Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Fujitsu Stylistic Q702: hybridní tablet

18.6.2013, Jan Vítek, recenze
Zařízení Fujitsu Stylistic Q702 je jedním z prvních, které si vysloužilo označení hybridní tablet. Na první pohled vypadá sice jako normální malý notebook, ovšem velmi rychle jej změníte v tablet. Navíc v perfektně zabezpečený tablet!
A že nám Fujitsu Stylistic Q702 nabídne relativně výkonný hardware založený na procesoru Intel Core "Ivy Bridge", který je společně s ostatním hardwarem uzavřen v tenkém těle pod displejem, bude to něco stát, stejně jako v případě chystaného Lenovo ThinkPad Helix. Prezentován je jako nástroj pro profesionály, takže by měl poskytnout také kvalitní materiály a nadstandardní výbavu týkající se především zabezpečení. Jeho hlavní výhodou ale zůstává možnost fungovat jako malý notebook i jako prostý tablet. Výhodou notebookového režimu však je prodloužení výdrže díky přídavné baterii, která má zajistit až 9,5 hodiny práce na jedno nabití, čili celý pracovní den.


- klikněte pro zvětšení -

V poslední době jsme mimochodem měli v testech zařízení, která se také nedají považovat za klasické notebooky či ultrabooky. Mezi ty jednodušší patří ThinkPad Twist S230u, jenž má v podstatě jen jinak vyřešené klouby displeje s rozsahem plných 360° a pár dalších drobných vylepšení, takže jej můžete úplně překlopit nebo notebook postavit do písmene A. Model Asus Taichi 21 pak nabídne rovnou dva displeje, čili jeden v klasické pozici a jeden namísto vrchního krytu, čili ten můžeme považovat za zástupce těch složitějších, ovšem také podstatně dražších, neboť dva 11,6" IPS s Full HD nejsou nic levného.

Podobné to bude s dnes testovaným modelem Stylistic Q702, který tak není určen pro běžné uživatele, jako spíše jako mobilní pracovní nástroj pro profesionály. K nám dorazil jako již použitý kus, což ale nevadilo, i když jsem pak nemohl ověřit, jestli bylo zasláno všechno příslušenství. V PDF prezentaci a jejím seznamu doporučeného příslušenství je třeba cestovní pouzdro na samotný tablet či různé adaptéry, které v balení nebyly. Namísto toho balení skrývalo třeba stylus, takže lze usuzovat, že seznam se týká vyloženě volitelného příslušenství (tedy až na dokovací stanici s klávesnicí).

Model
Fujitstu Stylistic Q702
Procesor
Intel Core i5-3427U vPro
Frekvence apod.
1,8 GHz (2,8 GHz max), 3 MB L3 Cache, 17W TDP
Čipová sada
Intel QM77 Express Chipset
RAM
4 GB DDR3 SDRAM
HDD
256GB mSATA SSD (ASSMNU GZMPM2C65BHJG0)
Úhlopříčka displeje
11,6" IPS, polomatný
Rozlišení displeje
1366 x 768, LED podsvícení, jas 400 cd/m2, kontrast 500:1
Grafická karta
Intel HD Graphics 4000
Zvuková karta
Realtek High Definition (HD) Audio
Intel Display Audio
Mechanika
-
Reproduktory
stereo reproduktory
Zvukové vstupy/výstupy
2x 3,5mm pro sluchátka a mikrofon
Polohovací zařízení
touchpad + 2 tlačítka, dotykový displej (10 bodů)
PS/2
ne
USB/eSATA
2x USB 2.0 (klávesnice)
1x USB 2.0, 1x USB 3.0 (tablet)
Výstup na externí monitor
HDMI + Audio (tablet)
D-Sub (klávesnice)
S-Video výstup (TV out)
ne
Express Card / PCMCIA
ne
FireWire (IEEE 1394)
ne
Čtečka karet
SD/SDHC/SDXC (až 64 GB)
Bluetooth
Bluetooth 4.0 (Broadcom BCM20702)
Infra port
ne
Bezdrátová rozhraní
Intel Centrino Advanced-N 6205 (802.11n)
volitelný 4G/LTE nebo 3G/UMTS (včetně GPS)
Modem
-
LAN
Intel 82579LM Gigabit Ethernet
Webkamera
HD kamera - vpředu + 2 mikrofony
5Mpix kamera - vzadu
Speciální výbava
stylus
senzor orientace
světelný senzor
snímač otisků prstů
TPM 1.2 + Intel Anti-theft
přídavná tlačítka a vypínače
Otvor pro zámek Kensington
ne, avšak je tu očko pro poutko
Typ baterie
hlavní baterie Li-Ion - 3 články, 3150 mAh, 34 Wh
pomocná baterie - Li-Pol - 3150 mAh, 45 Wh
Deklarovaná výdrž baterie
až 4 h 12 m na hlavní baterii
až 9 h 30 m na hlavní + pomocnou baterii
Rozměry
302 x 195 x 12,7 mm (tablet)
Hmotnost
850 g (tablet)
Operační systém
Microsoft Windows 8 Pro 64-bit

