www.svetmobilne.cz
>
>

Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile

Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile
, , aktualita
Přestože Porsche plánuje značnou elektrifikaci svého výrobního portfolia, pracuje také na technologii syntetických paliv. Ta by chtěla už brzy začít vyrábět v Chile a emisně má jít o překvapivě dobrou metodu.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Porsche je známá výrobou sportovních aut, nicméně podobně jako většina dalších automobilek, i ona je tlačena k elektrickému pohonu. Přestože chce mít brzy elektrifikovanou většinu modelů, zkouší to také s alternativním "benzínem". Chce ho vyrábět synteticky na základě technologie od ExxonMobil ve spolupráci se společnostmi Siemens Energy a Enel. Ze začátku je bude používat v motoristickém sportu. Vyrábět se budou v továrně Haru Oni v Chile, kde bude v příštím roce spuštěn pilotní projekt.
 
Porsche syntetické palivo
 
Celé to má fungovat tak, že se zde bude vyrábět zelený vodík (pomocí vodních a větrných elektráren), ten se pak zkombinuje se zachyceným CO2 a vznikne metanol. Dalšími procesy z něj pak vznikne "syntetická ropa". Výhodou má být, že zatímco ropa má 30-40 různých složek, syntetická verze se má dostat jen na 8-10. Díky tomu má i její spalování vykazovat výrazně nižší emise dalších problematických plynů (např. NOx) i pevných částic. V pilotní fázi se počítá s produkcí 130 tisíc litrů paliva za rok. V roce 2024 už by mělo jít o 55 milionů litrů a v roce 2026 dokonce 550 milionů. Porsche tvrdí, že tento proces má až o 85 % nižší emise než při zpracování ropy (od těžby po spálení ve voze), což zní až podezřele dobře.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů Apple údajně prodal už 2 miliardy iPhonů
Podle poslední analytické zprávy už měl Apple prodat přes 2 miliardy telefonů iPhone. Tvrdí tak Horace Deidu ze serveru Asymco, který považuje iPhone 13 za nejdůležitější upgrade, s čímž by ale spousta jiných nesouhlasila.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů Stella Vita: solární karavan nizozemských studentů
Nizozemští studenti z Eindhoven University of Technology vyvinuli karavan, který má být poháněn výhradně solární energií. Plocha solárních panelů totiž může dosahovat až 17,5 čtverečních metrů.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala
Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy Motorola Moto G60 s 6000mAh akumulátorem přichází do Evropy
Motorola uvedla nový mobilní telefon Moto G60 i pro evropský trh. Novinka se může chlubit obří kapacitou akumulátoru 6000 mAh. Má také nadprůměrně velký 6,8" displej LCD se 120Hz obnovovací frekvencí.
20.9.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních GM doporučuje řidičům EV Chevrolet Bolt parkovat aspoň 15 metrů od ostatních
Elektromobil Chevrolet Bolt automobilce General Motors opravdu nedělá radost. Shořel další kus a firma nyní radí majitelům parkovat hodně daleko od dalších aut, doporučuje vzdálenost alespoň 15 metrů a nejen to.
18.9.2021, aktualita, Milan Šurkala9 komentářů
Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro Xiaomi uvádí nové smartphony 11T a 11T Pro
Xiaomi představilo nové telefony 11T a 11T Pro. Oba mají velký 6,67" displej AMOLED a fotoaparát s rozlišením 108 MPx. V případě verze Pro se můžete těšit až na 120W nabíjení, ale ani 11T v tomto rozhodně není žádný lenoch.
17.9.2021, aktualita, Milan Šurkala