Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Samsung Galaxy Note 8.0: kreativní tablet s telefonem

29.7.2013, Jan Vítek, recenze
Pokud byste rádi vlastnili tablet, z nějž si můžete i zatelefonovat, či prostě jen rádi využijete možnost mobilního připojení, možná vám padne do oka model Galaxy Note 8.0. Ten nabídne 8" displej a slušnou výbavu, kde nebude chybět ani GPS či zadní fotoaparát.
Samsung Galaxy Note 8.0 představený již letos v únoru si vyzkoušíme nedlouho po modelu Asus FonePad, což je o jeden palec menší, hůře vybavený, ale také podstatně levnější alternativa. Na rozdíl od něj ale Galaxy Note 8.0 není prezentován vyloženě jako hybrid mezi telefonem a tabletem, ale jako zařízení, které má podnítit naši kreativitu. Jak toho chce dosáhnout? Jednoduše tím, že nabídne velký displej, stylus a příslušný software pro jeho využití. Vedle toho má ale také slušnou hardwarovou výbavu založenou na čtyřjádrovém SoC Exynos 4412 pracujícím na 1,6 GHz, neztratí se ani 2 GB operační paměti nebo zadní 5Mpix fotoaparát s automatickým ostřením, jenž snad dostal i kvalitní optiku.


- klikněte pro zvětšení -

Tablet přišel v anonymní bílé krabici, jež obsahovala pouze to nejnutnější, čili tablet se svým stylusem a s napájecím adaptérem. Vedle toho Samsung nabízí další příslušenství, ale za to si již připlatíme. Nyní ke specifikacím:

Model
Samsung Galaxy Note 8.0 (GT-N5100ZWADBT)
Rozměry
210,8 x 135,9 x 7,95 mm
Hmotnost
345 g (3G/LTE) / 340 g (WiFi)
Displej
8" PLS
Rozlišení
1280 x 800 (189 ppi)
SoC
Samsung Exynos 4 Quad (Exynos 4412) - 1,6 GHz
ARM Mali-400 MP4
Operační systém
Android (4.1.2) TouchWiz UI
Operační paměť
2 GB RAM
Integrovaná paměť
16 GB eMMC
Paměťové karty
microSD, microSDHC, microSDXC až 64 GB
Kamery
zadní 5Mpix s automatickým ostřením
přední 1,3Mpix
Wi-Fi a Bluetooth
WiFi 802.11 a/b/g/n (2.4 & 5GHz)
WiFi Direct, AllShareCast
BlueTooth 4.0
Sítě
HSDPA+ (4G) 21,1 Mbit/s, HSUPA 5,76 Mbit/s, UMTS, EDGE, GPRS
HDMI
ne
Audio
stereo reproduktory
3,5mm výstup pro headset
USB
micro USB 2.0 (MHL)
Senzory, ostatní
A-GPS (3G/LTE), S-GPS(WiFi) + Glonass
senzor osvětlení
senzor přiblížení
akcelerometr
digitální kompas
ovládání hlasem
stylus S-Pen
infračervený port
Napájení
10W adaptér (5 V / 2 A)
Baterie
Li-ion, 4600 mAh
Software
Nainstalované aplikace
Android Ecosystem
Samsung Apps
Readers, Music, Game, Video(Media) Hub
Learning Hub
Přehrávání audia
MP3, AAC, AAC+, eAAC+, WMA, AC3, FLAC
Přehrávání videa
MPEG4, H.263, H.264, WMV, DivX (1080p Full HD video @ 30 FPS)
Podpora Android Market (Google Play)
ano
Cena: cca 13 000 Kč (3G), 9 500 Kč (Wi-Fi)

Toto zařízení můžeme tedy považovat za hybrid mezi tabletem a telefonem, ovšem rozhodně blíže má k tabletu, a to především kvůli svému velkému tělu a širokým okrajům kolem displeje, díky nimž je můžeme snadněji a pevně uchopit. To ovšem tak zcela neplatí v případě, že se budeme snažit Galaxy Note 8.0 držet jako telefon, neboť pro to je až moc široký a zde by užší okraje rozhodně pomohly. Nicméně sloužit nám má především jako tablet, a přesně tomu jeho zpracování odpovídá.

Základem je 8" displej typu PLS s dnes již neoslnivým rozlišením 1280 x 800. To by však mělo být na danou úhlopříčku dostatečné na to, abychom si nestěžovali na jasně viditelný rastr a hrubé fonty. Jiné specifikace o této velmi důležité komponentě Samsung nezmiňuje, takže se necháme překvapit. Půjde především o jeho jas.

Dále tu máme papírově velmi výkonný 1,6GHz čtyřjádrový Exynos 4412 z firemní produkce, jenž je založen na jádrech ARM Cortex-A9 a má k ruce grafické jádro Mali-400 MP4, 2 GB operační paměti a 16 GB úložného prostoru, z nějž bude podstatná část ukrojena pro systém a jeho nástavbové aplikace. Slot pro karty microSD ale umožní tut kapacitu nastavit až o 64 GB díky podpoře SDXC. Zadní fotoaparát s rozlišením 5 Mpix a automatickým ostřením pak snad bude použitelný i pro pořízení snímků, s nimiž se nebudeme stydět vyjít na veřejnost.

