reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Sony Xperia Tablet Z: dotykový obojživelník

, , recenze
Sony Xperia Tablet Z: dotykový obojživelník
Elektronika a voda se dlouhodobě nemají příliš v oblibě a pád zařízení do mokrého prostředí měl prakticky vždy fatální následky. Sony však nabízí tablet, kterému voda nevadí a můžete se s ním i potopit. Jaké jsou další klady Xperia Tablet Z?
Sony Xperia Tablet Z: dotykový obojživelník
Ještě poměrně nedávno byl vodotěsný tablet či telefon poměrně ohavný, robustní a nevýkonný. Modely určené do náročných pracovních podmínek navíc často stály nepříjemné částky. Sony jako jedna z prvních společností tento trend zlomila a uvedla na trh zařízení s krytím IP57 v kombinaci elegantním designem.
 

 
Nedávno jsme v redakci proklepli Sony Xperii Z a dnes se podíváme na velmi podobné zařízení, jen s výrazně větší úhlopříčkou. Ostatně z tabulky specifikací bude zřejmější, že spolu tyto dva produkty sdílejí poměrně mnoho.

Model
Sony Xperia Tablet Z (SGP321E2/B)
Rozměry
172 x 266 x 6,9 mm
Hmotnost
495 g
Displej
10.1" BRAVIA Engine 2
Rozlišení
1920 x 1200 (224 ppi)
SoC
Qualcomm Snapdragon S4 Pro (APQ8064) - 1,5 GHz
Adreno 320
Operační systém
Android (4.1.2) Sony UI
Operační paměť
2 GB RAM
Integrovaná paměť
16 GB
Paměťové karty
microSD, microSDHC až 32 GB
Kamery
zadní 8,1 Mpix s automatickým ostřením
Ikona Odkaz na databázi
přední 2,2Mpix
Wi-Fi a Bluetooth
WiFi 802.11 a/b/g/n (2.4 & 5 GHz)
-
Bluetooth 4.0
Sítě
LTE (100 Mbps), HSPA+ (42 Mbps), UMTS, EDGE, GPRS
HDMI
ne
Audio
stereo reproduktory
3,5mm výstup pro headset
USB
micro USB 2.0 (MHL)
Senzory, ostatní
A-GPS + Glonass
senzor osvětlení
senzor přiblížení
akcelerometr
digitální kompas
ovládání hlasem
krytí IP 57
FM tuner + RDS
NFC
Napájení
Sony EP880 (5 V / 1.5 A)
Baterie
Li-ion, 6000 mAh
Software
Nainstalované aplikace
Operační systém Android
Aplikace Sony
Přehrávání audia
MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, AC3, FLAC
Přehrávání videa
MPEG4, H.263, H.264, WMV, DivX (1080p Full HD video @ 30 FPS)
Podpora Android Market (Google Play)
Ano
Cena: cca 16 000 Kč (LTE), 13 000 Kč (Wi-Fi)

Zřejmě první, co vás po vybalení tabletu trkne, budou jeho rozměry. Obří displej lemovaný poměrně tlustým rámečkem způsobuje, že Xperia Tablet Z poměrně lehce zakryje většinu papíru formátu A4. V pozitivnějším světle naopak působí tloušťka, která patří k jedné z nejnižších v celé kategorii. Kdyby Sony dokázalo udělat menší okraje, byl by design za jedna s hvězdou.

Přesuňme se k displeji, který nabídne uživateli úhlopříčku 10,1“ při rozlišení 1920×1200 pixelů. Výsledná jemnost 224 ppi nepatří ke špičce, ale pro většinu z nás bude naprosto dostatečná. O použitém panelu výrobce mlčí, nicméně pozorovací úhly i podání barev ukazují na kvalitní technologii typu IPS.

Motorem celého zařízení je postarší čipset Qualcomm Snapdragon S4 Pro. Ten sice již na první příčky v testech nemá dostatek síly, ale pro naprostou většinu multimediálních hrátek bude jeho 4jádro na frekvenci 1,5 GHz v kombinaci s grafickou kartou Adreno 320 bohatě stačit. Nešetřilo se ani u RAM, která má dostatečnou kapacitu 2 GB.

Rozum však zůstává stát nad velikostí interní paměti pro data, která již na papíře nabízí nelichotivých 16 GB a v reálném provozu spadne až k 10 GB. Při ceně tabletu je to poněkud na pováženou a Sony to alespoň částečně kompenzuje MicroSD čtečkou. Zde se mělo rozhodně začínat minimálně na 32GB variantě, či raději 64GB.

