Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3: miláček davu

22.5.2019, Milan Šurkala, recenze
Náramek Mi Band 3 čínského Xiaomi jde u nás opravdu na dračku. V dnešní recenzi se podíváme, co nabízí a zda opravdu stojí za to. Cenově jde o velmi levnou záležitost, přesto slibuje dost funkcí.
Kapitoly článku:
  1. Chytrý náramek Xiaomi Mi Band 3: miláček davu
  2. Software
  3. Závěr
Čínské Xiaomi je nejen v ČR velmi populární značkou. Jeho produkty mají velmi nízké ceny, přitom však nabízí často solidní výkon, a tak není divu, že jsou mezi lidmi velmi oblíbené. To platí i pro náramek Xiaomi Mi Band 3, který je už třetí generací, přičemž ještě letos bychom se pravděpodobně měli dočkat už čtvrtého modelu.
 
Xiaomi Mi Band 3
 
Za Mi Band 3 v obchodech obvykle zaplatíte okolo 900 Kč, kdo ale chvilku vyčká a počká si na nějakou tu prodejní akci, dokáže se dostat i na cenu okolo 600 až 650 Kč, což už je velmi lákavá nabídka. Náramek dokáže fungovat jako hodinky, ale také fitness tracker pro měření vašich výkonů a má dokonce i senzor srdečního tepu, umí i monitorovat váš spánek a díky propojení s telefonem nabízí např. i možnost číst zprávy. To je ale v zásadě spíše funkce na papíře, jinak řečeno do letáku a v praxi je kvůli možnosti zobrazit jen 24 písmen v podstatě nepoužitelná.
 
Mi Band 3 je vybaven 0,78" PMOLED displejem, jehož rozlišení činí 120×80 px. Na dnešní dobu tak nepůsobí zrovna superjemně, ostatně hustota bodů je jen 193 ppi. Je monochromatický, což sice nedává náramku pocit nějakého luxusu a modernosti, ale svou úlohu to plní. Pozorovatelnost displeje na slunci je průměrná, uměl bych si to představit i lepší. Displej je dotykový a v menu se prochází pomocí tahů nahoru/dolů nebo vpravo/vlevo. Ze začátku vám může připadat displej být poněkud necitlivý, ale po čase to vychytáte a přijdete na to, jak pohybovat prstem, aby se menu posunulo a nezůstalo stát na pořád stejné položce.
 
Xiaomi Mi Band 3
 
Chvíli také potrvá, než si zapamatujete strukturu položek a jak se vlastně dostat k zamýšlené funkci. Některé jsou přímo v menu přístupném při svislém pohybu, některé jsou zase uložené v rámci těchto oddílů, takže se k nim dostanete posunem do stran (např. stav baterie je ve stejném menu jako ukazatel kroků, vzdálenosti a spálených kalorií). To, zda je zde nějaké podmenu, nicméně dobře ukazuje posuvník ve spodní části displeje. Displej má také funkci automatického zapnutí při natočení zápěstím, což je velmi užitečná funkce. Na displej se podíváte, aniž byste museli cokoli mačkat. Odezva je v tomto nicméně trochu pomalejší (chvíli trvá, než se displej rozsvítí) a naopak se občas rozsvítí i tehdy, když by neměl (nepříjemné např. v noci v posteli, kdy se najednou rozsvítí a ve tmě umí být dost jasný).
 
Přístroj se skládá z náramku a pak samotného modulu s displejem. Celé to váží 20 gramů, přičemž část s displejem má necelou polovinu, dokonce pod 9 gramů. Jeho rozměry pak činí 17,9×46,9×12 mm. Na ruce to tak téměř necítíte.
 
Xiaomi Mi Band 3
 
Modul se dá vyjmout z náramku a ten pak lze vyměnit za jiný. Jde to hodně ztuha a člověk má pocit, že spíše zničí náramek nebo modul dříve, než se mu podaří tyto dvě části rozpojit. A že je bude nutné občas rozpojit, je jisté, neboť je tak nutné učinit před nabitím modulu. Ten totiž využívá speciální nabíječky. do které se vleze pouze samotný modul. To má poněkud nevýhodu v tom, že v případě zapomenutí nabíječky náramek nenabijete a pokud ji ztratíte, budete muset kupovat novou, protože žádným jiným kabelem ho nenabijete. 
 
 
Maličký 110mAh Li-Pol akumulátor je nabit za méně než 2 hodiny (obvykle jsem se v testu pohyboval okolo 1h 50 minut) a kvůli nízkému nabíjecímu proudu je možné, že si s ním některé USB porty neporadí (nedetekují jeho připojení). Výdrž akumulátoru závisí na tom, k čemu všemu a jak náramek používáte. V testu byly hned dva kusy, takže se dobře studovala výdrž při náročnějším využívání a častější synchronizaci s telefonem a naopak s výjimečnou synchronizací.
 
