Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Asus P1801-T: Android na 18"

30.9.2013, Jan Vítek, recenze
Asus před několika týdny ohlásil příchod velkého přenosného tabletu. Ten je stejně jako jeho menší alternativy založen na architektuře ARM a operačním systému Android. Nyní si jej můžeme podrobně prozkoumat a zjistit, co v něm vězí.
Asus Portable AiO P1801-T byl představený na samotném konci července, kdy se představil jako přenosný počítač typu All-in-One. O tuto kategorii se zajímáme na Světu hardware, ovšem v tomto případě jde o mobilní počítač, což dokáže jednak jeho provedení a také vestavěná baterie s výdrží až pět hodin. Nicméně to samozřejmě není zařízení, které budeme s sebou neustále nosit, však jeho rozměry jsou 466 x 18 x 294 mm a hmotnost 2,4 kg. Asus P1801-T tedy bude spíše součástí domácnosti, kterou si můžeme podobně jako velký notebook vzít s sebou, aby nám třeba zpříjemnil vaření nějakým filmem. Velkou překážkou pak přitom nebude ani jeho adaptér, jenž není o moc větší než nabíječky mobilních telefonů.


- klikněte pro zvětšení -

Tento tablet má tedy před ostatními modely výhodu především ve své velké obrazovce typu IPS s rozlišením Full HD. K zahození ale nebude ani jeho SoC NVIDIA Tegra 3 a 2 GB paměti DDR3 na 1600 MHz. Očekávat bychom měli také kvalitní zvuk, jímž tablety dnes moc neoplývají, ale to je vzhledem k jejich velikosti pochopitelné. Na druhou stranu by bylo spíše zbytečné mobilní internetové připojení, což zde také nenajdeme. Modul GPS také nevypadá, že by byl součástí tohoto zařízení, protože není uveden ve specifikacích. Ale jaké je překvapení, když se GPS v systému objeví, takže pokud jste byli po pročtení jeho specifikací zklamaní a marně ho hledali, zde je dobrá zpráva.Tablet přišel ve velké ploché krabici s potiskem, který jasně ukazuje jeho vzhled a koncept. Nyní ke specifikacím, které jsou pro tento produkt jednotné, neboť ten se dodává pouze v jedné konfiguraci.

Model
ASUS Portable AiO P1801-T
Rozměry
466 x 18 x 294 mm
Hmotnost
2,4 kg
Displej
18,4" (46,7cm), 16:9, LED, IPS, 178° pozorovací úhly
Rozlišení
Full HD - 1920 x 1080
SoC
NVIDIA Tegra 3 Quad-core CPU
Operační systém
Android 4.2 (Jelly Bean)
Operační paměť
2 GB DDR3 RAM (1600 MHz)
Integrovaná paměť
32GB eMMc Flash
Paměťové karty
MicroSD
Kamery
1Mpix vepředu
Wi-Fi a Bluetooth
Wi-Fi 802.11 a/b/g/n
Bluetooth V3.0 EDR
Sítě
-
HDMI
-
Audio
2x 1,5W stereo reproduktory SonicMaster
3,5mm výstup pro headset
USB
mini USB 2.0
Senzory, ostatní
G-Sensor
GPS
otvor pro zámek Kensington
dokovací port
Napájení
33W adaptér
Baterie
Li-ion, 33Wh
výdrž až 3,5 hodiny (hry), 5 hodin (video), 15 hodin (audio)
Software
Podpora Android Market (Google Play)
ano

Když zapomeneme na úhlopříčku displeje a celkové rozměry tohoto zařízení, pak čistě dle specifikací máme před sebou prostě normální tablet, jenž je určen pro domácí použití a ne na cesty, kde by se hodilo také mobilní datové připojení. Velké rozměry a vysoká hmotnost, alespoň tedy v porovnání s klasickými tablety, a z toho vyplývající nízká mobilita, jsou tak dobrým důvodem k tomu, aby Asus nemusel do výbavy tohoto tabletu zařazovat komponenty a prvky, jež by měly jen málo šancí k využití.

Máme tu tedy spíše jen základní výbavu doplňující hlavní čip NVIDIA Tegra 3 se 2 GB RAM a 32 GB na eMMC, která odpovídá tomu, co nabízí dnešní levné tablety. Dostaneme tak dvoupásmové rozhraní Wi-Fi 802.11a/b/g/n, slot pro karty Micro SD, rozhraní mini USB 2.0, přičemž micro USB by tomuto tabletu už asi slušelo víc, dále tu je Bluetooth, výstup na headset a ze senzorové výbavy tu je už jen G-senzor. Není tu tedy třeba elektronický kompas, který by u tohoto zařízení neměl valný smysl a vadit by neměla ani absence výstupu HDMI, neboť k přehrávání videa bude sloužit právě tento tablet, než abychom jej využili jen jako zdroj dat. Ovšem z tohoto důvodu by se možná hodil vstup HDMI.