Fujitsu Stylistic Q702 je dle uvedené výbavy vskutku vhodným nástrojem pro uživatele, kteří potřebují především mobilitu a také funkce pro zabezpečení. Zmínit můžeme také displej typu IPS s vysokým maximálním jasem 400 nit, jenž přijde vhod při využití tabletu ve venkovním prostředí a tam nám může rovněž posloužit mobilní datové připojení, ovšem modul 4G/LTE nebo 3G/UMTS je zde volitelný a v našem případě jej tablet neměl.

Co se týče hlavní hardwarové výbavy, pak když se ještě na chvíli vrátíme k displeji, pak ten má rozlišení pouze 1366 x 768, i když to je na desktopový systém Windows 8 a úhlopříčku 11,6" ještě dostatečně jemné. Dále tu máme hlavní kus hardware, procesor Intel Core i5 patřící do rodiny vPro, jenž má k dispozici 4 GB DDR3 RAM, využívá vlastní HD Graphics 4000 a pak jsme dostali největší SSD, jaké Stylistic Q702 může nabídnout - 256GB v modulu mSATA.

Další výbava je na takto malé zařízení celkem slušná, i když ne ve všech případech nejmodernější. Pokud budeme počítat tablet + klávesnicový modul, pak tu jsou celkem čtyři USB (za toho jeden verze 3.0), vedle HDMI plné velikosti tu je i klasický D-Sub (v obou případech je maximum 1920 x 1200), Wi-Fi i Ethernet je od Intelu a jinak volitelný Bluetooth 4.0 tu také nechyběl.

Jelikož jde především o tablet, nepřekvapí přítomnost zadní kamery s rozlišením 5 Mpix a vedle níž jsou i senzory orientace či okolního osvětlení. Velkým plusem pak je přídavná baterie v klávesnicovém modulu, jež nabídne o poznání vyšší kapacitu než hlavní baterie, a tedy ve výsledku více než dvojnásobně dlouhý provoz na jedno nabití.


Příslušenství


K tomuto notebooku jsme dostali základní příslušenství, čili pár optických disků, tištěné materiály a samozřejmě i napájecí adaptér. U některých verzí pak nemusí být součástí ani dokovací stanice s klávesnicí, která v našem případě tedy nechyběla a nakonec tu máme hadřík pro čištění a rovněž aktivní stylus s tlačítky.
Napájení


O napájení se postará malinkatý adaptér, jehož specifikace hovoří o výstupu 19 V a 3,16 A, což nám dává 60 W. Ty byl měly na provoz počítače, jehož nejvíce náročnou součástkou bude 17W procesor, bez problémů stačit.Vedle toho tu máme hlavní baterii uzavřenou v těle tabletu, jejíž 3 články, 3150 mAh a 34 Wh bude stačit na cca 4 hodiny provozu. Vedlejší vyměnitelná baterie, jež je součástí dokovací stanice s klávesnicí, má již kapacitu 45 Wh, takže ta má výdrž prodloužit až na 9,5 hodiny, což je velmi slibný údaj.


Operační systém a software


Jako operační systém se zde uplatní Microsoft Windows 8 Pro 64-bit doplněný o níže uvedené aplikace. Zařízení je také kompatibilní s Windows 7.
 • Adobe Reader
 • Microsoft Touch Pack for Windows 7
 • Nero Essentials pro vypalování (není tu však mechanika)
 • Norton Internet Security (včetně Firewallu) 60denní verze
 • Application Panel
 • Auto Rotation Utility
 • Display Manager
 • Fujitsu Recovery (Hard Disk Based Recovery)
 • Plugfree Network
 • Power Saving Utility
 • Security Application Panel
 • ShockSensor Utility
 • Tablet Button Utility
 • Don’t forget Office
reklama