Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Případ shořelého Galaxy Note 7 byl nahlášen i z Česka, ale nepotvrdil se

22.9.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Bezmála třicet případů nahlášených explozí Samsungu Galaxy Note 7 se ukázalo jako nesprávných. Buď nebyla potvrzena chyba na straně zařízení, nebo došlo k přerušení komunikace mezi podporou a zákazníkem. Jeden nepotvrzený případ pochází z České republiky.
Samsung teď rozhodně nemá jednoduché období, musí totiž řešit velký skandál explodujících baterií v Galaxy Note 7. Objevilo se několik větších případů, kdy telefon možná způsobil požár auta nebo domu, mnoho dalších se nejspíš stalo bez povšimnutí médií. Jenže ne každý nahlášený incident Samsung potvrdil – 26 případů se ukázalo jako falešných, nebo nedořešených z důvodů na straně zákazníka. Pokud se podíváme na konkrétnější čísla, tak u 12 případů nebyla zjištěna technická chyba na straně zařízení, k požáru tedy došlo z jiného důvodu. Výrobce už nespecifikuje, u kolika z těchto případů došlo k úmyslnému zavinění.

V sedmi případech se zákaznické podpoře nepovedlo kontaktovat poškozeného uživatele. Stejný počet nahlášení byl rušen ze strany zákazníka, případně poškozený prohlásil, že shořelý smartphone vyhodil a k vyšetřování tak ani nemohlo dojít. Samozřejmě takové případy jsou dosti podezřelé, i když ne vždy musí jít o snahu o podvod. Dokonce se zdá, že Samsung aktivně vyhledává případy explozí, a pokouší se kontaktovat poškozené. Největší počet nepotvrzených hlášení pochází z USA, kde se jich objevilo devět. Je to celkem logické, protože jde o jeden z mála trhů, kde se Galaxy Note 7 stihl začít prodávat, v rámci programu výměny by jen v USA mělo být vráceno na jeden milion zařízení.

Další tři nepotvrzené případy pocházejí z Jižní Koreji, dva potom z Francie. Po jednom z falešných či nedořešených případů pochází z Velké Británie, Kanady, Singapuru, Filipín, Turecka, Vietnamu, Chorvatska, Iráku, Libanonu, Spojených arabských emirátů a také České republiky. I u nás tedy možná došlo k nějakému incidentu s Galaxy Note 7, ale Samsung případ nepotvrdil. Bohužel nemáme podrobnější informace o tom, zda se telefon dostal do vyšetřování a bylo zjištěno, že nejde o technickou závadu, nebo zda došlo ke komunikačnímu šumu mezi zákazníkem a podporou. V každém případě se u nás tento model nezačal oficiálně prodávat, a tak musí jít o kousek dovezený ze zahraničí.

Samsung ovšem zveřejnil podrobnosti některých další případů, které ukazují, že řešení takových incidentů může být někdy docela obtížné. Tak například Kanaďan našel na internetu obrázky hořícího Galaxy Note 7 a poslal je podpoře jako své vlastní. Uživateli ze Singapuru zase telefon údajně vybuchl v autě, a tak jej musel vyhodit za jízdy z okna, důkaz o incidentu proto teď chybí. V Koreji prodavač na internetu tvrdil, že jeho Galaxy Note 7 vybuchl, ale Samsungu se jej následně nepovedlo kontaktovat.

Případ explodujícího phabletu se objevil i v Číně, kde se přitom prodává varianta s jinou baterií, která by problémem neměla být ohrožena. Nakonec bylo zjištěno, že důvodem požáru byl externí zdroj tepla. Ani přesto nenechal Samsung nic náhodě a svolal alespoň přibližně tisícovku čínských majitelů Galaxy Notu 7 jako zkušební vzorek. Jihokorejský výrobce se také musí potýkat s první žalobou. Jonathan Strobel z Floridy šel 9. září po obchodě Costco a náhle mu v přední kapse kalhot explodoval Galaxy Note 7. Uživatel utrpěl popáleniny druhého stupně na pravém stehně. K incidentu došlo ještě šest dnů předtím, než Samsung zahájil povinný program výměny. Už 2: září ovšem společnost doporučila zákazníkům, aby svůj přístroj vrátili.

Zatím není jasné, kolik procent uživatelů už svůj telefon opravdu vrátilo. Samsung ovšem dělá vše proto, aby uživatele k tomuto kroku přiměl. Nyní plánuje vydání softwarové aktualizace, která by na displeji zobrazovala upozornění na nebezpečí exploze vždy, když by byl telefon zapnut nebo připojen k nabíječce. Uživateli je doporučeno přestat používat daný přístroj a kontaktovat zákaznickou podporu. Do USA v těchto dnech dorazilo půl milionu už bezpečných kusů Galaxy Note 7, které jsou určeny k výměně. 28. září by potom mohl být obnoven prodej phabletu v amerických obchodech. Bezpečný kousek by měl uživatel poznat i podle zelené ikonky baterie namísto bílé.

V České republice si na zahájení prodeje Samsungu Galaxy Note 7 ještě počkáme, velká část tuzemských obchodníků očekává dodávky až 20. října.

Zdroj: Zdnet.com
reklama