www.svetmobilne.cz
>
>
>
>
>

Řidič věřil navigaci Waze a jeho vůz skončil v jezeře

Řidič věřil navigaci Waze a jeho vůz skončil v jezeře
, , aktualita
O tom, že navigace ve smartphonu se občas může šeredně splést, se přesvědčila parta přátel, která používala komunitní aplikaci Waze od Googlu. Řídit se jejími pokyny se nevyplatilo, vůz skončil v zamrzlém jezeře.
reklama
K incidentu došlo 12. ledna nedaleko města Burlington ve státě Washingtom na severozápadě USA. Skupina tří přátel si půjčila Jeep pro cestu do Vermontu a k navigaci využila známou mobilní aplikaci Waze, stejně jako dalších 65 milionů uživatelů každý měsíc. Aplikace je původem od izraelských vývojářů, ale už od roku 2013 patří společnost Googlu, který některé její funkce zakomponoval do svých Map. Waze je založen na spolupráci řidičů, kteří se prostřednictvím navigace informují o dopravních nehodách, kolonách, uzavírkách či policejních radarech. Data o navigaci jsou anonymně odesílána na servery společnosti, která je následně využívá ke zlepšování funkcí. To však neznamená, že se aplikace občas nesplete. V tomto případě však měla chyba velmi nepříjemné následky.
 
 
(Zdroj fotografie: USA Today)
 
Navigace řidiče zavedla přímo do Champlainova jezero, kde se auto potopilo asi 100 metrů od břehu. Vzhledem k chladnému počasí byla hladina pokrytá ledem, takže posádka stihla z vozidla před jeho potopením vyskočit a incident se díky tomu obešel bez zranění. Jeep se však v tu chvíli už začal potápět, takže nebylo možné otevřít dveře a lidé museli utéct okénkem. Řidič si údajně nevšiml, že jej navigace vede do jezera kvůli tmě a mlze, která výrazně snižovala viditelnost. Záchranný tým vozidlo vytáhl až po týdnu, škoda prozatím nebyla vyčíslena. Šofér nejspíš nebude potrestán ani přesto, že si dal před jízdou jedno pivo v místním pivovaru. A nehoda měl ještě jeden šťastný konec, v havarovaném autě totiž bez újmy přežily vychlazené plechovky piva.
 
 
(Zdroj fotografie: USA Today)
 
Majitelka vozu Tara Guertin krátce po nehodě vyzkoušela zadat stejný cíl do aplikace Waze a navigace jí opět ukázala trasu před jezero. Problém by se tedy při troše neštěstí mohl opakovat. Mluvčí Googlu Julie Mossler uvedla, že společnost je ráda, že pasažéři vyvázli bez zranění, ale podrobnější vysvětlení prozatím neposkytla. K tomu totiž Google potřebuje konkrétní data o jízdě, která v tuto chvíli nemá – čeká na oprávnění od uživatele aplikace Waze. Mluvčí dodala, že díky komunitnímu systému vylepšování se jedná o často nejpřesnější mapy, přesto by řidiči měli dávat pozor. To však platí skoro o každé GPS navigaci, neboť takové případy se čas od času objevují, někdy i v České republice.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení OnePlus 6T McLaren Edition: více výkonu a rychlejší nabíjení
OnePlus spojilo síly s automobilovou značkou McLaren a výsledkem je speciální edice vlajkové lodi 6T. Změny ovšem nejsou pouze designové, telefon také dostal do vínku 10GB RAM a superrychlé nabíjení baterie.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Pryč s výřezem. Nové Vivo NEX místo něj má dva displeje Pryč s výřezem. Nové Vivo NEX místo něj má dva displeje
Smartphone Vivo NEX Dual Display Edition řeší problém s umístěním předního fotoaparátu po svém – žádný totiž nemá. O selfie ovšem nepřijdete, stačí telefon otočit a použít hlavní fotoaparát. Na zádech totiž kromě něj naleznete i druhý AMOLED displej.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Asus ZenFone Max M2 a Max Pro M2 oficiálně: velké baterie, malé ceny Asus ZenFone Max M2 a Max Pro M2 oficiálně: velké baterie, malé ceny
Asus oficiálně představil dva očekávané smartphony střední třídy. Nenechte se odradit krkolomnými názvy, za rozumnou cenu tyto modely nabídnou rozměrný displej s výřezem, duální fotoaparát a dlouhou výdrž baterie.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Razer Blade Stealth získal 4K displej a volitelnou grafiku Nvidia Razer Blade Stealth získal 4K displej a volitelnou grafiku Nvidia
Nejmenší a nejlehčí notebook značky Razer získal významný upgrade, který se týká především grafického výkonu. Vůbec poprvé totiž bude nabízen s dedikovanou grafickou kartou. Novinkou je třeba také 4K displej s tenčími rámečky.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
1000 mph se nepřekoná, auto Bloodhound SSC končí 1000 mph se nepřekoná, auto Bloodhound SSC končí
Project Bloodhound SSC si kladl za cíl překonat magické číslo 1000 mph (1609 km/h). Nevypadá však, že by se mu to mělo podařit. Projekt končí z důvodu nedostatku peněz, nikdo další ho už nechce podporovat.
Včera, aktualita, Milan Šurkala