www.svetmobilne.cz
>
>
>

Resco Photo Viewer: digitální fotografie na PocketPC

, , recenze
"Resco Photo Viewer - univerzální prohlížeč fotek a videa pro Váš kapesní počítač. Dostupný pro mobilní platformy PocketPC, Smartphone, Palm OS a Symbian." Tolik praví reklamní slogan uveřejňovaný na webových stránkách. Chcete vědět, co všechno Resco Photo Viewer verze 5.0 umí ? Je toho hodně, proto Vám doporučuji přečíst si následující článek, v němž jsou jeho možnosti popsány podrobněji.
K oblíbeným
reklama
Programů na prohlížení a úpravu digitálních fotografií na PocketPC existuje mnoho, ale nalézt tak profesionálně propracovaný produkt jako je Resco Photo Viewer je opravdu těžké. Kromě základních funkcí každého "prohlížeče" (jako je úprava fotografií, poznámky ap.) zvládá i přehrávání videa ve formátu MPEG, prohlížení prezentací PowerPoint a fotoalb, tisk a mnoho dalších funkcí. Co je potěšitelné pro uživatele je k dispozici ve verzích pro všechny operační systémy kapesních počítačů a MT.


Instalace


Instalace je typická a intuitivní, během ní jste dotázáni, zda chcete nainstalovat také Generátor fotoalb na desktop a add-in pro synchronizaci (doporučuji oba). Pokud instalujete přímo v PocketPC ze souboru .CAB, tyto rozšíření se Ván neinstalují.
Možnosti programu


Na úvod nebude na škodu seznámit se v bodech s podporovanými formáty a možnostmi programu Photo Viewer :
 • Podporované formáty digitálních fotoaparátů : JPEG, PNG, TIFF
 • Podporované další grafické formáty : BMP, CFX, PSD, PCX, GIF, RAB, RAW, PGM, PPM
 • Podporované video formáty : MPEG1, MPEG2
 • Tvorba a optimalizace alb a PowerPoint prezentací pomocí Desktop Generátoru
 • Podpora VGA karet (CF CompactPresenter - Pretec, Voyager) pro předvádění prezentací PowerPoint na monitoru nebo projektoru
 • Možnosti nastavení gama-korekce, zvukových (WAW) a psaných poznámek
 • Podpora tisku (HP MobilePrinting)
 • Možnosti snímání obrazovky přímo v PDA (Utilita Screen Capture)
 • Možnost sledování stavu paměti a paměťových médií (utilita System Info)

Po spuštění programu se objeví na displeji úvodní obrazovka s menu
Možnosti nastavení Photo Viewer


Možnosti nastavení Photo Vieweru jsou široké. Od nastavení kterou paměťovou kartu bude program prohlížet (bohužel jde nastavit jen jedna), velikosti obrázků a jejich kvalitu, zobrazení Thumbnails, nastavení přehrávače videa a animovaných GIFů a definovaní funkcí pro hardwarová tlačítka. (vzhledem k tomu, že jeden obrázek řekne více než deset slov, podívejte se na screenshoty).
Prohlížení fotografií a fotoalb, další možnosti


Po otevření fotoalba nebo adresáře obsahujícího fotografie se objeví základní obrazovka s náhledy (thumbnails) v horní část a dvěmi lištami s ovládacími prvky ve spodní části. V horní liště jsou ovládací prvky otevření souborů, otáčení obrázků, tvorbu poznámek a detailní informace o souboru. Dolní lišta slouží k ovládání prohlížení (posuv obrázků, zvětšování, zmenšování, zapnutí / vypnutí náhledů, celoobrazovkový režim). Záložka FILE umožňuje kromě otevření a uložení obrázků také odeslání (IrDA, Bluethoot, email), vytvoření tapety (WALLPAPER) a mobilní tisk (v případě že máte nainstalovaný HP Mobile Printing. Ten sice mám, ale nevlastním tiskárnu s Bluethoot ani s IrDA, takže jsem nemohl vyzkoušet). V SETTINGS najdete již výše popsané možnosti nastavení programu, možnost tvorby SLIDESHOW (s hudebním doprovodem), možnost výběru skinů a informace o systému a registraci (viz screenshoty výše). V záložce PHOTO pak spustíme slideshow, nastavíme THUMBNAILS (náhledy), spustíme SCREEN CAPTURE (zachycení obrazovky) a QUICK PREVIEW (vytvoří malý náhled ve spodní části obrázku pro orientaci při jeho zvětšení). Funkcí REORDER obrázky setřídíme podle našich požadavků. Pomocí CROP/RESIZE můžeme provést výřez obrázku nebo změnu jeho rozměrů. Ostatní funce v záložce FILE (vyjma VGA OUTPUT, ke které se ještě vrátíme) jsou v podstatě stejné jako v ovládacích lištách (otočení, zoom ap.). Pro představu o této části se podívejte na další screenshoty.
Tvorba poznámek k fotografiím


Jak jsem se již zmínil, lze ke každému obrázku přiřadit poznámku či komentář a to jak psaný (tiskacím písmem i "od ruky") tak zvukový. U psaných komentářů je samozřejmostí volba písma a jeho barvy, volba barvy čáry a výplně obrazců. Vytvoření zvukové poznámky je jednoduché, pro její uložení mi program nabídl jen formát WAW. Více v přiložených screenshotech.
Úprava fotografií


