Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung Galaxy S5 a Gear 2: sehraná dvojka?

30.6.2014, Jakub Doležal, recenze
Nastává doba, kdy budou chytré hodinky nezbytnou výbavou telefonu, nebo je toto příslušenství jen pro pár nadšenců? Abychom to zjistili, pozvali jsme do redakce to nejnovější ze stáje Samsungu. Přivítejte Galaxy S5 a Gear 2.
Moderní chytré telefony jsou sice plné funkcí a technologií, nicméně mají své limity. Například jejich rozměry nedovolí jejich využívání za všech situací. Kdo zkoušel běhat s telefonem v ruce, mi dá jistě za pravdu. Stejně tak si občas telefon občas zapomenete ztlumený v bundě či brašně a zmeškáte tak důležitý hovor. Odpovědí na příliš velké rozměry či neustále zapomínání telefonu v tichém režimu jsou chytré hodinky. Ve své podstatě jsou prodlouženou rukou telefonu a s předpokladem, že je máte upevněné na ruce, je výrazně menší šance, že Vám při běhu vypadnou z ruky, nebo si nevšimnete příchozí hovoru na blikajícím zápěstí.


Řada návrhů vypadá velmi slibně, bohužel...

První vlaštovky se objevily již před 2 roky, ale jejich použitelnost a zejména komunikace s telefonem poněkud pokulhávala. Chyběly základní funkce a než se uživatel nadál, byla baterie vybitá. Ostatně ani operační systémy nebyly na přesun do hodinek připraveny a např. Android se musel všemožně ohýbat.


...reálné výrobky zatím klasické hodinky příliš nepřipomínají

Čas však pokročil a díky překotnému vývoji se již dnes na trhu vyskytují další generace chytrých hodinek. Zda se podařilo vyřešit problémy, které s sebou přinesli jejich předchůdci, si povíme v následujících kapitolách. Respektive se podíváme, jak se s technologickými neduhy vypořádal Samsung.

Společně s výrobci hardwaru se polepšil i Google, který v nejnovější verzi Androidu KitKat výrazně snížil nároky operačního systému a tím nepřímo umožnil jeho nasazení do hodinek, kde bychom 4jádrové procesory hledali jen těžko. Zkrátka se tam zatím fyzicky nevejdou a stejný problém je i s velikostí akumulátoru, takže je třeba šetřit na spotřebě, kde se dá.


Moderní Bluetooth 4.0 si vystačí i s knoflíkovou baterií

Zásadním konzumentem kromě displeje a čipsetu je i bezdrátové spojení s telefonem. Tedy přesněji řečeno chytrý telefon není nutností, ale bez něj jsou hodinky funkčně velmi omezené a splní jen část úkolů. Nicméně zpět k přenosu dat, který probíhá skrze Bluetooth. Ono totiž není Bluetooth jako Bluetooth.

Energeticky úsporné přenosy zajišťuje až Bluetooth od verze 4.0 a vyšší. Pokud máte starší telefon nebo chytré hodinky z první vlny, stojí za značnou částí spotřebované energie právě samotné posílání dat do telefonu a zpět. Nechcete-li tedy nabíjet obden, bude zapotřebí mít obě zařízení novějšího data výroby.

Je tedy evidentní, že trh s chytrými hodinkami a náramky (anglicky wearables) je teprve na svém počátku a k ideální použitelnosti je zapotřebí vyřešit ještě značné množství problémů a omezení. Pojďme se podívat do dalších kapitol, jak se s těmito překážkami vypořádal Samsung.
reklama