Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

E-TEN Glofiish V900: První dojmy z mobilní DVB-T televize

1.9.2008, Pavel Koza, preview
Dnes bych vám rád představil zařízení, které kromě spousty dnes již běžných vlastností jako je integrovaný UMTS/HSDPA modul, VGA displej, GPS přijímač a FM rádio nabízí ještě něco velmi zajímavého navíc.
Tím něčím je podpora pro přehrávání digitální televize ve formátu DVB-T. Podle specifikace sice umí i další formáty (DVB-H/DVB-T/T-DMB/DAB TV), ale nás bude v tuto chvíli zajímat pouze DVB-T, protože je zdarma a u nás díky vynucenému ukončení analogového vysílání rychle nabírá na síle. Ano, dnes vám představím připravované zařízení z dílny společnosti E-TEN nazvané E-TEN Glofiish V900.

Na úvod jako obvykle malé upozornění. Tento článek není recenzí. Popisované zařízení nebylo podrobeno mému důkladnému testování a hnidopišskému odkrývání slabých míst. Jde o první, veskrze pozitivní dojmy s minimem kritických zkušeností. Pokud chcete znát i slabé stránky zařízení, musíte si počkat na podrobnou recenzi. Zařízení, ke kterému jsem se nachomýtl, bylo navíc předprodukční jednotkou a tak se finální verze může od této trochu lišit. Proto berte veškeré informace zde uvedené s rezervou, ve finále to může být jinak.

Vzhledem k seznamu integrovaných modulů a vlastností je celkem s podivem, že se vše podařilo vměstnat do jednoho zařízení a zachovat přitom velmi příjemné proporce. Rozměry 60,5 x 106 x 17,5 milimetrů a hmotností 147 gramů sice nejde o nejmenší zařízení na trhu, ale při přímém porovnání s některými konkurenty se V900 skutečně nemá za co stydět. Kvalita zpracování se jevila hodně dobrá, jediný problém byl s ovládacím joystickem, ale dle E-TENu to byla vadná první série předprodukčních jednotek a tak by finální jednotky měly být bez tohoto problému.Z hlediska výkonu si budoucí majitelé V900 nemusí na nic stěžovat. Procesor Samsung taktovaný (dle neoficiálních informací) na 533 MHz nabízí velmi slušný výkon a ani nedostatku paměti se nemusíme obávat, V900 nabízí 128 MB RAM a hned dvojnásobek FlashROMky (256 MB). V případě požadavku na ještě větší úložný prostor můžete sáhnout po paměťové microSD kartě až do velikosti 32 GB. Dotykový VGA displej s rozlišením 640x480 bodů a schopností zobrazit 65 tisíc barev se povedl a na cestě k maximálně spokojenému uživateli si přibral i dva pomocníky - gravitační senzor pro snadnou změnu displeje prostým otočením (funguje všude bez omezení) a světelný senzor pro změnu intenzity podsvícení v závislosti na okolních podmínkách. Navíc nabízí velmi praktickou možnost nastavit si vlastní úroveň ve třech různých světelných podmínkách a podle toho pak dopočítává intenzitu přesně podle vašich potřeb. V neposlední řadě dokonce bude V900 mít i výstup na televizi, ale kabel zatím není k dispozici, takže se musíme spokojit jen a apletem v ovládacích panelech.Ve světle úspěchu Apple iPhone se mnoho výrobců Windows Mobile snaží nabídnout pro své zákazníky nějaké vylepšení, které jim, alespoň v omezené míře, umožní provádět alespoň základní operace pohodlně pouhými prsty bez nutnosti používat stylus a E-TEN je jedním z nich. Na rozdíl od například HTC a jejich HTC ToucFLO se ale vydal odlišnou cestou a licencoval pro toto své zařízení aplikaci třetí strany nazvanou Spb Shell a i když se jedná o relativně jednodušší rozhraní, není to špatná volba.

Podrobnější popis jen telegraficky - některé operace jako stránkování nebo ukončení Spb Shell se provádí tažením prstu po obrazovce, podobně jako u HTC TouchFLO. Spb Shell se skládá ze tří panelů, první slouží jako systémové centrum s přehledem toho nejdůležitějšího (nepřečtené emaily, zmeškané hovory, počasí), druhý panel je pro rychlé spouštění aplikací a konfiguračních apletů a poslední je určen jako místo pro seznam vašich nejčastěji volaných známých nebo obchodních partnerů. Kromě této hlavní aplikace nabízí Glofiish V900 ještě spoustu dalších aplikací, ale o těch si povíme až v recenzi.

