Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut se Samsung OMNIA 735

26.8.2010, Pavel Koza, preview
I když je teď hlavním tématem Windows Phone 7, někteří výrobci nezapomínají ani na stávající verzi. Patří mezi ně především Samsung, který právě uvedl na trh v Německu komunikátor Samsung OMNIA 735 s pevnou QWERTY klávesnicí a čtvercovým dotykovým displejem.

Aplikace na zařízení


Velmi milá je předinstalovaná Opera Mobile 10, tedy ve své nejnovější verzi, která nabízí kvalitní prohlížení libovolných neoptimalizovaných internetových stránek; podpora Flashe ale pravděpodobně není k dispozici, alespoň se mi nic flashového na stránkách neukázalo. Povedená je optimalizace pro ovládání prohlížeče pomocí kurzorového ovladače, ale nových vlastností je velká spousta. Příznivce společenských sítí potěší předinstalované aplikace pro správu vašeho Facebook a Twitter účtu. Jedná se sice o klasické aplikace dostupné komukoliv přes Marketplace, ale jejich předinstalace vzhledem k popularitě těchto služeb potěší.Cisco WebEx je nástroj určený pro konferencování přes internet. Jedná se pouze o 14-denní zkušební verzi, kterou je možné v případě zájmu povýšit na verzi plnou a využívat tak všech vlastností aplikace, jako je online komunikace, sdílení dokumentů a další. Aplikace Communities je určena pro snadné sdílení fotek a videí s různými online službami.

V samostatné složce najdeme drobné utilitky jako například Světové hodiny pro zobrazení času kdekoliv na světě, Časovač odpočítávající časový úsek zakončený zvukovým znamením, Stopky (překvapivě:) měří čas s možností zaznamenání mezičasů a Inteligentní převodník vám pomůže s výpočtem spropitného a převodem jednotek nebo měn.Smart Reader je drobná OCR utilitka pro digitální zpracování vizitek, dokumentů nebo obrázků. Zajímavé je, že umí i česky, ale implementace této funkce ještě nebyla dokončena, takže výsledky byly trochu rozporuplné.

Program AllShare vám umožní přehrát soubor umístěný v paměti Omnie v jiném zařízení buď přímo, nebo prostřednictvím serveru. Čtečka RSS kanálů potěší všechny, kteří chtějí být co nejrychleji informováni o zajímavých věcech a dvojici aplikací Google Maps Mobile a Adobe Reader LE snad ani nemusím představovat. Přímo v paměti zařízení je i nejnovější balík Office Mobile 2010 sestávající se z Wordu, Excelu, PowerPointu, OneNote a SharePoint WorkSpace, takže není nutné je doinstalovávat zvlášť.


Závěr


Závěr bude poměrně stručný. Hlavní vliv na to má jak předprodukční verze zařízení s nefinální verzí ROM, tak především skutečnost, že se i přes předchozí optimistické zprávy toto zařízení do naší prodejní sítě ani k operátorům oficiálně vůbec nedostane. Možnost si ho koupit tak bude velmi omezena na šedý dovoz, případně osobní dovoz ze zahraničí. Vzhledem k tomu, že celé zařízení bylo kompletně v češtině a až a pár drobností plně funkční, je to vážně škoda.Když se na zařízení podívám po několika hodinách testování a psaní tohoto preview, vidím dospělý a konkurenceschopný produkt, který přesně plní funkci, ke které je určen. Kromě zdařilé klávesnice, kvalitního displeje a dostatečného výkonu mě mimo jiné potěšilo rozhodnutí Samsungu tento "levný" produkt nikterak uměle neznehodnocovat nějakými hardwarovými omezeními nebo redukcí softwarových funkcí, což je dobře patrné například na Samsung modulu pro obrazovku Dnes nebo v ovládací aplikaci k fotoaparátu a kvalitě fotoaparátu jako takového.Na to vytýkat zařízení nějaké chyby jsem ho měl jen příliš krátkou dobu, ale po pravdě řečeno až na pár drobností jsem nenarazil na nic, co by používání přístroje bránilo. Asi nevíc mi chyběly senzory jak pro automatické nastaven podsvícení, tak senzor přiblížení pro automatické vypínání displeje při telefonování, ale jinak mělo zařízení všechno. Zde stojí za zmínku i doslova miniaturní zdroj elektrické energie pro dobíjení, tak malý zdroj jsem u WM zařízení asi ještě neviděl.No nic, pokud chcete nějaký Samsung s mobilními Windows, musíte si ještě pár týdnů počkat na první Samsung s Windows Phone 7. To čekání se rozhodně vyplatí:).
reklama