Z ostatních funkcí zaujme zadní kamera s rozlišením 8 MPix, která si troufne i na 1080p video při 30 FPS. Dále zde máme prakticky všechny myslitelné bezdrátové technologie včetně novinek typu LTE, Wi-Fi, BT 4.0 či NFC. Kdo služeb LTE nevyužije, může zakoupit verzi tabletu bez GSM rádia a značně snížit pořizovací částku.

Důležitým prvkem výbavy je také baterie, která disponuje kapacitou 6000 mAh a jak už tak u těch velkých akumulátorů bývá, nelze ji nabíjet z notebooku. Respektive na testovaném modelu s USB 2.0 se nabíjení nespustilo. Výdrž samozřejmě bude záviset na míře používání, ale k tomu si povíme více v příslušné kapitole.


Zpracování tabletu


Sony vždy v designu vynikalo a ani dnes testovaný tablet není výjimkou. Již na první pohled je vidět, že zde designéři opravdu chvíli přemýšleli a podobné dojmy mám i ze zpracování. Vodotěsné tělo je perfektně slícované a prakticky nikde není vidět nějaká nepřesnost. Displej tabletu je krytý ochranným sklem, které však dodává někdo jiný než Corning Gorilla. Záda přístroje se naštěstí nevezou na vlně celoskleněných zařízení a nabízí příjemný pogumovaný povrch. Tablet tak i při mokrých rukou lépe drží.Vraťme se ale na malý moment zpět k displeji a jeho okolí, kde z hlediska výbavy a konektorů najdeme pouze kameru pro videohovory a čidlo intenzity jasu. Veškeré porty, konektory a dokonce i reproduktory je nutné hledat po stranách tabletu. Tlačítka pro ovládání operačního systému nejsou hardwarová, a tím pádem si ukrajují část rozlišení obrazovky pro sebe.Nicméně vzhůru k první hraně tabletu a začněme například tou spodní, kde na první pohled kromě čárových kódů nic není. Bližší zkoumání však odhalí odnímatelné krytky těsně při koncích této hrany. Pod obrazovkou nalevo se nachází MicroUSB slot a na druhé straně je připraveny sloty pro MicroSIM a MicroSD kartu. Úplně v rozích této hrany jsou pak integrovány reproduktory, které přesahují do obou boků tabletu.Levý bok ve své spodní části disponuje již zmiňovanou zdířkou s reproduktorem a poměrně záhy následuje dvojice kovových plošek, které jsou určeny pro spojení s dokovací stanicí. Poté máme delší pauzu a zhruba od poloviny této strany začíná dvojtlačítko pro regulaci hlasitosti, dále je zde vystupující stříbrné tlačítko pro zapnutí tabletu a nabídku ukončuje opět velmi důmyslně ukrytá zdířka pro zapojení sluchátek.Horní hrana je prakticky jednolitá a její jedinou použitou technologií je infračervený port, kterým můžete ovládat řadu domácích přístrojů. Podobně „chudě“ je na tom i pravý bok tabletu, kde kromě otvoru pro reproduktor ve spodní části nenaleznete nic.Záda přístroje toho také mnoho nenabídnou. Při prostředku spodního okraje je zabudováno NFC pro snadnější párování s ostatními přístroji a pravý horní roh okupuje 8MPix kamera. Problém je však absence jakékoliv přisvětlovací diody, takže fotografie v noci budou zřejmě nepříliš povedené.


- klikněte pro zvětšení -


Příslušenství


V balení toho s tabletem mnoho nedostanete, respektive vám výrobce přibalí nabíječku a pár manuálů. Pro další příslušenství tak musíte opět do prodejny, kde lze začít dokoupením paměťové karty, dokovacího stojánku SGPDS5 (cca 1 000 Kč) a ochranného pouzdra SGPCV5 (cca 2 000 Kč).


Dokovací stanice SGPDS5 je zřejmě nejsnazší cestou, jak tabletu dodat energii


Navíc můžete upravit náklon tabletu v celkem širokém rozsahu


Originální pouzdro SGPCV5 má poněkud vyšší cenovku


Kromě ochrany však nabízí i možnost polohování

Ceny to nejsou nikterak lidové, ale zejména dokovací stanice s nabíjením se bude velmi hodit.