Ostatní výbava také není vůbec špatná. Zmínit můžeme kromě podpory mobilního připojení také modul A-GPS / Glonass, s nímž by mělo být zjištění polohy otázkou několika sekund, přičemž při tom může pomoci také digitální kompas. Použití samotného zařízení nám pak usnadní senzor přiblížení a okolního osvětlení, akcelerometr a také možnost ovládání hlasem. Menší tázkou pak je funkce infračerveného portu na boku přístroje, přičemž lze předpokládat, že tak budeme moci tablet využít jako inteligentní dálkový ovladač.

O napájení a baterii nám Samsung opět nepodává přesné informace a především se nerozepisuje o tom, jak dlouho nám asi tak na 4600mAh baterii Li-ion vydrží. Na českých stránkách je sice uvedena výdrž až 27 hodin, ovšem to není ve specifikacích spojeno se způsobem využití. Jiné zdroje ale udávají, že tablet vydrží cca den běžného použití, čímž tedy není myšleni 24 hodin, ale spíše tak 8 - 10 a také že oněch 27 hodin je spojeno s telefonováním, pro což displej - největší žrout energie - zpravidla není potřeba.


Zpracování tabletu


Máme tu tedy malý tablet, jenž vypadá v podstatě stejně jako jakýkoliv jiný, ovšem rozdíly jsou v tomto případě v detailech. Pro výrobu těla tohoto tabletu Samsung použil jednak odolné Gorilla Glass kryjící displej, pak tu je plastový rám stříbrné barvy a zadní část je také plastová s velmi jemnou texturou dodávající jí perleťový nádech, k čemuž přispěje také lesklý povrch.


- klikněte pro zvětšení -

To jsou tři hlavní materiály, jež najdeme na povrchu, přičemž celkově je tělo na tak velkou a tenkou placku ještě slušně pevné. Pokusům o zkroucení tedy už odolává hůř, ale nemůžeme očekávat, že při svém tenkém těle bude držet svůj tvar.

Při pohledu seshora na nás vykoukne bílý rámeček tvořící předěl mezi obdélníkovým displejem a oblým okrajem těla. V horní části máme reproduktor telefonu, vedle nějž jsou senzory (přiblížení a osvětlení) a opodál pak oko přední 1,3Mpix kamery. Vespod pak máme celkem tři tlačítka, přičemž dvě po stranách (Menu a Zpět) jsou dotyková a prostřední pro probuzení tabletu, přepínání aplikací či jiné funkce je hardwarové.


- klikněte pro zvětšení -

Co se týče boků tohoto přístroje, pak každá strana obsahuje něco zajímavého. Napravo nalezneme klasickou sestavu třech hardwarových tlačítek, čili hlavní vypínač a vedle něj kolébkové dvojtlačítko pro nastavení hlasitosti zvuku. Hned vedle něj pak máme zmíněný infračervený port, díky němuž by tablet měl posloužit i jako dálkový ovladač.


- klikněte pro zvětšení -

Na opačné straně pak máme pouze dva kryté sloty určené pro karty microSD až SDXC s kapacitou až 64 GB. S jejich pomocí si můžeme snadno rozšířit základní paměť s kapacitou 16 GB, z níž je pro uživatele dostupných ale pouze cca 9 GB. Zbytek zabírá systém a nezanedbatelné množství doinstalovaných aplikací a nástaveb.


- klikněte pro zvětšení -

Horní strana má v sobě pouze 3,5mm konektor pro sluchátka či headset, takže konektor micro USB je jako obvykle dole přímo uprostřed, přičemž po svých stranách má dva hlavní reproduktory a také malinký otvor mikrofonu využívaného nejen telefonem. Pak už nám zbývá pouze malá bílá ploška ve spodním pravém rohu, což je ve skutečnosti zasunutý stylus (viz příslušenství).


- klikněte pro zvětšení -

Zadní část tabletu vyrobená z lesklého bílého plastu nám už nabídne v podstatě jediné - mírně vyvýšený objektiv 5megapixelového fotoaparátu s automatickým ostřením. Ten má kolem svého krycího sklíčka jen velmi mírně vyvýšený kovový rám, a tak doufejme, že ono sklo bude odolné proti poškrábání.


Příslušenství


Naše testovací balení obsahovalo pouze to nejnutnější, čili nebyl tu ani jinak nezbytný manuál, natož pak něco nepovinného navíc. Nicméně získali jsme stylus i napájecí adaptér, a tak nic nebránilo řádnému otestování našeho tabletu.Zamlouval se mi především malinký adaptér se slušným výkonem 10 W (5 V / 2 A), což je v případě tabletů standard, ale ne v takto prťavém těle. Vybaven je konektorem pro kabel s konektory USB a micro USB. Jeho délka je bohužel jen něco přes metr, ale nebude zase žádný problém jej případně nastavit. Tenký plastový stylus je vybaven jedním nenápadným tlačítkem a také má "pohyblivý" hrot, takže by mohl být i citlivý na přítlak. To si ještě vyzkoušíme v 3. kapitole.
reklama