Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Poslední hřebík do rakve? Obama už nepoužívá BlackBerry

18.6.2016, Jan Pánek, aktualita
Společnost BlackBerry se vždy chlubila vysokou mírou zabezpečení svých telefonů. Z toho důvodu je rádi používali vysocí státní činitelé včetně amerického prezidenta Baracka Obamy. Ten však podle nejnovějších informací přešel k Samsungu.
Kanadská společnost BlackBerry se dlouhou dobu zajímala hlavně o bezpečnost svých telefonů. I z toho důvodu jí trvalo velmi dlouho, než přešla na Android. Mnozí odborníci viděli krok BlackBerry k přesunu na Android ambivalentně. Na jednu stranu BlackBerry ztrácelo, protože pro svůj systém nemělo moc aplikací. Na druhou stranu s příchodem na Android už nové telefony BlackBerry nejsou považovány za tak bezpečné.

Dříve BlackBerry poskytovalo mnoho zabezpečovacích služeb, které se sice přenesly na Android, ale obecně není Android považovaný za příliš bezpečný. Pokud udělá chybu Google, výrobcům často trvá několik týdnů až měsíců problém zalátat. BlackBerry si svůj systém mohlo upravovat dle představ. Z tohoto důvodu využívalo telefonů od BlackBerry mnoho státních institucí, telefon se totiž mohl pochlubit několika bezpečnostními certifikacemi.

A právě používání těchto telefonů dělalo společnosti dobrou reklamu. Asi tu nejlepší jim udělal prezident Spojených států Barack Obama, který se neostýchal telefon BlackBerry používat na veřejnosti. Nyní však Obama telefon od BlackBerry používat přestal. To by nebylo nic neobvyklého, ale bohužel pro BlackBerry nejspíše přešel k Samsungu.

Podle nejnovějších informací používá již celkem letitý Samsung Galaxy S4. Proč tak starý model? Je to totiž jediný telefon z řady Galaxy, který prošel bezpečnostní prověrkou, která je pro telefon prezidenta potřebná. Telefon je však i tak hodně předělaný a od normálního modelu je po softwarové stránce k nepoznání.

Telefon totiž nemá několik základních funkcí - z bezpečnostních důvodů nemůže pořizovat snímky, prezident na něm nemůže psát SMS a ani nemůže klasicky volat. Všechny hovory musí být jako VoIP. "Z bezpečnostních důvodů se jedná o skvělé zařízení, ale nemůžu s ním fotit, psát zprávy ani si na něm pouštět hudbu. V podstatě to je 'telefon na hraní', který dáte svému tříletému dítěti," prohlásil Obama.

I přestože má Galaxy S4 Android, systém je natolik upravený, že se v něm nemohou objevit bezpečnostní trhliny. Proč ale může tento přechod prezidenta na jiný telefon ohrozit BlackBerry? Společnost byla vždy zaměřena na bezpečnost, ale nyní se jí trošku vytratila identita. To, že výměna za Samsung vůbec nemusí znamenat špatné zabezpečení nových telefonů od BlackBerry, neznamená, že to tak zákazníci nebudou vnímat.

Prezident navíc dělal společnosti velmi dobrou reklamu. Momentálně můžu BlackBerry maximálně těšit fakt, že firma stále podporuje stáj F1 Mercedes a její pilot Lewis Hamilton vlastní BlackBerry Passport.

Zdroj: PhoneArena
reklama