všestranný, cenově dostupný model Galaxy Tab A 10.1 ve verzi pro rok 2019 nabízí elegantní design, stereo reproduktory a funkce zaměřené na rodinu.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik