Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Aplikace
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky
Příslušenství
Tablety
Wearables
Ostatní
O nás  |  Napište nám
Facebook  |  Twitter
Svět hardware  |  Digimanie
TV Freak  |  Svět audia

Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile

, , aktualita
Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile
Přestože Porsche plánuje značnou elektrifikaci svého výrobního portfolia, pracuje také na technologii syntetických paliv. Ta by chtěla už brzy začít vyrábět v Chile a emisně má jít o překvapivě dobrou metodu.
Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile
Automobilka Porsche je známá výrobou sportovních aut, nicméně podobně jako většina dalších automobilek, i ona je tlačena k elektrickému pohonu. Přestože chce mít brzy elektrifikovanou většinu modelů, zkouší to také s alternativním "benzínem". Chce ho vyrábět synteticky na základě technologie od ExxonMobil ve spolupráci se společnostmi Siemens Energy a Enel. Ze začátku je bude používat v motoristickém sportu. Vyrábět se budou v továrně Haru Oni v Chile, kde bude v příštím roce spuštěn pilotní projekt.
 
Porsche syntetické palivo
 
Celé to má fungovat tak, že se zde bude vyrábět zelený vodík (pomocí vodních a větrných elektráren), ten se pak zkombinuje se zachyceným CO2 a vznikne metanol. Dalšími procesy z něj pak vznikne "syntetická ropa". Výhodou má být, že zatímco ropa má 30-40 různých složek, syntetická verze se má dostat jen na 8-10. Díky tomu má i její spalování vykazovat výrazně nižší emise dalších problematických plynů (např. NOx) i pevných částic. V pilotní fázi se počítá s produkcí 130 tisíc litrů paliva za rok. V roce 2024 už by mělo jít o 55 milionů litrů a v roce 2026 dokonce 550 milionů. Porsche tvrdí, že tento proces má až o 85 % nižší emise než při zpracování ropy (od těžby po spálení ve voze), což zní až podezřele dobře.
 


reklama