reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Řidič Uberu a Lyftu tajně streamoval své zákazníky

23.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Jeden z řidičů Uberu a Lyftu měl zvláštní streamovací kanál na serveru Twitch. Natáčel své pasažéry, přičemž byla nezřídka slyšet jejich jména i vše, co si povídali. Na kanálu také hodnotil atraktivitu žen.
Jason Gargac je 32letý muž, který pracoval pro společnosti Uber a Lyft. Po městě St. Louis v Missouri vozil pasažéry, na čemž by na první pohled nebylo nic až tak zvláštního. Problém byl v tom, že ve voze měl skrytou kameru a své zákazníky skrytě filmoval, přičemž toto bylo živě streamováno na serveru Twitch. V některých případech se tak sledující dozvěděli jména lidí, občas se dalo poznat i místo, kam jedou.
 
Uber logo
 
V neposlední řadě byly slyšet všechny konverzace, které by se nemusely líbit dalším lidem (škaredé řeči o "přátelích", rodině nebo zaměstnavatelích). Přitom bylo zákazníkům vidět do tváře, takže zde bylo jasné nabourávání soukromí. Řidič také často hodnotil atraktivitu žen, které vezl. Pokud však jde o zákony, neudělal nic nelegálního, protože ve státě Missouri stačí jednostranný souhlas s nahráváním (v tomto případě souhlasil Gargac, ale nikoli pasažéři, nicméně to stačí).
 
Od března tak byly zaznamenány stovky jízd. Společnost Uber už Gargacovi zabanovala účet a vyhodnotí, zda s ním bude ještě v budoucnosti spolupracovat nebo nikoli. Lyft nic takového výslovně nezakazuje a legálnost takového nahrávání přenechává na lokální právní normy každého státu. Gargac se rozhodl uveřejněná videa smazat ze svého Twitch účtu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama
reklama
reklama