Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Ram Heavy Duty pokořil 1000 lb-ft (1356 Nm)

15.1.2019, Milan Šurkala, aktualita
I když velké americké pickupy u nás nejsou zrovna běžným zjevem, podíváme se dnes na novinku v podobě Ram Heavy Duty, který ve své kategorii pokořil kulatou hranici točivého momentu 1000 lb-ft (1356 Nm).
Evropa má značně odlišný přístup k autům než Severní Amerika. Tam hraje velkou roli objem a vysoký točivý moment, zatímco u nás je to spíše více o litrovém výkonu a nižší spotřebě, byť dnes se to díky downsizingu a rozšiřováním nabídky přeplňovaných motorů také mění. I zde se začíná více hrát na točivý moment a sílu motoru v nižších otáčkách. Amerika si pak navíc libuje v obrovských pickupech a společnosti Ram (původně jen model automobilky Dodge) se podařilo překonat bájnou metu točivého momentu 1000 lb-ft, což v našich jednotkách odpovídá naprosto nekulatému číslu 1356 Nm.
 
Ram Heavy Duty
 
Tento rekordní točivý moment ve své kategorii doluje z 6,7litrového naftového motoru Cummins, který ale dává maximální výkon "jen" 400 koní (298 kW). V této konfiguraci jde už o pořádný náklaďák, neboť může táhnout 35100 liber (15,9 tuny) a i samotná užitečná hmotnost je se svými 7680 librami (téměř 3,5 tuny) hodně solidní.
 
V nabídce je i méně výkonná verze téhož řadového šestiválce s 370 koňmi (276 kW) a točivým momentem 850 lb-ft (1152 Nm). Naftové motory se nyní už pojí výhradně s automatickými převodovkami, manuální vypadla z nabídky. Ač se to může zdát být zvláštní, v nabídce je i benzínový motor V8 o objemu 6,4 litru. Ten je se svými 410 koňmi nejvýkonnější (306 kW), nicméně jeho točivý moment ani zdaleka nedosahuje výše dostupné u jeho naftových bratříčků. Má jen 429 lb-ft, což odpovídá 582 Nm. To je sotva polovinou slabšího z turbodieselů.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama