Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

První ThinkPady s Broadwell procesory

26.12.2014, Jakub Doležal, aktualita
Na internetu se postupně začínají objevovat nové ThinkPady, které v příštím roce dorazí s procesory Intel Broadwell. Jaké budou možnosti konfigurace a přestal výrobce experimentovat s dotykovými klávesnicemi a vlastním rozložením kláves?
Lenovo v letošním roce vyrazilo vstříc inovacím a představilo řadu neotřelých konceptů, nicméně řada z nich byla poměrně kriticky přijata komunitou. Profesionální notebooky totiž osekalo o sloty ExpressCard, odebralo tlačítka z trackpointu, horní řadu kláves nahradilo dotykovou a poslední ránu zasadilo integrovanou pamětí RAM s malou kapacitou. Bude tedy v tomto trendu pokračovat i v roce 2015?


ThinkPad W541 a W550s


Prozatím jediné oficiálně oznámené modely s Broadwellem jsou pracovní modely řady W, které dorazí rovnou dva. ThinkPad W541 je koncipován jako plnohodnotná náhrada stolního počítače a tomu odpovídá nadmíru bohatá výbava. Především nativní 4jádro, až 32 GB RAM a grafické karty NVIDIA Quadro.


Konektorová výbava čítá USB 3.0, Thunderbolt 2.0, navrátivší se ExpressCard, dokovací konektor a poněkud překvapivě Mini DisplayPort, protože vzhledem k velikosti těla mohla být osazena standardní verze. V případě úložiště se počítá s dvojicí disků i optickou mechanikou. Bonusem navíc je kalibrační sonda X-Rite Pantone. Novým přírůstkem je ThinkPad W550s, který cílí spíše na cestovatele, protože je oproti klasickému W541 lehčí a tenčí v konstrukci těla. Nicméně i přesto nabízí dostatek výkonu. Výbava čítá 2jádrový Core i7, až 16 GB RAM a grafickou kartu NVIDIA K620M.Seznam konektorů je o něco chudší, než u sourozence W541 i přesto se zde objeví USB 3.0, Mini DisplayPort či dokovací konektor. Disk se vzhledem k tenčímu tělu vejde již jen jeden. Stejně tak se již nesetkáme s kalibrační sondou.Společným bodem výbavy pro oba modely je displej a zde Lenovo opět „nezklamalo“, neboť stále nabízí v základu TN panel s rozlišením 1080p. Případně lze sáhnout po 3K rozlišení a především IPS panelu. U modelu W550s lze navíc objednat i dotykovou vrstu.Ceny a dostupnost samozřejmě zatím oznámeny nebyly, nicméně počítejte s cenami od 40 000 Kč a v případě nejvyšších konfigurací nebude problém překročit i dvojnásobek ceny.


ThinkPad T450


Nyní se již dostáváme ke spekulacím, neboť model T450 a následující X1 Carbon unikly neoficiální cestou. Opět se ale setkáme výhradně s nabídkou procesorů Intel, především modely Core i5 a Core i7. V případě operační paměti se vracíme zpět od integrované k dvojici slotů a maximu 16 GB.Informace ohledně grafický karet, nebo displejů prozatím chybí. Kde se naopak můžeme těšit na změnu, je touchpad. V minulé generaci v sobě totiž integroval 5 tlačítek (včetně trackpointu) a dle reakcí uživatelů napříč internetovými fóry to nebyl krok správným směrem.
ThinkPad X1 Carbon


Zřejmě nejvíc poprasku v rámci nabídky Lenovo v tomto roce vyvolal model X1 Carbon, kterým výrobce ukazoval směr, jakým se vydá u ostatních modelů v následujících letech. Z kraje letošního roku přišel X1 Carbon se zásadně přepracovanou klávesnicí, kde horní řadu nahradila dotyková lišta, zmizel CapsLock a ostatní klávesy jako Esc, Home či End byly zběsile přeházeny. Dle reakcí se tento koncept příliš neujal a poslední snímky naznačují návrat zpět.Základem budou úsporné procesory Broadwell U v kombinaci s grafickým jádrem GT2 a zřejmě napevno připájenou operační pamětí v kapacitě 4 a 8 GB. Pevný disk se po vzoru konkurenčního Apple rozšíří ze SATA na PCIe, čímž nabídne výrazně vyšší propustnost. Pro externí disky jsou připraveny dva USB 3.0 sloty, což je poměrně málo. Monitor připojíte přes HDMI nebo MiniDP port.Zdroj: Thinkworkstations (1,2), 51nb.com (1,2)


reklama