Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Prohlížeč Tor pro Android vyšel ve stabilní verzi

26.5.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Po měsících testování vyšlo první stabilní sestavení internetového prohlížeče Tor pro Android. Uživatelům poskytuje více soukromí než jiné mobilní prohlížeče. S verzí pro iOS se nepočítá a vývojáři vysvětlují, co je důvodem.
V září loňského roku vyšel Tor, známý dosud hlavně z desktopových počítačů, také pro smartphony s Androidem. To se ovšem jednalo o testovací sestavení, kterých od té doby vyšel nespočet. Až tento týden, kdy vyšla verze 8.5, můžeme konečně hovořit o stabilním sestavení. Vývojáři si totiž jsou jisti, že mobilní prohlížeč nabídne plnou ochranu, kterou uživatelé znají z verze pro počítače. Ačkoliv verze pro Android stále neobsahuje všechny funkce, po stránce bezpečnosti by měla být srovnatelná. Prostřednictvím šifrovaných paketů a velkého množství serverů anonymizuje uživatele při prohlížení internetu.
 
 
Znemožňuje tak sledování poskytovatelem připojení či vládou, naopak umožňuje přistupovat i k webům blokovaným v dané zemi. Tor tedy může posloužit k obcházení cenzury v zemích s nesvobodnými režimy. Na druhou stranu zpřístupňuje síť Tor také řadu nelegálních činností včetně prodeje drog nebo dětské pornografie. Po dokončení každé relace jsou automaticky smazána všechna data o prohlížení, takže vyšší soukromí poskytuje prohlížeč i v tomto ohledu. Stojí přitom na základech Firefoxu, takže na uživatele čeká povědomé rozhraní. Vzhledem k samotné povaze sítě Tor nepřekvapí, že rychlost načítání není zrovna nejvyšší a na řadě webů se může objevit problém s tím, že je uživatel zaměněn s botem a musí tak třeba vyplňovat ověření přes captcha.
 
Tor pro Android si můžete zdarma stáhnout z Google Play Store, v nabídce zůstává také alpha verze, která rychleji získává nové funkce, ale může obsahovat chyby. Pokud jste dosud používali řešení jako Orbot nebo Orbox, může teď být ten správný čas pro přechod na prohlížeč Tor. A pakliže hledáte verzi pro iOS, máme pro vás špatnou zprávu. Politika Applu znemožňuje používat internetové prohlížeče s jinými než vlastními jádry, proto Tor pro iOS nevyjde. Jako alternativu vývojáři doporučují Onion Browser, který je dostupný pro iPhone a iPad.
 


reklama