Xiaomi Mi Band 3
 
Častější využívání funkcí, hraní si s náramkem, synchronizace dat přes Bluetooth a podobně znamená obvykle výdrž kolem 15 dní, nicméně pokud náramek necháte bez většího všímání si na ruce (případně ho občas sundáte na noc, vadí-li vám při spaní), kdy bude poctivě monitorovat to, co má, a jen jednou za čas ho spojíte s telefonem, můžete velmi výrazně překonat udávanou výdrž výrobcem, která činí 20 dní. V testu byl tento kus náramku schopen pohybovat se až kolem 6 týdnů na jediné nabití akumulátoru. Výdrž je vskutku výborná.
 
Xiaomi Mi Band 3
 
Na zadní straně modulu najdete snímač, který pomáhá měřit tepovou frekvenci. Jeho přesnost je diskutabilní, nicméně dost záleží na konkrétním člověku. S někým si rozumí více, s někým méně. Přítelkyni jednotlivá měření v krátkém sledu lítala klidně i o 20 tepů za minutu, u mně byla měření poměrně přesná a od ručně změřených hodnot se lišila tak o 3-5 tepů, což je solidní výsledek.
 
Náramek je pochopitelně třeba ocenit za solidní odolnost, takže si jej klidně můžete vzít i do sprchy nebo do bazénu. Naopak musíte počítat s tím, že tu není GPS modul a tuto funkci tak musí zajistit spárovaný telefon. Každopádně pokud jde o přesnost, hodnoty se dost podobaly těm, které naměřil krokoměr ve smartphonu Apple iPhone SE. Naopak GPS v telefonu a aplikaci Sports Tracker se ukázala jako hodně nespolehlivá. Ostatně posuďte sami (vzdálenosti zaokrouhleny na stovky metrů a kroky rovněž). Jednotlivá cvičení lze zapnout s pomocí náramku.
 

Xiaomi Mi Band 3
krokoměr
iPhone SE
krokoměr
iPhone SE
Sports Tracker
iPhone SE*
Sport Tracker

vzdálenost
kroky
vzdálenost
kroky
vzdálenost
kroky
vzdálenost)
Procházka 1
5,6 km
7500
5,6 km
8400
3,9 km
7500
5,1 km
Procházka 2
4,1 km
6400
4,3 km
6300
3,7 km
6000
-
Procházka 3
4,4 km
6200
4,4 km
6600
3,9 km
5800
3,6 km
Procházka 4
9,6 km
-
9,0 km
13500
8,2 km
12000
7,3 km
Procházka 5
5,4 km 7400 5,1 km 8100 3,6 km 6900 4,8 km
* jiný telefon použitý jinou osobou s jinak velkými kroky (použit pro srovnání měření kvality GPS ve stejné aplikaci a stejném modelu telefonu, ale jiném kusu)
 
Je dobře vidět, že krokoměr v náramku dává obvykle stejnou vzdálenost jako krokoměr v telefonu, někdy je hodnota větší, někdy trochu nižší, ale v zásadě se shodují. Pokud jde o kroky, zde je rozdíl trochu větší a v průměru Xiaomi udává o 7 % nižší počet než zkoušený telefon (oficiální aplikace Zdraví od Apple), pořád je to ale asi o 5 % více než Sports Tracker v témže telefonu, který udával vzdálenosti naprosto nesmyslně u obou telefonů, které se vzájemně opravdu hodně lišily, a to v obou směrech. Když jsem si zaznamenané trasy změřil na mapě, tyto naměřené hodnoty měly hodně blízko hodnotám udávaným oběma krokoměry (v náramku i telefonu). Takže co se týče přesnosti, i zde hodnotím Mi Band 3 jako solidního pomocníka.
 
Přesto umí být i zmaten a někdy se na displeji objeví desítky kroků, aniž byste cokoli ušli a pořádně jej zmate i sex. Příjemný večer ve dvojici dokáže přidat na počítadle i několik set kroků, aniž byste vyšli z postele nebo jiné lokace, kde si užíváte.
 
Technické údaje
Rozměry modulu
17,9×46,9×12 mm
Délka náramku
247 mm
Nastavitelná délka náramku
155 až 216 mm
Hmotnost 20 gramů
Akumulátor
Li-Pol 110 mAh (výdrž na 20 dní)
Odolnost IP67 (5 ATM)
Displej 0,78" PMOLED, 120×80 pixelů, hustota bodů 139 ppi
Senzory 3osý akcelerometr, senzor srdečního tepu PPG
Bezdrátové sítě Bluetooth 4.2 LE
Podpora mobilních OS Android 4.4 a vyšší, iOS 9.0 a vyšší
Funkce zobrazení času, příchozí hovory (včetně odmítnutí), zprávy (WhatsApp, Messenger), automatické rozsvícení při natočení náramku, připomínky cílů, oznámení o neaktivitě, vibrace, režim nerušit, sledování přátel, automatický krokoměr, odemykání telefonu, monitor spánku, zjišťování polohy telefonu, snímač tepu srdce, počítadlo kalorií, ušlá vzdálenost, stopky, notifikace,...
Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama