Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pouzdro Brando pro HTC TyTN

2.1.2007, Viktor Čistič, recenze
Pokud své PDA používáte jen jako pracovní nástroj, na nějakém tom škrábanci nijak nesejde. Jiná situace ovšem nastává pokud onen shluk elektronických součástek považujete za svého miláčka, dáváte mu jména a trávíte s ním víc času než s ostatními členy rodiny dohromady. Pak nabývá ochranné pouzdro na důležitosti. Základní pouzdro je v balení již od výrobce, ovšem pokud chcete víc, musíte si jiné pouzdro koupit. To jsem udělal a nyní bych se rád podělil o zkušenosti s pouzdrem Brando pro HTC TyTN.
Když jsem zhruba před týdnem chvějícími prsty potvrzoval platbu na webových stránkách společnosti Brando, které na první pohled nemají zrovna punc propracovaného internetového obchodu, měl jsem trochu obavy, zda vůbec svoje zboží, cestující až z dalekého Hong Kongu, někdy uvidím. Mé chmury trochu rozehnal potvrzující mail, oznamující, že platba byla přijata a zboží odesláno. Ale nakonec, stejně jako v pohádce, vše dobře dopadlo a celý proces, od zadání až po doručení, trval místo avizovaných dvanácti dnů pouze sedm. A o čem že je vlastně řeč? Pouze a jen o koženém pouzdře na komunikátor HTC TyTN již zmíněné společnosti Brando.


Obsah balení


Po nutném otevření, resp. rozervání, přepravního obalu na mě vykoukla pěkná dvoubarevná krabička vyrobená z kvalitního tvrzeného…..papíru. Myslím, že si u případných zákazníků najde jistě další uplatnění, i když zrovna teď mě žádné nenapadá. Obsah krabičky už velkým překvapením nebyl. Našel jsem kožené pouzdro a klip na opasek.




Materiál


Ještě než jsem svého TyTNa oblékl do nového skafandru, podrobil jsem pouzdro podrobné a kritické analýze za pomoci vlastních receptorů. Čichovým a hmatovým smyslem jsem zjistil, že držím poctivou kůži a dále zrakovým, že jde o černou barvu a kvalitní zpracování. Sluch nebyl potřeba a chuť jsem vynechal z hygienických důvodů.


Koncepce


Stavba tohoto pouzdra umožňuje jeho používání jak v zavřeném stavu (s otevřenou chlopní), kdy je TyTN dobře chráněn masivní kůží ze všech stran, tak v otevřeném, kdy má chráněn spodek a z devadesáti procent i boky. Pouzdro i chlopeň chránící display se otevírá do strany, což je pro běžnější použití přístroje „na výšku“ asi méně praktické, protože odepnutá část na levé straně trochu překáží. Ovšem tento nedostatek lze snadno odstranit otočením horní části pouzdra zcela pod tělo přístroje. Samozřejmě mnohem hůře půjde takto popsaný postup aplikovat s připevněným klipem na opasek. Jednotlivé konfigurace bych se nyní pokusil rozepsat více.




Komfort nebo diskomfort ovládání?


Myslím, že většina čtenářů již z prvních fotografií poznala, že u zavřeného pouzdra bude plnohodnotné použití přístroje nemožné. Na vině je především horní část, která v tomto stavu překrývá na levé straně všechny ovládací prvky a na pravé tlačítko CommManagera. To je věc, kterou prostě akceptuji, nicméně co musím ostře kritizovat je fakt, že vyříznutý otvor na display moc dobře nepasuje, byť je jeho rozměr správný, a zasahuje z jedné strany do viditelné části obrazovky asi dvěmi milimetry. Nevím, zda jde o vadu pouze mého kusu, ale každopádně je to další důvod, proč pro seriózní práci je vhodnější pouzdro otevřít. Na závěr jsem si nechal hlavní devizu tohoto přístroje. Správně, řeč je o vestavěné klávesnici, jejíž vysunutí je s připnutou horní částí nemožné. Nevylučuji, že se vám to nepovede, ale potom to zřejmě bude chtít nový futrál a nové PDA. Každopádně v zavřeném stavu poskytuje pouzdro TyTNovi opravdu dobrou ochranu a proto se s ním nebojím praštit o zem, ať již vzteky, nebo neúmyslně. Zkrátka TyTN vám může klidně vypadnout z ruky na silnici a pokud náhodou nepojede okolo Tatra 815, nemělo by se mu nic přihodit.

Nicméně všechna výše uvedená fakta omezují funkce TyTNa natolik, že já osobně ho se zapnutým pouzdrem používám pouze na volání, čtení zpráv a nahlížení na obrazovku Today.





Mnohem více komfortu zažijete, pokud si horní část odepnete. V této konfiguraci již budou přístupné úplně všechny ovládací prvky, včetně HW klávesnice. Velice kladně hodnotím to, jak přesně a bezpečně TyTN v pouzdře sedí i přes fakt, že ho nedrží již žádná další plastová fólie, která je jinak vsunuta mezi klávesnici a horní díl přístroje. Tuto koncepci používá např. Krusell nebo Piel Frama. Upřímně řečeno, to byl právě důvod, proč jsem se nakonec rozhodl pro Brando, jelikož z příspěvků na diskusních fórech často vyplývá, že právě zmiňovaný plastový díl způsobuje zvětšení vůle v otevíracím mechanizmu klávesnice. Tu lze tedy s tímto pouzdrem používat naprosto normálně a TyTN drží jak přilepený.

