Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

První pohled: Outlook Mobile a Microsoft Exchange 2010

7.9.2009, Pavel Koza, preview
Mobilní verze poštovního klienta je vylepšována téměř nepřetržitě již od prvních verzí systému Windows Mobile a nejinak tomu je i v současnosti. Na rozdíl od ostatních vlastností systému ale frekvence změn nezáleží na samotném Windows Mobile, ale především na novinkách na "serverovém konci" tohoto symbiotického systému, který reprezentuje produkt zvaný Microsoft Exchange Server.
Kapitoly článku:
  1. První pohled: Outlook Mobile a Microsoft Exchange 2010
  2. Outlook Mobile (Outlook Live), synchronizace SMS zpráv
A právě připravovaný Exchange 2010 nabídne pro Windows Mobile zařízení mnoho nových a velmi zajímavých funkcí. Stručný přehled funkcí a novinek jsme si představili v této novince, dnes se na to samé téma podíváme trochu podrobněji.

Jen pro pořádek pro ty, kteří slyší název Exchange Server poprvé. Exchange Server je softwarový serverový produkt z dílny společnosti Microsoft, který je v prvé řadě určen pro zajištění emailových, skupinových a kalendářových služeb především ve firemním prostředí. Jedná se o robustní systém určený jak pro malou firmu o 20 uživatelích, tak nadnárodní společnost s desetitisíci zaměstnanci. Z hlediska Windows Mobile je klíčovou částí systému nástroj zvaný Exchange ActiveSync, který zajišťuje oboustrannou synchronizaci dat mezi serverem a mobilním zařízením. Díky tomu tak můžete mít svá data (emaily, kalendář a další) neustále při sobě.

Vzhledem k tomu, že jak Exchange Server 2010, tak i mobilní klient pro Windows Mobile jsou stále v předprodukční verzi, neberte článek jako zcela vyčerpávající studnici informací, ale spíš jen podrobnější přehled toho zajímavého a důležitého, co se na nás chystá. V některých částech článku budu čerpat i z výborného seriálu od Martina Pavlise publikovaného na Technetu, kde najdete podrobný výpis novinek v Exchange Serveru 2010.


Instalace


Když pomineme změnu názvu, která je sice významná, ale z praktického hlediska jinak nezajímavá (navíc se ještě přesně neví, jestli bude název Outlook Mobile změněn na Outlook Live i v mobilní verzi), první skutečná novinka na nás čeká hned u instalace a vůbec způsobu distribuce jak první instalované verze aplikace, tak i verzí následujících. Instalační soubor, který jsem si nainstaloval na zařízení, totiž není samotná aplikace Outlook Mobile, ale pouze prostředek pro instalaci, kterou si nejdříve stáhne z Exchange Serveru. Po instalaci je pak možné nastavit automatické zjišťování nových verzí, takže v budoucnu budete mít možnost používat aktuální verzi bez toho, abyste si museli čekat na výrobce/operátory a jejich novou verzi ROM.Ale zpět k samotné instalaci. Spuštění instalačního .CABu nainstaluje aktualizační program a vytvoří odkaz v nabídce Start, pro pokračování je nutné spustit aplikaci nazvanou "Outlook Mobile Setup". Ta nejdříve zjistí, jestli není k dispozici novější verze Outlook Mobile a pokud ano (v našem případě samozřejmě bude), začne ji stahovat a po stáhnutí nainstaluje. Vše plně automaticky. Pak už se objeví jen výzva k restartu zařízení a máme instalaci u konce.Po instalaci je nutné provést první synchronizaci dat se serverem. Pokud jste v okamžiku instalace již měli zařízení sesynchronizované, přesto je vynucená kompletní synchronizace, při které přijdete o všechny změny na zařízení vytvořené od poslední synchronizace. Takže pozor při testování.Nyní máme na zařízení nainstalovanou nejnovější aplikaci a aktuální data, můžeme si je tedy prohlédnout.
reklama