Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

První pohled: Outlook Mobile a Microsoft Exchange 2010

7.9.2009, Pavel Koza, preview
Mobilní verze poštovního klienta je vylepšována téměř nepřetržitě již od prvních verzí systému Windows Mobile a nejinak tomu je i v současnosti. Na rozdíl od ostatních vlastností systému ale frekvence změn nezáleží na samotném Windows Mobile, ale především na novinkách na "serverovém konci" tohoto symbiotického systému, který reprezentuje produkt zvaný Microsoft Exchange Server.
Kapitoly článku:
  1. První pohled: Outlook Mobile a Microsoft Exchange 2010
  2. Outlook Mobile (Outlook Live), synchronizace SMS zpráv

Outlook Mobile (Outlook Live)


Po spuštění aplikace Outlook Mobile si hned všimneme poměrně zásadních změn v rozložení prvků. V horní části displeje je nově umístěn ovládací prvek složený ze dvou tlačítek a pod ním je seznam několika (v případě WVGA displeje 5) emailových konverzací. Panel pro snadný přístup ocení asi nejvíce uživatelé mající poštu roztříděnou do mnoha složek, protože díky levému tlačítku tlačítku lze vyvolat přehledný seznam složek včetně počtu nepřečtených zpráv v každé z nich a jedním tapnutím lze vybrat tu složku, o kterou máme zájem. Lze ale také zobrazit i klasický seznam všech složek, jak ho známe z předchozích verzí aplikace.



Na opačné polovině obrazovky najdeme druhé tlačítko, tentokrát s ikonkou lupy, které slouží pro rychlý přístup k vyhledávacímu formuláři pro hledání na serveru. Jednou ze skvělých výhod proč mít poštu na Exchange serveru, je totiž možnost prohledávat emaily bez toho, aby bylo nutné je mít fyzicky na zařízení. Jednoduše vyplníte formulář co, kde a v jakém časovém rozmezí hledáte, dotaz se pošle na server, na zařízení se vrátí seznam nalezených výsledků a teprve pokud vás nějaký z nich zaujme, stáhne se na zařízení. Můžete tak klidně prohledávat a technicky tak mít okamžitý přístup k emailům za desítky let. Pěkné, že:). Tato funkce je ovšem na Windows Mobile zařízeních dostupna již delší dobu, pouze je nyní přístupnější.



Hlavní novinkou je bezesporu třídění emailů do konverzací. Pokud máte ve schránce dva a více emailů z jedné konverzace, pro přehlednost a úsporu místa je v seznamu zobrazena pouze jednou jako konverzace. V případě, že je jeden nebo více emailů v konverzaci dosud nepřečtených, je v závorce navíc uvedeno i odpovídající číslo. Máte tak o všem dokonalý přehled. Kliknutím na konverzaci se zobrazí seznam emailů v ní (jako nadpis je uveden předmět zprávy a pro komfortnější procházení i tři řádky z obsahu) a kliknutím na konkrétní email i celý jeho obsah. Kromě klasického dvoustranného emailování je tato vlastnost zajímavá především pro emailové konference, kde mohou nad jedním tématem diskutovat i desítky lidí a vy přitom máte vše pěkně pohromadě pod jedním záznamem. Na druhou stranu jsou v konverzaci obsažené pouze doručené emaily, takže pokud někdo odmaže historii konverzace, nemusí být konverzace srozumitelná.



Zajímavou a praktickou novinkou je i grafická kontextová nabídka pro rychlou editaci jednotlivého emailu nebo celé konverzace. Stačí tapnout na ikonku a přes konkrétní záznam se zobrazí trojice ikonek, které jsou určené pro změnu stavu (přečtený / nepřečtený), mazání a označení vlaječkou. Vše je pohodlně ovládané prstem, takže vyhovuje požadavkům na "moderní" ovládání.



Mobilní klienti mají nově i sdílenou cache přezdívek s OWA, tzn. že při napsání prvních pár písmen někoho, komu už jsme psali, nám bude tento příjemce přednostně nabídnut. Z WM se tato informace replikuje do Exchange OWA a zpět. Doposud se přijemci hledali jen v kontaktech, nyní jsou možnosti mnohem bohatší a více se blíží stolnímu Outlooku. A pokud používáte i Unified Messaging roli a přijímáte hlasové zprávy (je podporováno 18 jazyků a čeština mezi nimi chybí), je zde možnost provedení vizualizace hlasových zpráv, tedy technologie speech-to-text, převod hlasu na text.



Další novinky jsou již drobné a/nebo dosud pouze ve fázi přípravy, takže se jim budeme věnovat někdy v budoucnu. Je zde ale ještě jedna významná kapitola, která si zaslouží vlastní kapitolu.


Synchronizace SMS zpráv


Nová verze aplikace přináší ještě jednu, pro mnoho uživatelů dost možná nejdůležitější novinku. Tou je synchronizace SMS zpráv přijatých na mobilním zařízení do Inboxu na Exchange serveru. A nejen to, s takovouto zprávou můžete dále pracovat přímo ze stolního počítače, především na ni pohodlně odpovědět s pomocí velké klávesnice! Konfigurace synchronizace SMS zpráv je jednoduchá, prostě v seznamu služeb zaškrtnete další políčko a tím je nastavení hotové. Pak už jen stačí provést synchronizaci a vaše zprávy se objeví i v Outlooku nebo Outlook Web Accessu.



Všechny sesynchronizované SMS zprávy se zobrazí v celkovém seznamu všech emailů, odlišit se dají jinou ikonkou. Pokud na zprávu klikneme, objeví se kompletní text zprávy. Pokud chceme například odpovědět, není nic jednoduššího než kliknout na odpovídající tlačítko a vyplnit formulář. Po odeslání se pak zpráva uloží a čeká na synchronizaci na mobilní zařízení, ze kterého se následně automaticky odešle. Což je, pokud máte aktivní PUSH email, otázkou několika vteřin. A že se ze zařízení odstraní zprávy, které jste vymazali přes Outlook nebo OWU, snad není nutné zdůrazňovat. Jednoduché, pohodlné a funkční, nemyslíte:)?



Tak, a to je pro dnešní ochutnávku vše. Věřím, že se vám připravované vlastnosti líbí a že je Microsoft dotáhne k dokonalosti. Čas na to ještě má, finální Exchange Server 2010 se teprve připravuje.
reklama