Horší už to je s ovládacími prvky na bocích přístroje. Přístupné jsou všechny, to už jsem koneckonců psal, ale použitá kůže je relativně silná a tak jsou všechna tlačítka poněkud zapuštěná a tím pádem i hůře přístupná. Já osobně disponuji štíhlými prsty, ale i tak mám problém především se stiskem tlačítka původně určeného pro hlasové vytáčení. Dá se říci, že pozitivního stisku dosáhnu jen konečkem prstu. Mnohem hůře se však manipuluje s oblíbeným kolečkem. Spousta lidí na tento kulatý zázrak netrpělivě čekala, spousta lidí si na něho zvykla. Otáčet s ním lze asi tak stejně „snadno“ jako mačkat postranní tlačítka. Stisk je však ještě náročnější, čímž se funkčnost kolečka poměrně dost degraduje. Zkrátka ergonomie jde stranou a pokud jste byli zvyklí používat palec, rovnou si namapujte jiný prst.

Přes všechny tyto neduhy zde vidím alespoň jednu pozitivní věc. Kontury otvorů, pod nimiž jsou umístěny ovládací prvky, jsou snadno rozpoznatelné hmatem, čímž lze bezpečně určit polohu příslušných tlačítek. Bez pouzdra se mi totiž občas stávalo, že jsem omylem stiskl nějaký sousední knoflík.




Fotoaparát lze stejně dobře používat jak v zavřeném, tak otevřeném pouzdře. Tady nevidím žádné omezení. Čočka objektivu (i když to je asi dost honosné označení pro ten kus průhledného plastu) je sice neustále odkrytá, ale vzhledem k tloušťce použité kůže je dobře chráněná proti mechanickému poškození. Naprosto bez problémů se manipuluje i s posuvníkem pro změnu ohniskové vzdálenosti.




K ucelenému popisu zbývá ještě spodní část pouzdra. Zde už je pouze otvor pro infra, USB konektor, resetovací tlačítko a stylus. Myslím, že tady není co kritizovat. Vše je dokonale přístupné a stylus se vytahuje i zasouvá dobře.




Kam s ním?


Jsou zde dvě možnosti. Buď využijete přibalený plastový klip a pak mi dedukce napovídá, že TyTNa zřejmě připnete na opasek, nebo ho nevyužijete a pak přístroj pohodíte do tašky či dáte do kapsy.

Klip se nasouvá na kovový čep a po zacvaknutí drží velice spolehlivě. Čelist klipu má na obou koncích zarážky, takže nehrozí nechtěné vyklouznutí z opasku. Samotné sevření je myslím také dostatečně silné, soudě alespoň podle stupně bolesti, kterou mi způsobilo jeho přicvaknutí na ucho. Pokud budete potřebovat pouzdro rychle odepnout, např. při přijímání hovoru, stačí stisknout západku na horní straně klipu a celé pouzdro pak lze snadno vysunout směrem nahoru.

Já osobně PDA na opasku nenosím a tak jsem vzal plochý šroubovák a čep jednoduše vyšrouboval, aby mi zbytečně nepřekážel. Přeci jen se takto vytuningované pouzdro lépe drží v ruce.




Verdikt


Závěrem bych se rád na chvíli zastavil u reprodukce zvuku. Nebudu zde moc používat termín „reproduktor“, protože to bych asi urazil i ten 1000W amplion o průměru 2 cm, kterým je osazen můj magnetofon značky Panasohit z holešovické tržnice. Nicméně všichni víme, že „chrchláček“ v TyTNovi je možná trochu nešťastně umístěn na jeho spodní straně a pokud přístroj leží ve chvíli příchozího hovoru zrovna na stole, je zvuk částečně tlumen. Mám pocit, že v pouzdře se zvukové vlastnosti přeci jen mění k lepšímu. Vzhledem k tomu, že zdířka pro výstup zvuku je pořád cca 0,5 – 1 cm nad úrovní podložky a díky otvoru pro fotoaparát, vzniká jakýsi quasi-reproduktor, který vytváří nejen silnější zvuk, ale se zapojením bohaté fantazie jsem navíc zaznamenal snad i náznak basů. K 3pásmovým reproduktorům značky Jamo s basreflexem sice ještě zbývá malý krůček, ale i tak mám subjektivní pocit, že TyTN hraje lépe a hlasitěji.


Klady:


+ kvalitní kůže
+ zpracování
+ dobrá ochrana přístroje
+ bezproblémové užívání HW klávesnice
+ klip na opasek


Zápory:


- nepřesně usazený otvor na displej
- horší přístup k postranním ovládacím prvkům
- koncepce otevírání do strany


A je tu konec. Snad si z mého popisu a obrázků uděláte jasnou představu o tomto koženém kabátku. Zda je pouzdro vhodné či nikoli, záleží jistě na individuálních potřebách a prioritách jednotlivých uživatelů. Já osobně jsem s ním spokojen i přes všechny nedostatky, které jsem mu v tomto článku vytkl. Cena je 28 zelených obrázků mrtvých amerických prezidentů…
reklama