Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Recenze zařízení Sony Ericsson Aspen

30.9.2010, Pavel Koza, recenze
Sony Ericsson Aspen je pravděpodobně jedno z posledních zařízení s "klasickou" verzí Windows Mobile. Nejde o špatné zařízení, ale pokud nejste ekologický nadšenec nebo fanatický příznivec SE, nemá toho v dnešním přecpaném mobilním světě moc co nabídnout.

Parametry a zkušenosti


Jak jsem psal již v samotném úvodu, skutečných novinek je na zařízení Sony Ericsson Aspen pomálu. Proto není nutné tu podrobně vypisovat již mnohokrát popsané vlastnosti, ale budu se věnovat především praktickým zkušenostem. Pokud vás zajímají technické detaily, najdete je v našem katalogu.



Budu-li brát zařízení jako takové, tak jeho hlavní určení je jednoznačné - telefon s podporou psaní delších textů. Teoreticky i prakticky zařízení samozřejmě zvládne skoro všechno, v tom nabízejí Windows Mobile 6.5.3 velkou svobodu, ale v mnoha oblastech brzy narazíme na limitující faktory. Tak například z multimediálního hlediska je zařízení plně využitelné pouze jako MP3 přehrávač, případně FM rádio. Sledování filmů je možné, ale na malinkém QVGA displeji s rozlišením 320x240 bodů a úhlopříčkou 2,4" to není zrovna zážitek; jako plus je ale nutné vyzdvihnout přímou podporu filmů ve formátu DivX a Xvid, není nutné nic doinstalovávat. To samé platí o hrách, i když je na zařízení jako demo hra Experiment 13 ukazující velmi dobrý potenciál, šance na sehnání kvalitních her se limitně blíží nule. Máte sice možnost hrát i Java hry, ale v roce 2010 už uživatel očekává přeci jen něco víc než před 10 roky.



Naopak z pracovního hlediska je na tom zařízení o mnoho lépe. K samozřejmostem typu bezproblémové synchronizace s Exchange serverem nebo možnosti otevírat a v rozumné míře i editovat dokumenty prostřednictvím mobilního Office bych přidal především výbornou výdrž baterie s kapacitou 1500 mAh, kdy i při intenzivním využívání vydrží zařízení klidně 2 dny a při běžném provozu jsem musel nabíjet jednou za 3-4 dny. A i zde je patrný duch "Zeleného srdce", protože pokud odpojíte zařízení od nabíječky připojené do elektrické sítě, vyskočí na vás upozornění, abyste odpojili i nabíječku, která má i v klidu nenulovou spotřebu.



Na dnešní dobu již standardní jsou komunikační schopnosti. Bluetooth 2.0 s podporou EDR nebo A2DP dnes asi nikoho neoslní, stejně tak WiFi b/g. Při mém testování a používání zařízení ale všechno fungovalo na výbornou, což u zařízení tohoto typu bohatě dostačuje. K rychlým přenosům dat je určeno připojení přes USB kabel, kdy se paměťová karta v zařízení zpřístupní jako externí disk. Osobně jsem zkoušel i novou kartu s kapacitou 32 GB a i v tomto případě vše fungovalo tak, jak mělo.



Skoro bez připomínek mám i funkčnost zařízení jako mobilního telefonu. Hlasové služby nabízejí slušný komfort s velmi příjemným bonusem v podobě plnohodnotného telefonování přes Skype. Kromě nejzákladnějších funkcí nabízí Aspen i některé drobnosti navíc jako je možnost uložení neznámých čísel do kontaktů, automatické přijetí hovoru po několika vteřinách nebo snadné odmítnutí hovoru spolu s posláním vysvětlující SMS zprávy. Zařízení fungovalo dobře i jako modem jak přes kabel, tak přes Bluetooth. Samotné ovládání telefonu bylo intuitivní a moc se nelišilo od ostatních zařízení. K dispozici je několik přehledů a seznamů volaných čísel s možností vyhledávání, pokud už jste někdy měli s Windows Mobile zařízením něco do činění, budete se rychle orientovat i na Aspenu. Jediný problém, se kterým jsem se setkal, byl nepříjemný bug v SIM Toolkitu. Pokud jsem si nechal poslat bankovní SMS, tak sice vyskočilo okno pro zadání PINu, jenže ten nebylo možné zadat a formulář se po 2 vteřinách automaticky odeslal. Než jsem si uvědomil, co se děje, měl jsem na zařízení 4x neúspěšně odeslaný PUK a jediným řešením bylo vyndat baterku a kartu odemknout v jiném zařízení. Zkoušel jsem to 2x, takže problém by měl být skutečně v aplikaci.

K dispozici je i třímegapixelový digitální fotoaparát s automatickým ostřením. Už podle velmi jednoduché ovládací aplikace s minimem možností nastavení Aspen naznačuje, že nemáme čekat zázraky a ty se skutečně nekonají. Pravda, už jsem viděl i mnohem horší fotky a když se sejdou dobré světelné podmínky, nevypadá výsledek úplně tragicky, ale dnes už by to mělo být přeci jen lepší. Kromě fotek s maximálním rozlišením 2048x1536 bodů umí Aspen nahrávat i video v rozlišení 640 x 480, ale tady už je to špatné bez přívlastků nejen kvůli snížené hodnotě 15 FPS (snímků za vteřinu).



Podobně jako většina moderních přístrojů nabízí i Aspen integrovanou GPS pro přesné určení pozice. Bohužel se mi nepodařilo zprovoznit žádnou rozumnou navigaci, QVGA displej orientovaný na šířku má bohužel smůlu. Na zařízení je předinstalovaná nějaká aplikace Gokivo, ale tu se mi nepodařilo aktivovat (šlo o zařízení určené pro recenze a nebyl jsem první recenzent, takže možná již bylo aktivované na někoho jiného). Testoval jsem tedy jen s předinstalovanými mapami od Google a jak rychlost zaměření po instalaci XTRA dat, tak přesnou určení pozice neměly chybu.

Tím ale naše exkurze po vlastnostech zařízení končí. Vzhledem k ceně je sice výbava přiměřená, ale i tak mi například absence všech dnes poměrně běžných senzorů pro automatické nastavení podsvícení nebo pro vypínání displeje při telefonování trochu chyběla.
reklama