Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Qualcomm přislíbil podporu navigačního systému Galileo

22.6.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Mobilní procesory z řad Snapdragon 400, 600 a 800, stejně jako některé modemy od Qualcommu, podporují evropský navigační systém Galileo. Po jeho spuštění se uživatelé mohou těšit na rychlejší a kvalitnější zjišťování polohy.
Qualcomm ve vydané tiskové zprávě ujišťuje, že jeho procesory a modemy podporují vznikající evropský navigační systém Galileo. Americký výrobce už údajně podporu připravuje několik let, takže výhody nového družicového systému budou moct využívat i mnozí majitelé současných zařízení s komponenty od Qualcommu. Informace se týká telefonů a tabletů s procesory Snapdragon 820, 652, 650, 625, 617 a 435, stejně jako automobilové systémy na platformě Snapdragon 820A. Podporou se mohou pochlubit také LTE modemy Snapdragon X16, X12, X7 a X5, stejně jako modemy 9x15 a MDM6x00.

Všechny tyto komponenty jsou na příjem Galilea po hardwarové stránce připraveny, chybí ovšem potřebné softwarové ovladače, které má výrobce v plánu vydat ve třetím čtvrtletí letošního roku. Čipy od Qualcommu si tak poradí s až šesti lokalizačními systémy, kromě Galieo se jedná o americkou GPS, ruský GLONASS, čínské Beidou, japonský QZSS a podpůrný SBAS. Spuštění systému Galileo umožní dosáhnout ještě větší rychlosti a přesnosti při zjišťování polohy, a to především v městských oblastech.

V automobilech se pak systém Galileo stane nepostradatelným, od konce března 2018 musí totiž být všechny vozy prodávané v Evropské unii vybaveny automatickým systémem nouzového volání eCall, které pro svou funkci vyžaduje evropský navigační systém. Galileo má v současné době na oběžné dráze 14 funkčních satelitů z plánovaných třiceti, k úplnému spuštění by mělo dojít okolo roku 2020. Na rozdíl od vojenského GPS je evropský systém Galileo provozován civilními úřady, sídlo se od roku 2012 nachází v Praze.

Zdroj: TZ Qualcomm
reklama