Pak je tu ale ještě dokovací konektor ve spodní hraně tabletu, jenž v našem případě nebude mít žádné využití. Ovšem díky tomuto konektoru má P1801-T blízko k řadě Asus Transformer AiO, která zahrnuje podobné produkty, jež jsou ale vybaveny procesory Intel Core a určeny jsou pro zapojení do podstavce, díky němuž a přídavné klávesnici s myší připomíná klasický počítač All in One.

Dále má Asus P1801-T v nabídce dva 1,5W reproduktory, i když by si zasloužil o něco silnější pár, a nakonec jako obvykle zmíníme baterii. Ta má zde kapacitu 33 Wh a dle specifikací má vydržet pět hodin přehrávání videa, 15 hodin audia a v případě hraní her to bude cca 3,5 hodiny.


Zpracování tabletu


Asus P1801-T byl vyroben především z plastu, jenž tvoří hlavní část jeho těla, v níž je zasazen displej s širokým bezrámečkovým okrajem krytým lesklým sklem. S celkovým zpracováním jsem byl osobně spokojen. Tělo je velmi pevné a velmi dobře drží tvar, takže nebudete mít v žádném případě pocit, že před sebou máte nějaký chatrně postavený hardware.


- klikněte pro zvětšení -

Zepředu pak tento tablet vypadá podobně jako menší tablety a má i podobné proporce. Jeho čistý vzhled daný černým rámečkem a ještě černějším displejem (záleží tedy, co se v nich zrovna odráží) narušuje pouze logo výrobce v horním levém rohu a objektiv webkamery nahoře. Jinak tu není nic, až na téměř neviditelnou malou šipku na opačné straně od webkamery, která nás má navést na dokovací konektor.


- klikněte pro zvětšení -

Zajímavější věci najdeme na postranních hranách a také vzadu. Nejdříve se podíváme na tu pravou, kde už se odhalí pozice reproduktorů. Ty jsou umístěny blízko ke stranám za podlouhlými kousky perforovaného plechu. Na samotné hraně pak máme (bráno seshora) hlavní vypínač, podlouhlý ovladač hlasitosti zvuku, modré tlačítko přepínající mezi OS Android a Windows 8 (to funguje pouze s využitím dokovací stanice PC Station), pak tu máme rozhraní mini USB, slot pro karty Micro SD, pak dlouho nic a nakonec až dole je mikrofon, výstup pro headset a napájecí konektor.


- klikněte pro zvětšení -

Ve spodním černém plastovém pruhu jej již několikrát zmíněný dokovací konektor se dvěma otvory pro bezpečné navedení tabletu. Dokovací stanice je vybavena PC hardwarem, takže obě spojená zařízení jsou v podstatě dva samostatné počítače a PC stanice tak tablet využije jako monitor, získá přístup také k datům uloženým v paměti tabletu, ale snad dokáže upotřebit také jeho fyzická rozhraní. Reproduktory má ale vlastní, což je tedy jedině dobře, jak už brzy poznáme.


- klikněte pro zvětšení -

Na levé hraně už je kromě druhého reproduktoru jen otvor pro zámky Kensington.


- klikněte pro zvětšení -

Podívejme se ale ještě na celé provedení zadního panelu, jenž má v sobě integrovaný výklopný kovový podstavec. Ten je možné rozevřít do úhlu přes 90°, přičemž Asus pak uvádí, že použitelné je nastavení od 35° do 90 °. Méně než 35° je sice také možné, ale pak je tablet moc vratký a snadno by se převrátil.


- klikněte pro zvětšení -

Nakonec musím ještě poukázat na poslední prvek, jímž je horní panýlek s logem Asus, který lze také vyklopit, ovšem jen trochu a on se navíc díky pružince ihned vrátí zpět. Nejde tedy o malou nožku, jež by nám dovolila tablet položit na stůl a nastavit mu mírný sklon. Jde o prosté madlo pro snadné přenášení tabletu, a to také přijde vhod, protože přední displejová část se snadno upatlá, takže je jen dobře, že máme tablet za co chytit.


- klikněte pro zvětšení -


Příslušenství


Naše balení obsahovalo kromě 33W napájecího adaptéru (19 V / 1,75 A), který není nijak přerostlý, nezbytností v podobě českého manuálu a informací o záruce také malý hadřík pro čištění obrazovky, který budeme jistě potřebovat velmi často.A pak tu jsou také dva kabely. Ten menší je pouze redukcí mezi konektorem mini USB a USB pro připojení klávesnice, myši, flash disku či dalších zařízení. Ten větší pak můžeme připojit do dokovacího konektoru a druhý konec pak do USB portu počítače, po čemž se Asus P1801-T ohlásí jako mediální zařízení a nainstalují se příslušné ovladače.
reklama