www.svetmobilne.cz
>
>
>

Používáte mobilní antivir? Dost možná je k ničemu

Používáte mobilní antivir? Dost možná je k ničemu
, , aktualita
Společnost AV Comparatives přinesla velké srovnání 250 aplikací pro Android, které se označují za antiviry. Více než polovina z nich se ukázala jako neefektivní, některé dokonce nedokázaly identifikovat žádný vzorek nebo označily za malware samy sebe.
K oblíbeným
reklama
Mobilní antiviry jsou častým předmětem sporů mezi uživateli. Příznivci tvrdí, že se může jednat o užitečnou ochranu před stále se zvyšujícím počtem mobilních hrozeb. Odpůrci ovšem oponují, že proti nakažení škodlivým kódem stačí dodržovat základní zásady a mobilní antiviry jsou pouze dalším způsobem, jak chtějí vývojáři vytáhnout peníze z kapes neznalých uživatelů. Společnost AV Comparatives provedla obří srovnání bezpečnostních řešení pro Android. Otestovala na 250 aplikací, které jsou dostupné v Google Play Store a považují se za antiviry. Test ukázal, že zatímco některé aplikace jsou velmi kvalitní, jiné mají s antivirem pramálo společného.
 
 
Za použitelné bylo označeno pouze 80 aplikací z 250, tedy méně než třetina. Kritériem pro udělení tohoto hodnocení bylo, aby antivir odhalil alespoň 30 % testovaných vzorků škodlivých souborů a ani jednou nespustil „planý poplach“. Nepřekvapí, že v této kategorii skončily aplikace od známějších společností, které vyvíjejí i bezpečnostní software pro osobní počítače (AVG, Avira, Bitdefender, ESET, F-Secure, Kaspersky Lab, McAfee, Symantec, Total Defense, Trend Micro aj.). Dalších 138 aplikací můžeme považovat za zbytečné. Nezvládly totiž odhalit ani 30 % vzorků, případně považovaly za malware některé bezpečné aplikace. Některé z těchto titulů používají špatně implementovaný engine třetích stran, jiné dokázaly odhalit pouze několik zastaralých vzorků malwaru. Ve srovnání s loňským rokem se objevilo více aplikací, které k detekci používají pouze předem připravený blacklist, tedy seznam závadných aplikací.
 
Zbylých 32 aplikací bylo dokonce označeno za potenciálně nebezpečné a byly následně odstraněny z Google Play Store. Většinou byly naprogramovány amatérem nebo společností, která se bezpečnostním softwarem vůbec nezabývá. Cílem jsou většinou příjmy z reklamy nebo rozšíření portfolia o další aplikaci. AV Comparatives doporučuje používat pouze mobilní antiviry od známých vývojářů a vyvarovat se především amatérským titulům, které většinou ani nemají vlastní webové stránky a používají e-mailovou adresu na doménách jako gmail.com nebo yahoo.com. Užvatelská hodnocení většinou nejsou dobrým vodítkem pro výběr antiviru. Většina aplikací, která v testu propadla, získala na Google Play více než 4 hvězdičky. Uživatelé totiž většinou hodnotí pouze rozhraní aplikace, ale už mnoho nevědí o detekci malwaru. Často se objevují také falešné recenze od vývojáře.
 
Kompletní výsledku testu a informace o použité metodologii najdete na webu AV-Comparatives.org.


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Huawei odkládá skládací smartphone Mate X Huawei odkládá skládací smartphone Mate X
Vypadá to, že po Samsungu odloží svůj skládací smartphone také společnost Huawei. Její Mate X měl přijít na trh už v těchto dnech, ale budeme si na něj muset ještě pár měsíců určitě počkat.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice Autonomní elektrotrucky Volvo Vera bez kabiny míří na silnice
Automobilka Volvo nedávno představila pozoruhodná autonomní nákladní vozidla Volvo Vera. Ty jsou nejen elektrická, ale především zaujmou tím, že jsou autonomní a dokonce ani nemají kabinu pro řidiče.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní Alpine A110S přiostřuje, dostává 292 koní
Renault představil vylepšenou variantu svého sportovního kupé Alpine A110S. Dostává mnohem vyšší výkon 292 koní díky vyššímu plnícímu tlaku turbodmychadla. Má i upravený podvozek a nové designové prvky.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech Tesla zvažuje užití olověných baterií v Superchargerech
Rychlonabíječky elektromobilů potřebují efektivně skladovat energii, kterou se pak nabíjí automobily. Tesla zvažuje, že pro vykrývání špiček a nabíjení mimo špičku začne využívat moderní olověné akumulátory, což by mělo vše zlevnit.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala
Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka Honda e odhaluje další detaily, nebude mít zrcátka
O nový elektromobil Honda e vyjádřilo zájem už více než 30 tisíc lidí a automobilka nyní zveřejnila další technické detaily vozu. Místo zrcátek bude mít kamery, podporovat bude i rychlé dobíjení a na 80 % bude za 30 minut.
14.6.2019, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře