www.svetmobilne.cz
>
>

Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile

Porsche začne vyrábět syntetické palivo eFuel v Chile
, , aktualita
Přestože Porsche plánuje značnou elektrifikaci svého výrobního portfolia, pracuje také na technologii syntetických paliv. Ta by chtěla už brzy začít vyrábět v Chile a emisně má jít o překvapivě dobrou metodu.
K oblíbeným
reklama
Automobilka Porsche je známá výrobou sportovních aut, nicméně podobně jako většina dalších automobilek, i ona je tlačena k elektrickému pohonu. Přestože chce mít brzy elektrifikovanou většinu modelů, zkouší to také s alternativním "benzínem". Chce ho vyrábět synteticky na základě technologie od ExxonMobil ve spolupráci se společnostmi Siemens Energy a Enel. Ze začátku je bude používat v motoristickém sportu. Vyrábět se budou v továrně Haru Oni v Chile, kde bude v příštím roce spuštěn pilotní projekt.
 
Porsche syntetické palivo
 
Celé to má fungovat tak, že se zde bude vyrábět zelený vodík (pomocí vodních a větrných elektráren), ten se pak zkombinuje se zachyceným CO2 a vznikne metanol. Dalšími procesy z něj pak vznikne "syntetická ropa". Výhodou má být, že zatímco ropa má 30-40 různých složek, syntetická verze se má dostat jen na 8-10. Díky tomu má i její spalování vykazovat výrazně nižší emise dalších problematických plynů (např. NOx) i pevných částic. V pilotní fázi se počítá s produkcí 130 tisíc litrů paliva za rok. V roce 2024 už by mělo jít o 55 milionů litrů a v roce 2026 dokonce 550 milionů. Porsche tvrdí, že tento proces má až o 85 % nižší emise než při zpracování ropy (od těžby po spálení ve voze), což zní až podezřele dobře.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač
Elektrický pickup Tesla Cybertruck se jen pomalu blíží k sériové výrobě. Ta už měla začít, ale budeme si muset počkat ještě rok. Prototyp vozu se ukázal na dráze a ukázal např. obří stěrač nebo povinná zrcátka.
13.12.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů
Šanghajská továrna Tesly automobilce výrazně umožnila navýšit výrobní kapacitu a podle posledních zpráv za prvních 11 měsíců poslala do světa přes 413 vozů. A zdaleka nešlo jen o vozy pro Čínu.
12.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky
Elektromobil Renault Zoe si před 8 lety odnesl z testů Euro NCAP excelentní 5hvězdičkové hodnocení. Poslední test však vozu nepřinesl ani jednu hvězdičku. Změny na voze i metodice si vybraly svou daň.
10.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní
Policejní vozy Tesla dnes nejsou už ničím až tak výjimečným. V Británii vytvořila policejní variantu Modelu 3 přímo sama Tesla a nabídla ji zdejší policii k dlouhodobějšímu testování. Výsledky jsou poměrně pozitivní.
8.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV
Čínská elektromobilka NIO provozuje netradiční projekt Power Swap, kdy si uživatelé mohou místo nabíjení akumulátorů zajet rovnou pro jeho rychlou výměnu. Nově se rozšiřují možnosti volby jiných kapacit pro výměnu.
6.12.2021, aktualita, Milan Šurkala