Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

První elektrické letadlo Pipistrel Alpha Electro v Austrálii

8.1.2018, Milan Šurkala, aktualita
V Austrálii uvedli do provozu první sportovní letadlo poháněné elektřinou. Jmenuje se Pipistrel Alpha Electro a už má za sebou první úspěšný let. Výhodou má být např. velmi tichý let, který sníží hladinu hluku v oblasti.
Posledních pár let vidíme velký tlak na přechod od spalovacích motorů k těm elektrickým. Jde o většinu druhů dopravy, na silnici se to tak týká téměř všeho od motorek až po nákladní auta, nicméně elektřina si už razí cestu i do letecké dopravy. V okolí Perthu tak nyní mají první elektrické sportovní letadlo Pipistrel Alpha Electro v Autrálii, které v říjnu 2017 získalo oficiální certifikaci a povolení k létání a nyní se poprvé legálně vzneslo do vzduchu. Samotné letadlo však bylo vyvinuto a vyrobeno ve Slovinsku.
 
Pipistrel Alpha Electro
 
Jde o malý sportovní letoun pro dvě osoby s maximální vzletovou hmotností 550 kilogramů (samotné váží 350 kilogramů i s bateriemi). Obsahuje dvě baterie, které mu mají posloužit na 60 minut letu. V rezervě je nicméně energie ještě na dalších 30 minut letu, celkově by tak mělo ve vzduchu vydržet 1,5 hodiny, to je však maximum. Baterie mají kapacitu 20 kWh, dají se nabít za 70 minut a také je možné je snadno vyměnit, takže je možné je po příletu vyjmout, následně vložit již nabité a letět dál. Maximální výkon elektromotoru činí 60 kW a může dosáhnout rychlosti 85 uzlů (157 km/h). Ke vzlétnutí potřebuje dráhu o délce 265 metrů, na přistání pak 460 metrů. Stránky výrobce však u prototypu uvádí trochu odlišné údaje.
 
Společnost Electro.Aero bude využívat toto slovinské letadlo v Jandakot Airport u Perthu, kde už proběhly první lety a přítomní byli překvapení tím, jak tiché letadlo vlastně je. V průběhu roku 2018 chce společnost Electro.Aero doplnit flotilu o další letadlo Sun Flyer 2 s kapacitou pro 2 osoby, možností letět až 2 hodiny (včetně rezervy) a rychlostí 120 uzlů (223 km/h), v příštím roce by to měl být ještě Sun Flyer 4 s kapacitou 4 osob, výdrží na 4 hodiny a rychlostí 130 uzlů (241 km/h). Zatím je možné si za $220 pronajmout letadlo na 2 hodiny včetně instruktáže. Instruktor vyletí s letadlem do vzduchu, kde pak zájemci předá kontrolu nad letadlem a ten si může chvíli pilovat. Poté instruktor zpátky přistane. Doba samotného letu je cca 45 minut.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama