Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Asus P1801-T: Android na 18"

30.9.2013, Jan Vítek, recenze
Asus před několika týdny ohlásil příchod velkého přenosného tabletu. Ten je stejně jako jeho menší alternativy založen na architektuře ARM a operačním systému Android. Nyní si jej můžeme podrobně prozkoumat a zjistit, co v něm vězí.

Výkonnostní testy


Nyní se zaměříme na testy, které vyzkouší zde přítomný procesor NVIDIA Tegra 3 se čtyřmi grafickými jádry. To si vezme na starost především nový 3DMark pro Android a pak si vyzkoušíme i dva obvyklé testy - Antutu a Nenamark. Očekávat bychom měli slušný výkon.


- klikněte pro zvětšení -


- klikněte pro zvětšení -

V obou případech byly výsledky 3DMarku slušné a odpovídaly použitému hardwaru, takže zde je vše v pořádku. S herním výkonem můžeme být tedy spokojeni, což ostatně uvádí samotný benchmark - zařízení má očekávaný výkon.Test Antutu ukazuje také velmi slušné skóre. Hlavní úložiště nám nabídne průměrné rychlosti, kde zápis je pochopitelně pomalejší než čtení. Zde by to mohlo být lepší, ale i podstatně horší.


- klikněte pro zvětšení -

A nakonec tu máme výsledek NenaMark 2.4, kde náš Asus získal jako u prvního testu 3DMark velmi podobné skóre jako Samsung Galaxy S II.


Výdrž na baterie a nabíjení


Dle specifikací máme v tomto tabletu 33Wh baterii s výdrží 5 hodin. Je naprosto zřejmé, že největším žroutem bude v tomto případě velký 18,4" displej a především na něm bude záviset dosažená výdrž. NVIDIA Tegra 3 ale také může baterii rychle vysát, pokud toto SoC zatížíme nějakou náročnější hrou.

V našem případě bylo zkoušeno přehrávání videa s obrazovkou na 2/3 maximálního jasu a s režimem vyváženého výkonu (vedle něj tu je ještě na jedné straně úsporný režim a na druhé režim výkonu). Se zapnutým Wi-Fi, přes něž tablet přehrával jinde uložené filmy ve standardním rozlišení 5:40, bylo dosaženo výdrže 5:40. V případě většího zatížení byla baterie vycucnuta za 3:35, a to s využitím her a při stejném nastavení jasu. Skutečná výdrž tedy odpovídá tomu, co prezentuje výrobce a je spíše lepší.

A za jak dlouho se baterie zase nabije? V tomto dnešní tablety obvykle nevynikají a není výjimkou, že se nabíjí třeba šest hodin. Nicméně Asus P1801-T to zvládne za cca dvě hodiny, což je slušný čas.


Zkušenosti z provozu


Asus P1801-T nemůžeme považovat za klasický tablet, takže od něj ani nemůžeme chtít, že nabídne to samé co klasické 10" nebo i menší tablety, čili vysokou mobilitu a možnost si je vzít s sebou kamkoliv. Jde spíše o All in One založené na Androidu, jehož výhodou je nízká spotřeba, provoz na baterie s výdrží průměrného notebooku a také nám oproti klasickým AiO nabídne také GPS modul, jehož využití je tedy diskutabilní. Výbava v ostatních směrech je ale zase slabší, tedy v porovnání s počítači PC. V porovnání s tablety si není na co stěžovat.

Osobně bych tento tablet využil pro přehrávání filmů a možnost rychlého prohlížení webu s možností přenášení po bytě či domě, ovšem z hlediska opravdové mobility by výhrou rozhodně nebyl a problémy bude mít i sám se sebou, respektive vlastním stojanem, jenž kvůli velkému sklonu nedovolí uživateli si jej v řadě případů vhodně nastavit. Je tu sice ještě možnost přikoupení dokovací stanice vybavené celou PC sestavou, ale tu jednak jen jako stojan kupovat nebudeme a potom musíme brát testované P1801-T jako samostatné zařízení a dle toho je hodnotit.

reklama