Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung TouchWiz: uživatelské rozhraní a přehled aplikací

23.10.2009, Pavel Koza, recenze
Společnost Samsung, stejně jako většina ostatních výrobců mobilních zařízení se systémem Windows Mobile, výrazně zapracovala na vzhledu i užitnosti základního systému od Microsoftu. Své řešení nazvala Samsung TouchWiz.

Často používané aplikace ostatních autorů


Na úplný závěr jsem si nechal několik málo prográmků, které sice nejsou z dílny Samsungu, ale na zařízeních tohoto výrobce mají své trvalé místo. Není jich mnoho, protože Samsung většinu věcí zvládá sám, případně aplikace nabízí pod vlastní značkou, ale o to jsou důležitější.


Opera Mobile v9.5 (Opera Software)


I když je Internet Explorer k dispozici již v šesté verzi, stále ještě má k dokonalému mobilnímu prohlížeči o dost dál, než některé konkurenční produkty. I v Samsungu se proto rozhodli pro aplikaci od společnosti Opera Software nazvanou Opera Mobile, která je v současné době k dispozici ve verzi 9.5. Jedná se o velmi dobrý prohlížeč s podporou nových technologií, JavaScriptu a dokonce i Flash animací (!) či dalších drobností, které umožní vykreslit na mobilním zařízení většinu stránek tak, jak jste na ně zvyklí na klasických prohlížečích. Další velké plus spočívá v podpoře ovládání prsty, takže až na výjimky můžete nechat stylus na pokoji.



Po spuštění si můžeme všimnout rozložení ovládacích prvků. Prohlížeč se snaží maximalizovat pracovní plochu a tak jsou všechny nabídky skryté a zobrazí se až po tapnutí na ikonku v pravém dolním rohu. Pak si můžeme všimnout okénka pro zadání nové adresy nahoře pod stavovým řádkem, stejně jako pětitlačítkové nabídky na dolním okraji obrazovky umožňující rychlé provedení nejčastějších operací.



První operací je rychlý návrat na předchozí stránku. Druhou operací je zobrazení seznamu vašich oblíbených stránek uložených v záložkách, kde je rovněž možné seznam spravovat, přidávat nové položky, staré mazat, posílat vybrané odkazy kamarádům atp. Prostřední ikonka se mění, respektive se mění číslice v ní zobrazená, podle situace. Udává totiž počet otevřených záložek (maximálně 3, ale záleží na zařízení a nastavení) a po tapnutí na ni je možné mezi záložkami přepínat, případně můžete založit novou záložku a otevřít v ní novou stránku. Čtvrtá ikonka jednoduše zobrazí stránku nastavenou jako výchozí, no a poslední, pátá ikonka, aktivuje klasickou nabídku.



První položkou v nabídce je položka Nastavení, kde si můžete mobilní Operu (trochu) přizpůsobit obrazu svému. Můžete například nastavit výchozí stránku, velikost fontu, velikost paměti určené pro dočasné soubory, podporu pro Flash, JavaScript a cookies, blokování vyskakovacích oken a další. Další položkou v nabídce je správce stahování, kde máte vypsány všechny soubory, které jste kdy z internetu přes mobilní Operu stahovali. Další položky vám pomohou zobrazit informace o dané stránce (velikost, kompletní adresu, zabezpečení atp.), historii vašich návštěv na různých stránkách a uložené stránky pro offline prohlížení.



Samotná práce s prohlížečem je příjemná a má mnohem blíže k Safari na iPhonu než k starému Internet Exploreru Mobile. Pokud je zobrazen pouze výřez stránky, posouváte se sem a tam prostým tažením prstu libovolným směrem. Poklepáním na nějaké místo si danou část stránky přiblížíte, opětovné poklepání vráti přiblížení na výchozí úroveň. Trochu problémy jsou s vybíráním odkazů, je odkaz je nutné dost často silně "nahánět", nejlépe po přiblížení dané stránky a ani to občas není 100% řešení. Jinak jsou celkové schopnosti aplikace skutečně vynikající a nebýt občasného zadýchání a výrazného zpomalení, dala by se Opera Mobile považovat za ideální prohlížeč. Velkou výhodou je i neustálý vývoj aplikace, takže nyní už je ke stažení novější verze, byť zatím jen v ne zcela funkční betaverzi.


JBlend v4.0.0


Pokud potřebujete ke svému životu spouštět JAVA aplety, je pro vás připravena aplikace JBlend. Tato oblast jde ale bohužel úplně mimo mne, takže podrobnější popis aplikace nejsem schopen poskytnout.



A to je vše. Víc se toho na Samsungy z hlediska uživatelského rozhraní a aplikací nevešlo, nicméně se rozhodně jedná o úctyhodný seznam. Pokud v tomto článku najdete nějaké nepřesnosti, případně se v novějších verzích něco změní, dejte prosím vědět v komentářích.
reklama