Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Příští iPhony bez komponentů od Qualcommu?

31.10.2017, Jáchym Šlik, aktualita
Apple si pro své iPhony navrhuje vlastní procesory, v případě bezdrátových modemů je však závislý na Intelu a Qualcommu. To by se však brzy mohlo změnit, neboť se druhou jmenovanou společností nemá Apple v poslední době nejlepší vztahy.
Nějaký čas se spekuluje, že by si Apple mohl v blízké době navrhovat vlastní grafické čipy a dokonce také OLED displeje. Ke změně by však podle posledních informací, které přinesl americký deník The Wall Street Journal, dojít také v dodavateli modemů pro bezdrátové sítě. Řadu let byl Qualcomm výhradním dodavatel těchto komponentů pro iPhony, v posledních letech však má stále významnější pozici Intel, který podle analytiků už dodává bezmála polovinu modemů. Například nové iPhony 8 a 8 Plus jsou dodávány v různých variantách, z nichž některé využívají modemy od Qualcommu, jiné zase od Intelu.
 
 
Vztah mezi Applem a Qualcommem však není v současné době nejlepší. Před několika týdny se objevila zpráva, že Qualcomm zažaloval jablečného výrobce u čínského soudu za využívání některých technologií bez placení licenčních poplatků, cílem je přitom zastavení výroby i prodeje iPhonů v Číně. Ačkoliv společnosti tvrdí, že by tento soudní spor neměl nijak ovlivnit jejich obchodní vztahy, můžeme o tom klidně pochybovat. Existuje ale ještě významnější důvod, proč Apple hodlá přestat odebírat komponenty od Qualcommu, ten mu totiž podle dostupných informací odmítá poskytovat software potřebný pro testování vyvíjených iPhonů. Qualcomm se však brání s tím, že Applu poskytuje stejnou softwarovou podporu jako jinžm společnostem.
 
iPhony představené na podzim 2018 by tedy nemusely být vybaveny žádným komponentem od Qualcommu, běžné uživatele by to však zase tolik trápit nemělo, neboť rozdíl nejspíš nepoznají. Výhradním dodavatelem modemů pro bezdrátové sítě by se mohl stát Intel, který nedávno získal společnost otevírající cestu k dalšímu vývoji a navýšení kapacit.
 


reklama