reklama
Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací

, , recenze
Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací
Společnost Samsung, stejně jako většina ostatních výrobců mobilních zařízení se systémem Windows Mobile, výrazně zapracovala na vzhledu i užitnosti základního systému od Microsoftu. Své řešení nazvala Samsung TouchWiz.
Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací

TouchWiz - Systémové novinky


Jak jsem již uvedl, TouchWiz je skutečně kompletní uživatelské rozhraní, takže nabízí i velké množství vlastností nabízených Microsoftem v základní verzi systému Windows Mobile, pouze upravených a v drtivé většině i vylepšených.Některé z v této sekci popisovaných nástrojů a aplikací nemusí být vysloveně integrální součástí rozhraní TouchWiz, ale protože je komplikované to nějak fundovaně odlišit co je samostatná aplikace a co je k dispozici jako vlastnost TouchWiz, zahrnul jsem je sem všechny.


Nabídka Start a Nastavení


Součástí TouchWiz je i vlastní nabídka Start, která nahrazuje klasickou systémovou nabídku Windows Mobile 6.1 a podle všeho nahradí i tu novou variatnu v připravovaném Windows Mobile 6.5. Jedná se o plně konfigurovatelnou sadu čtyř tématicky rozlišených obrazovek (produktivita, multimédia, internet a kancelář), přičemž každá nabízí až 12 zástupců pro spuštění konkrétní aplikace. Zajímavostí může být rozhodnutí Samsungu nahradit u svých zařízení hlavní ovládací prvek jediným tlačítkem pod displejem, který po stisknutí zobrazí právě tuto nabídku.K dispozici je hned dvojice skinů, tedy barevných schémat včetně vzhledu ikonek, takže si můžete vybrat. Pokud používáte více aplikací, než oněch zmiňovaných 48, seznam dalších získáte po kliknutí na ikonku Ostatní.Vlastní kapitolou je prostředí pro nastavení zařízení, systému a aplikací. I zde je k dispozici plnohodnotná náhrada výchozího systému od Microsoftu, která se skládá z mnohaúrovňového hierarchického systému nabídek, které vždy vedou k vlastnímu formuláři, plně přizpůsobenému ovládání prsty. Jak to vypadá si asi lépe představíte po shlédnutí následujících screenshotů. Jen bych doplnil, že nabídek je obrovské množství a toto je jen malá část z nich; podrobně o nastavení budu psát vždy v recenzi.Trochu nepříjemná je na první pohled chybějící možnost dostat se nějak do klasické nabídky Nastavení. Já osobně chtěl změnit výchozí velikost písma (například v emailech jsou znaky zbytečně velké), ale mohl jsem pouze vyrovnat displej. Řešením bylo vypnout celé rozhraní TouchWiz, po kterém se objevily klasické nabídky Start i Nastavení a já si tak mohl nastavit i to, co není v tom speciálním TouchWiz nastavení přístupné.


Zámek zařízení


Velmi propracovaný je zámek zařízení. Na většině nových zařízení je zámek přiřazen extra tlačítku na boku a osobně jsem si na něj velmi rychle zvyknul. Krátký stisk tlačítka ihned vypne displej a uzamkne zařízení, takže ho klidně můžete dát do kapsy bez obavy, že někomu zavoláte nebo něco smažete.

Odemknutí zařízení se provede buď dlouhým stiskem toho samého tlačítka, nebo dlouhým stiskem ikonky zámečku v levém dolním rohu displeje. Na samotné obrazovce zámku najdete informace o času, datu, počtu zmeškaných hovorů, nepřečtených emailů a SMS zpráv. Formát zobrazovaných informací si navíc můžete trochu upravit podle svého včetně možnosti zobrazit libovolnou fotografii.To ale není vše. Pokud posloucháte písničky, máte puštěné rádio nebo sledujete nějaký film, po uzamčení se zobrazí informace o tom, co se právě děje. Navíc se po tapnutí v horní části displeje objeví ovládací panel a vy tak můžete přeskočit na další písniřku či pozastavit přehrávání bez toho, abyste museli zařízení odemykat. Povedené a praktické!


Uživatelské rozhraní, tlačítka, nabídky


Pokud jde o úpravu klasického rozhraní Windows Mobile jako jsou různé dialogy, nabídky nebo formuláře, Samsung trochu klame tělem. Během práce to sice vypadá, že podobně jako HTC i Samsung tak trochu "vyhackoval" systém a vylepšil přímo jádro systému, takže jsou novinky zcela univerzální, ale opak je pravdou. Celý trik je v tom, že Samsung nabízí velmi mnoho vlastních aplikací, takže se k originálním ani nedostanete, a v těch svých samozřejmě využívá vlastní TouchWiz tlačítka a formuláře. Pokud spustíte aplikaci od někoho jiného než Samsungu, objeví se klasické a prstům tedy nijak nepřizpůsobené ovládací prvky.
Velké indikátory


Klasické malé stavové ikonky umístěné v horní liště nejsou pro ovládání prstů ideální, proto Samsung nabízí indikátory velké. Po tapnutí v horní liště se objeví velký panel se přehledem několika základních a mnoha dalších stavových ukazatelů. Tapnutím na některý z nich se spustí podrobné nastavení nebo nějaký informativní aplet, takže není nutné se k němu zdlouhavě probíjet v klasické nabídce.
Zvětšování / zmenšování jedním prstem


Originální je způsob ovládání zvětšení nebo zmenšení některých informací, jako jsou například webové stránky nebo fotografie. Operace se aktivuje dlouhým tapnutím na displej. Po krátké chvilce se objeví dvojice šipek a pokud má být k dispozici kontextová nabídka, tak i ikonka popsaného papíru. Tažením prstu nahoru nebo dolů pak obraz zvětšujete, respektive zmenšujete, tapnutím na ikonku pak zobrazíte kontextovou nabídku.Je samozřejmě otázkou, jaký způsob vám bude víc vyhovovat (některá zařízení nabízejí multi-touch, jiná hardwarovou plochu pro zoomování), ale řešení Samsungu šetří místo a je plně funkční, takže si své příznivce najde.


Samsung Keyboard


Bez vychytané softwarové klávesnice by nebylo uživatelské prostředí kompletní, takže není divu, že je na svých zařízeních nabízí i Samsung. A dokonce i s českou podporou! Klávesnic je hned několik. První z nich je QWERTY klávesnice, kde každé tlačítko reprezentuje jedno písmeno a rozložení je stejné jako na klasické klávesnici. Při jednoduchém tapnutí se nad tlačítkem objeví znak ještě jednou, pro kontrolu. Dlouhým stisknutím se vyvolá nabídka, která kromě sekundárního znaku nabídne (pokud je zapnutá česká klávesnice) i výběr znaků s diakritickým znaménkem. Pokud například tapnete na znak "r", nabídne se nejen znak "4", ale i český znak "ř"; pro psaní českých znaků tak nemusíte vůbec nic kupovat ani instalovat. Podpora pro češtinu je skutečně výborná, k dispozici je i český slovník pro prediktivní doplňování XT9. A abych nezapomněl, pokud se zařízení natočí, natočí se i klávesnice.Druhou klávesnicí je sada speciálních znaků a symbolů. Je jich velmi mnoho, celkem sedm virtuálních klávesnic (devět při natočení displeje na šířku), mezi kterými můžete přepínat a napsat tak téměř jakýkoliv znak potřebujete. Včetně těch "našich".Poslední klávesnicí je pak klasická numerická klávesnice schopná zadávat pouze číslice a nikoliv i písmena opakovaným tisknutím stejného tlačítka.