Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prvních 60 minut se Samsung OMNIA 735

26.8.2010, Pavel Koza, preview
I když je teď hlavním tématem Windows Phone 7, někteří výrobci nezapomínají ani na stávající verzi. Patří mezi ně především Samsung, který právě uvedl na trh v Německu komunikátor Samsung OMNIA 735 s pevnou QWERTY klávesnicí a čtvercovým dotykovým displejem.
Jedná se o zařízení určené především pro pracovní využití a ocení ho mimo jiné uživatelé bažící po kompaktním přístroji s dlouhou výdrží na baterii a kvalitní pevnou klávesnicí. Díky výrobci jsem měl možnost novinku několik hodin testovat a zde jsou mé dojmy.Na úvod, jako obvykle, jedno důležité upozornění - tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jde o první, veskrze pozitivní dojmy s minimem kritických zkušeností. Zařízení, ke kterému jsem se nachomýtl, bylo navíc předprodukční jednotkou, takže se finální verze může od této celkem dost lišit, především ze softwarového hlediska. Proto berte veškeré informace zde uvedené s rezervou. Děkuji.


Vzhled zařízení


Komunikátor s pevnou QWERTY klávesnicí má u Samsungu dlouhou tradici. Samsung SGH-i320 nebo Samsung SGH-i600 si už pamatují jen ti služebně nejstarší z vás, novější Samsung SGH-i780 nebo Samsung OmniaPRO B7330 už by mohl být známý všem. Některá z těchto zařízení měla displej bez dotykové vrstvy, jiná díky dotykové vrstvě umožnila ovládání i stylusem/prstem. A právě do druhé skupiny patří i nová Samsung OMNIA 735.Matně černé zařízení působí na první pohled solidním dojmem. Kvůli čtvercovému displeji a integrované klávesnici pod ním sice nejsou jeho rozměry (60 x 118 x 11,9 milimetrů) ani hmotnost 122 gramů zanedbatelné, v přímém srovnání je téměř shodný například s Omnií II, zato potěší velmi příjemná tloušťka pouhých 11,9 milimetrů. Celé tělo zařízení je čistě plastové, ale matný povrch mu dodává jistou dávku elegance.V dnešním světě posedlém minimalistickou elegancí působí OMNIA 735 se spoustou ovládacích prvků trochu jako zjevení. Kromě integrované klávesnice, kde už z principu těch tlačítek najdeme víc, než dost, má uživatel k dispozici i čtyřsměrový ovladač s odděleným potvrzovacím tlačítkem uprostřed. Kolem něj se našlo místo pro celkem šest systémových tlačítek, na levé hraně dále najdeme dvoutlačítko pro ovládání hlasitosti, na hraně opačné pak tlačítko pro aktivaci fotoaparátu. Poslední je uživateli k dispozici praktické tlačítko pro rychlé uzamčení / odemčení umístěné rovněž na pravé hraně.Při pohledu zepředu na nás nečeká žádné překvapení, kromě displeje, klávesnice a již zmíněných ovládacích prvků najdeme těsně pod horní hranou ještě telefonní reproduktor a dnes již ne tak obvyklý sekundární fotoaparát pro videovolání. Ani zadní hrana nevybočuje z klasiky, vycentrovaný objektiv digitálního fotoaparátu a mřížka systémového reproduktoru tvoří spolu s dvířky chránícími baterii klasickou trojkombinaci.S prvky na hranách je to zajímavější. Například na té horní najdeme kromě tradičního 3,5 milimetrového konektoru pro připojení sluchátek i elegantními posuvnými dvířky chráněný microUSB konektor pro připojení synchronizačního kabelu. Spodní hrana nabízí pouze malinký otvor mikrofonu, na levé hraně zase najdeme pouze dvoutlačítko pro regulaci hlasitosti. Nejzajímavější tak zůstává pravá hrana, kde kromě tlačítka pro fotoaparát a dvířky chráněným slotem pro microSD kartu využijeme i již zmíněné tlačítko pro zamykání / odemykání zařízení (krátký stisk zařízení zamkne, dlouhý ho odemkne).
reklama