www.svetmobilne.cz
>
>

Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky

Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky
, , aktualita
Elektromobil Renault Zoe si před 8 lety odnesl z testů Euro NCAP excelentní 5hvězdičkové hodnocení. Poslední test však vozu nepřinesl ani jednu hvězdičku. Změny na voze i metodice si vybraly svou daň.
K oblíbeným
reklama
Světem aut poněkud otřásla informace o velmi špatných výsledcích bezpečnostních testů malých vozů z koncernu Renault. Elektrická Dacia Spring si z testu Euro NCAP odnesla jedinou hvězdičku a Renault Zoe dokonce nedosáhl ani na toto. Je třetím vozem za celou historii, který si odnesl nulu. Je to dost s podivem, protože v roce 2013 si Zoe odneslo naopak nejlepší hodnocení, plných 5 hvězd. Co stojí za tak drastickou změnou?
 
Renault Zoe crashtest
 
Zásadní je to, že jak se vyvíjí vozy, tak se mění i metodika testů. V podstatě všechny vozy jsou bezpečnější než vozy před mnoha lety, takže podle tehdejších standardů by si patrně všechna dnešní auta odnesla pět hvězd. Proto se metodika mění, což ale současně komplikuje srovnatelnost. 5 hvězd z roku 2013 je něco jiného než 5 hvězd dnes. Ostatně za posledních 8 let došlo hned k 5 změnám metodiky. A každá taková změna může při stejné bezpečnosti přinést ztrátu i dvou hvězd.
 
 
Zčásti si za to ale může i Renault sám. Původní boční airbag chránil i hlavu, novější modely ale o něj přišly a nynější verze chrání jen hrudník. Kdyby měl Zoe původní bezpečnostní výbavu, mohl by údajně dosáhnout alespoň na tu jednu hvězdičku. Zoe si kvůli tomu vedl velmi špatně při bočním nárazu, ale ani ten čelní nepřinesl moc dobré výsledky při dnešních kritériích (nicméně na videu jde vidět, že i auto s tak špatným hodnocením může mít poměrně tuhou karoserii) a v bezpečnostních asistentech si vysloužil pouhých 14 %. Pro zajímavost, letošní průměr je 75 %. Euro NCAP se nelíbila absence varování před opuštěním pruhu nebo chybějící automatické brždění a další systémy ADAS. Některé z nich by ale vůz měl dostat od března 2022.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač
Elektrický pickup Tesla Cybertruck se jen pomalu blíží k sériové výrobě. Ta už měla začít, ale budeme si muset počkat ještě rok. Prototyp vozu se ukázal na dráze a ukázal např. obří stěrač nebo povinná zrcátka.
13.12.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů
Šanghajská továrna Tesly automobilce výrazně umožnila navýšit výrobní kapacitu a podle posledních zpráv za prvních 11 měsíců poslala do světa přes 413 vozů. A zdaleka nešlo jen o vozy pro Čínu.
12.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní
Policejní vozy Tesla dnes nejsou už ničím až tak výjimečným. V Británii vytvořila policejní variantu Modelu 3 přímo sama Tesla a nabídla ji zdejší policii k dlouhodobějšímu testování. Výsledky jsou poměrně pozitivní.
8.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV
Čínská elektromobilka NIO provozuje netradiční projekt Power Swap, kdy si uživatelé mohou místo nabíjení akumulátorů zajet rovnou pro jeho rychlou výměnu. Nově se rozšiřují možnosti volby jiných kapacit pro výměnu.
6.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Výroba Tesly Cybertruck bude zahájena 4motorovou verzí Výroba Tesly Cybertruck bude zahájena 4motorovou verzí
Dlouho očekávaný pickup Tesla Cybertruck na sebe ještě nechá nějakou dobu čekat. Vypadá to však, že z nabídky zmizí jednomotorová verze a naopak se sem dostane varianta s celkem 4 elektromotory.
6.12.2021, aktualita, Milan Šurkala