Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Používáte mobilní antivir? Dost možná je k ničemu

2.4.2019, Jáchym Šlik, aktualita
Společnost AV Comparatives přinesla velké srovnání 250 aplikací pro Android, které se označují za antiviry. Více než polovina z nich se ukázala jako neefektivní, některé dokonce nedokázaly identifikovat žádný vzorek nebo označily za malware samy sebe.
Mobilní antiviry jsou častým předmětem sporů mezi uživateli. Příznivci tvrdí, že se může jednat o užitečnou ochranu před stále se zvyšujícím počtem mobilních hrozeb. Odpůrci ovšem oponují, že proti nakažení škodlivým kódem stačí dodržovat základní zásady a mobilní antiviry jsou pouze dalším způsobem, jak chtějí vývojáři vytáhnout peníze z kapes neznalých uživatelů. Společnost AV Comparatives provedla obří srovnání bezpečnostních řešení pro Android. Otestovala na 250 aplikací, které jsou dostupné v Google Play Store a považují se za antiviry. Test ukázal, že zatímco některé aplikace jsou velmi kvalitní, jiné mají s antivirem pramálo společného.
 
 
Za použitelné bylo označeno pouze 80 aplikací z 250, tedy méně než třetina. Kritériem pro udělení tohoto hodnocení bylo, aby antivir odhalil alespoň 30 % testovaných vzorků škodlivých souborů a ani jednou nespustil „planý poplach“. Nepřekvapí, že v této kategorii skončily aplikace od známějších společností, které vyvíjejí i bezpečnostní software pro osobní počítače (AVG, Avira, Bitdefender, ESET, F-Secure, Kaspersky Lab, McAfee, Symantec, Total Defense, Trend Micro aj.). Dalších 138 aplikací můžeme považovat za zbytečné. Nezvládly totiž odhalit ani 30 % vzorků, případně považovaly za malware některé bezpečné aplikace. Některé z těchto titulů používají špatně implementovaný engine třetích stran, jiné dokázaly odhalit pouze několik zastaralých vzorků malwaru. Ve srovnání s loňským rokem se objevilo více aplikací, které k detekci používají pouze předem připravený blacklist, tedy seznam závadných aplikací.
 
Zbylých 32 aplikací bylo dokonce označeno za potenciálně nebezpečné a byly následně odstraněny z Google Play Store. Většinou byly naprogramovány amatérem nebo společností, která se bezpečnostním softwarem vůbec nezabývá. Cílem jsou většinou příjmy z reklamy nebo rozšíření portfolia o další aplikaci. AV Comparatives doporučuje používat pouze mobilní antiviry od známých vývojářů a vyvarovat se především amatérským titulům, které většinou ani nemají vlastní webové stránky a používají e-mailovou adresu na doménách jako gmail.com nebo yahoo.com. Užvatelská hodnocení většinou nejsou dobrým vodítkem pro výběr antiviru. Většina aplikací, která v testu propadla, získala na Google Play více než 4 hvězdičky. Uživatelé totiž většinou hodnotí pouze rozhraní aplikace, ale už mnoho nevědí o detekci malwaru. Často se objevují také falešné recenze od vývojáře.
 
Kompletní výsledku testu a informace o použité metodologii najdete na webu AV-Comparatives.org.


reklama