Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Přichází VLC 3.1 pro Android s velkou dávkou vylepšení

14.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Oblíbený multimediální přehrávač VLC pro Android získal významnou aktualizaci na verzi 3.1. Týká se nejen uživatelů smartphonů a tabletů, ale také televizorů. K novinkám patří návrat podpory Android Auto, snadnější práce se soubory nebo nový kodek AV1.
Přehrávač videa a hudby VLC asi netřeba představovat, i když většina uživatelů jej nejspíš zná ze svých počítačů. Existuje ovšem také edice pro Android, která funguje na smartphonech, tabletech a televizorech. Právě vydaná verze 3.1 přináší první větší novinky od vydání VLC 3.0, která využívá aktuálnější SDK. Kvůli tomu vypadla podpora některých starších verzí systémů, nejnovějším požadavkem je alespoň Android 4.2. Na druhou stranu mohli vývojáři implementovat moderní komponenty a zcela přepsat část aplikace, což údajně vedlo k jejímu drastickému vylepšení. Největší zlepšení pocítí uživatelé moderních verzí Oreo a Pie. Výsledkem těchto změn je čistší a bezpečnější architektura aplikace i více společného kódu mezi mobilním a televizním rozhraním.
 
 
VLC 3.1 umožňuje zvolit, zda chce uživatel provést skenování celého zařízení nebo jen vybraných složek. Dokonce lze zakázat jakékoliv skenování, pokud uživatel raději vybírá soubory sám v zabudovaném prohlížeči nebo na síti. Dlouhým kliknutím na ikonu VLC dojde k otevření zkratek, pomocí kterých je možné rychle spustit poslední playlist, aniž by bylo nutné otevírat aplikaci. Další druhy zkratek by měly přibývat v budoucnu. Na žádosti fanoušků lze nyní v nastavení aktivovat třídění videí do složek, což může usnadnit prohlížení databáze. V případě zvukových souborů se nyní skladby načítají postupně po stránkách. Tím dojde ke zvýšení rychlosti a stability aplikace, neboť nehrozí její zahlcení při načítání velkého množství souborů najednou.
 
 
Několik vylepšení získal prohlížeč souborů, který nově podporuje OTG zařízení (např. připojený USB flash disk), umožňuje přidat do oblíbených jakoukoliv složku v zařízení (nejen na síti) a v horní části obrazovky se ukazuje cesta k otevřené složce, což může znatelně usnadnit navigaci. VLC 3.1 také vrací plnou podporu rozhraní Android Auto, přidává podporu kodeku AV1, upravuje funkci stahování titulků, ukládá zvolené nastavení řazení souborů nebo vylepšuje rozpoznání podcastů. Také lze nastavit opakované přehrávání části souboru (od bodu A do bodu B) nebo manuálně uzamknout orientaci videopřehrávače na výšku či šířku.
 
 
Některé funkce zůstávají specifické pro Android TV. Jedná se o kanál na domovské obrazovce, který zobrazuje nově přidaná videa. Pokud video označíte pomocí ovladače, dojde k přehrání náhledu. Přidána byla také možnost řazení multimediálních souborů a seskupení videí podle názvu.
 
Vývojáři slibují, že dojde ke zkrácení cyklu mezi budoucími verzemi přehrávače. VLC 3.2 by tak mělo vyjít před začátkem léta. VLC pro Android si můžete zdarma stáhnout z Google Play Store.
 
Zdroj: Github.io


reklama