Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Příští rok má být ve znamení duálních fotoaparátů

18.2.2016, Jan Pánek, aktualita
Sony věří, že duální fotoaparáty mohou v mobilním světě způsobit i menší revoluci, protože lidé prahnou po kvalitních fotoaparátech. Není to ale jen další marketingový nástroj, jak prodat více telefonů?
Sony je společnost známá nejen PlayStationem nebo třeba Xperiemi, ale i výrobou kvalitních fotografických čipů, které následně prodává mnoha dalším výrobcům. Takže si dovolím říct, že Sony udává lehce směr, kam se fotoaparáty vydají.

Sony už dalo vzniknout novému oddělení, které se má za úkol starat o duální fotoaparáty. Pokud tyto snímače ale zrovna prodá i velkému množství výrobců, stane se z nich mainstream. Na to budou muset zareagovat i další výrobci.

Nicméně Sony i tak věří, že vývoj směrem k duálním fotoaparátům je zcela přirozený. Kenichiro Yoshida, finanční ředitel, prohlásil: "Doufáme, že příští rok budou naše takzvané duální fotoaparáty nasazeny v telefonech hlavních výrobců. Naštěstí v poslední době trh se smartphony roste, a to včetně high-endu. To může podpořit poptávku a výrobu duálních fotoaparátů u hlavních výrobců. Věříme, že opravdový start prodeje smartphonů s duálními kamerami bude v roce 2017."
Sony Xperia Z5 přišla s novou generací snímacích čipů


Slova Sony podporují i ne moc pravděpodobné spekulace, že by měl i iPhone 7 Plus přijít s duálním fotoaparátem, a příchod LG G5 s duálním snímačem. Proč je ale možné být k duálním fotoaparátům skeptický? Například HTC má s duálními kamerami zkušenosti, a to konkrétně u modelu One M8. Je to zajímavá vychytávka, která umí pěkné věci, ale kdyby měla úspěch, proč by se neobjevila u modelu One M9? A proč by ji HTC neimplementovalo do spousty dalších telefonů? HTC ještě podobnou technologii použilo u modelu One M9+, což je vylepšená verze One M9, ale třeba nebyla použita u Desire EYE.

Duální fotoaparáty přitom umí spoustu zajímavých funkcí od rozostření pozadí (což je vzhledem k nízkým ohniskům čoček a k malým plochám čipů mobilních fotoaparátů jinak téměř nemožné), zvýšit úhel záběru, provést jakýsi vylepšený digitální zoom nebo třeba vylepšit fotky ve snížených světelných podmínkách. Ještě připomenu, že duální fotoaparáty neslouží k zachycení 3D snímků a videí.

Duální fotoaparáty jsou tedy zajímavou novinkou, nicméně dnešním smartphonům by spíše pomohly větší rozměry čipu (nebo i nižší rozlišení, pokud ho výrobce dokáže dostatečně dobře vyladit).

Zdroj: androidauthority.com
reklama