Resco Picture Viewer umožňuje také úpravu fotografií. Jedná se o funkce jasu, kontrastu, gama korekce a RGB. Osobně preferuji úpravu fotografií v desktopu, ale v případě prohlížení obrázků z karty vyjmuté z digitálního fotoaparátu je to užitečná funkce....ještě screenshoty k Quick View, možnosti výřezu a informacím o obrázku, které jsme zmínili výše.
Přehrávání videa


Kromě prohlížení obrázků zvládne Picrure Viewer i přehrávání videa ve formátech MPEG1 a MPEG2. Zkoušel jsem přehrát jen videoklipy z CF karty a rozdíl mezi Pocket TV Classic a Picture Viewer jsem neviděl. Nepředpokládám, že by někdo chtěl používat Resco Photo Viewer k přehrávání filmů, to už je jiná kategorie programů :-)) Nastavení a možnosti přehrávání videa jsou jsou velmi podobné nastavením pro prohlížení obrázků (náhledy, zoom ap.).VGA Output - prohlížení prezentací na monitoru nebo projektorem


Nedalo mě, abych se u této funkce nezastavil. Jedna z nejlepších vlastností Picture Viewer je Generátor fotoalb (o kterém si ještě povíme v poslední kapitole této recenze), který kromě vytvoření fotoalb dokáže převést prezentace vytvořené v PowerPointu do formátu (RAB) čitelného v Picture Viewer v PDA. To umožňuje vozit s sebou firemní prezentace bez nutnosti použít notebook. K tomu, aby se daly zobrazit ve větším rozměru jako je display PDA slouží funkce VGA Output ve spolupráci s CF kartou pro prezentace PRETEC nebo VOYAGER. Bohužel nemám žádnou k dispozici, takže funkce nemohla být vyzkoušena. Pro představu přikládám alespoň obrázky zmíněných karet. (Karta Pretec je součástí nabídky AH Mobile).
Desktop Album Generator & Image Optimizer


Desktopová část Resco Picture Viewer pro tvorbu fotoalb patří k tomu nejlepšímu, co tento software nabízí. Možnost zpracování fotografií a prezentací vytvořených v PowerPointu do "balíku" optimalizovaného pro prohlížení v PDA je prostě perfektní Podívejme se v bodech, co Album Generator nabízí za možnosti :
 • nastavení velikosti obrázku - pro displej PDA (240x320), VGA (480x640) a SVGA (600x800)
 • otočení obrázku
 • nastavení jasu, kontrastu a gama-korekce
 • možnost konverze obrázků do černobílé
 • nastavení kvality JPEG
 • nastavení výstupního adresáře pro fotoalba
 • možnost přímého přesunu do PDA na Vámi zvolené místo (SD,CF ap.)

Výsledný "balík" je tak optimalizovaný pro prohlížení v PDA, což určítě ušetří místo na paměťové kartě, zvláště a snímků pořízených ve vyšším rozlišení (např. 3,1 mpx - obrázek 2048x1536). Není tak potřeba další software pro úpravu a zmenšování fotografií před přesunem do PDA. Více napoví následující screenshoty.A to je vše :-)) Dalo by s toho určitě napsat více, ale tato recenze není návodem k použití, ten si ostatně můžete stáhnout na stránkách výrobce zde.


Základní údaje

 • Název aplikace: Resco Photo Viewer
 • Testovaná verze: 5.0
 • Autor: Resco-Net
 • Licence: trial verze 14 dní
 • Cena: 24,95 US$ (v současné době časově omezená sleva 20% - 19.95 US$]
 • Koupit na serveru PocketGear [sponzorský odkaz]
reklama
Nejnovější články
Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned Samsung Galaxy Watch Active 2 získají EKG, ale ne hned
Internetem už kolují zprávy o připravované nové generaci chytrých hodinek Samsung Galaxy Watch Active 2. Ty by měly dostat systém měření EKG jako Apple Watch 4. Bohužel si ale na tuto funkci ještě počkáme.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed Revoluce: Corvette C8 Stingray dostala motor doprostřed
Chevrolet Corvette se po 66 letech výroby dočkal velké změny. Nový model C8 Stingray modelového ročníku 2020 totiž vyjede s motorem uprostřed. A půjde o pořádně velký atmosférický osmiválec.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Google kvůli adware smazal aplikace čínského CooTeku z obchodu Play Google kvůli adware smazal aplikace čínského CooTeku z obchodu Play
Čínská vývojářská společnost CooTek si nedala říct a do svých aplikací vkládala nadměrné množství adwaru. Přestože měly aplikace stovky milionů stažení, Google se je rozhodl smazat kvůli porušení podmínek.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Mapy Google přidávají info o bike-sharingu a volných stojanech Mapy Google přidávají info o bike-sharingu a volných stojanech
Bike-sharing se stal obrovským hitem dokonce i u nás a nová verze mobilní aplikace Mapy Google následuje tento trend. Nově bude ve vybraných městech zobrazovat rozmístění doků i jejich obsazenost.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Lotus Evija: šílený elektrický hypersport přináší 2000 koní Lotus Evija: šílený elektrický hypersport přináší 2000 koní
Britský Lotus je znám svými lehkými sportovními vozy, které více vynikají svou lehkostí a ovladatelností než výkonem. Nová elektrická Evija to ale změní. Tento hypersport totiž přinese rekordních 2000 koní.
18.7.2019, aktualita, Milan Šurkala