Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Qualcomm Snapdragon 820 oficiálně: na čem poběží budoucí vlajkové lodě

11.11.2015, Jáchym Šlik, aktualita
Qualcomm už v minulosti o špičkovém mobilním procesoru Snapdragon 820 zveřejnil mnohé podrobnosti, až dnes ovšem došlo k jeho finálnímu a oficiálnímu představení. To znamená, že se blíží nasazení tohoto čipu do prvních smartphonů.
Snapdragon 820 se stane nejlepším procesorem v nabídce Qualcommu, výrobci smartphonů jej tedy použijí především ve svých vlajkových lodích. Ve srovnání s přímým předchůdcem v podobě Snapdragonu 810 je slibován dvojnásobný výkon i dvakrát tak velká úspora energie. Zmizet by navíc měly problémy s přehříváním, které postihly už zmiňovaný Snapdragon 810.

Snapdragon 820 je 64bitový procesor vyrobený pokročilou 14nm technologií. Místo neustálého a většinou nelogického zvyšování počtu jader se Qualcomm vrátil ke čtyřem jádrům, vůbec poprvé ovšem použil svá vlastní jádra Kryo místo jinak běžně používaných jader Cortex od ARM. Každé z jader může být taktováno až na 2,2 GHz.

Součástí je zbrusu nový grafický akcelerátor Adreno 530, který by měl poskytnout o 40 % vyšší výkon než předchůdce. Použit byl také nový LTE modem Snapdragon X12 podporující agregaci pásma 3 x 20 MHz a rychlost až 600 Mbps v případě downloadu, respektive 200 Mbps v případě uploadu. Rychlejší by mělo být také připojení přes Wi-Fi, a to díky standardu 802.11ad a technologii MU-MIMO.

Procesor si poradí rovněž s displeji o 4K rozlišení. Dále je podporován až 28MPx fotoaparát a nahrávání i přehrávání 4K Ultra HD videí. Nechybí ani technologie Quick Charge 3.0, která nabízí o 40 % rychlejší nabíjení ve srovnání s verzí 2.0 a oproti běžnému nabíjení může být dokonce až čtyřikrát rychlejší.

Qualcomm na tiskové konferenci neoznámil, kdy by se procesor měl objevit v prvních zařízeních, podle starších informací by se tak ale mělo stát v prvním čtvrtletí příštího roku.

Zdroj: Qualcomm.com
reklama