Glofiish V900 bude patřit rozhodně k těm nejvybavenějším zařízením na trhu, což mimo jiné znamená velkou spoustu bezdrátových modulů. Zajímavá je aplikace pro jejich správu, nazvaná klasicky Comm Manager, která snadno a rychle umožní jednotlivé moduly zapnout nebo vypnout; dlouhý stisk na ikonku vyvolá nastavení daného modulu. Příjemnou vlastností je možnost zakázat datové připojení, pokud ručně data vypnete, nepřipojí se automaticky až do příštího manuálního zapnutí. Nedílnou součástí zařízení je i čtyřpásmový GSM/GPRS/EDGE modul a třípásmový 3G/HSDPA modul pro rychlá data, samozřejmostí je Bluetooth i Wi-Fi typu b/g.Pro lepší orientaci na cestách nechybí ani integrovaný modul GPS, dle specifikace by mělo jít o SiRF III. Vše fungovalo bez problémů, ale počet zachycených satelitů byl vždy nižší než u ostatních zařízení. Uvidíme, jak se bude chovat finální verze. Jako bonus nabízí E-TEN několik GPS aplikací a pro rychlejší zaměření i možnosti stáhnout část informací o satelitech z internetu.Na zadní straně zařízení nejdeme objektiv třímegapixelového digitálního fotoaparátu v "maximální mobilní výbavě", tedy včetně malé přisvětlovací LED diody a malého zrcátka pro focení sebe sama. Ovládací aplikace je celkem sofistikovaná a lze s její pomocí nastavit spoustu parametrů (včetně zaznamenání aktuální pozice), jejím problémem je ale přeci jen trochu pomalejší reakce na povely majitele. Obzvlášť v horších světelných podmínkách je to občas až příliš vláčné a pomalé, ale v průběhu několika betaverzí systému došlo k radikálnímu vylepšení, tak uvidíme. Maximální velikost fotografií je 2048x1536 bodů, u videa je to pak netradičních 640x480 bodů. Pro lepší představu o reálných schopnostech jsem připravil i několik ukázkových fotek.

Tak, to by pro dnešek stačilo. Ale mám takový pocit, jestli jsem na něco... zapomněl:). Zapomněl jsem na to, co toto zařízení zcela odlišuje od drtivé většiny ostatních zařízení s Windows Mobile. Pravda, V900 není úplně první WM zařízení s integrovaným televizním tunerem, ale je rozhodně prvním široce dostupným (tedy až se dostane do prodeje, tak bude) i mimo jihovýchodní Asii a prvním s tunerem pro digitální vysílání. V praxi je sledování televize na mobilu docela slušná zábava a určitě jsem párkrát byl středem pozornosti. Nicméně jsou zde jisté okolnosti, které zatím potřebují dořešit.Tou první je nízká životnost baterie. I přes velmi slušnou kapacitu má V900 celkem problém se spotřebou a ani nemusíte koukat na svůj oblíbený TV seriál. Jakmile se pustí TV aplikace, letí spotřeba nahoru přímo raketově a úbytek kapacity lze sledovat přímo prostým okem. Plně nabitá baterie vydržela přehrávat TV přibližně hodinu, což není nijak oslnivý výsledek. Asi hlavní využití bude mít sledování televize například v autě, kde může být zařízení průběžně dobíjeno, případně v místech, kam nemá smysl vozit velkou televizi, ale na sledování seriálů cestou do práce a z práce to moc není, tedy alespoň pokud má zařízení sloužit i jako telefon a kde může být několikahodinový výpadek kvůli vybité baterii problém.Druhým problémem, který se ale průběžně řeší, je přeci jen nižší kvalita reprodukce (podle kvality signálu je trhání mírné až hodně citelné) a požitek ze sledování. Díky silné kompresi jsou požadavky na výkon při dekódování signálu velmi vysoké a jelikož mobilní zařízení musí být v mnoha ohledech kompromisem mezi tím, co chci a tím, co si mohu dovolit, je to úkol především pro programátory, aby zoptimalizovali provádění všech operací tak, že bude přehrávání televize naprosto plynulé i na relativně pomalém kapesním zařízení. Na druhou stranu bych ale nerad, aby to vyznělo pouze negativně jako že je V900 ztracený případ, to rozhodně není pravda. Televize na V900 funguje, nízká výdrž je prostě vlastnost, protože zařízení jede na 100% a ještě k tomu je aktivní tuner a pokud jde o kvalitu reprodukce, tak jsem bez problémů sledoval mimo jiné i fotbalový zápas, který je maximálně náročný na kvalitu a plynulost přenosu a příjemně jsem se i s kolegou bavil. Navíc nezbývá znovu zopakovat, že šlo pouze o testovací kus a že je celkem logicky právě digitální tuner v rámci E-TENu vlastností s tou nejvyšší prioritou.

Závěrem nezbývá než doufat, že se E-TENu podaří všechny nejdůležitější problémy vyřešit a že na trh brzo uvedou vyladěné a spolehlivé zařízení, které oslní nejen na papíře, ale i v reálném provozu. Kdy se tak stane nevím, ale některé spekulace hovoří již o tomto měsíci (září 2008). Tak se necháme překvapit:.
reklama