14.7.2020, Milan Šurkala, aktualita

Společnosti Porsche a Mahle zkouší inovativní metodu výroby pístů do spalovacích motorů. Pomocí 3D tisku lze vyrobit lehčí písty, díky čemuž mohou zvýšit výkon motoru. První testy ukazují nárůst až 30 koní.

reklama
:) | od: wrah666 (70)  14.7.202021:49
Pěkně. A podobných výrob bude jen přibývat. Je nemálo oborů, kde jsou vlastnosti a jakost výrobku důležitější než cena. Nebo ani nejdou ­"klasicky­" vyrobit. Nebo třeba díly na veterány, které již nejsou k mání. Prostě to protáhnete skenerem, necháte přechroustat počítačem a druhý den ráno máte fungl novou součástku..
PS: Nemluvě o tom, že dolů jde i cena tiskáren na kov. A jak to bude cenově dostupnější, tak to šíření těžce napomůže. ­(Pamatujete nástup carbonu? Napřed ­"kosmická technologie­", ruční výroba, neskutečně drahé.. Dneska relativně běžná sranda. Nebo co keramické nože? Co počítače? Mobily?)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(3)  nízká(0)
:/ | od: batmaster (7)  14.7.202021:05
Navýšení jsou cca 4%. Zajímalo by mě, jestli by se taková věc vyplatila ­(za cenu výroby­) u obyčejného auta, kterému přidá tak 4 koně ­(cca 2kW­). Asi ne. Jako technologická zajímavost dobrý, praktické využití v masovém měřítku nulové. :­/

OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(3)
Re: :/ | od: doriel (1)  16.7.20209:06
Ale ano. Při výrobě pár kusů je samozřejmě cena astronomická, ale když budeš mít halu plnou takových tiskáren, tak se to zlevní. Navíc odlévat a soustružit díly taky něco stojí. Podle mě to je dobrá cesta, už kvůli tomu, že vyrobíš tvary o kterých při odlévání nebo kování nemůžeš ani uvažovat. Ale opravdu je to spíš pro závoďáky, na fabii 4 koně nepoznám :)
OdpovědětKvalita příspěvku:  dobrá(0)  nízká(0)
Zajímá Vás tato diskuze? Začněte ji sledovat a když přibude nový komentář, pošleme Vám e-mail.
 
Nový komentář k článku
Pro přidání komentáře se přihlaste vpravo nahoře. Pokud nemáte profil, zaregistrujte se.
Uživatelský profil Vám umožní u nás využívat několik zajímavých funkcí.