Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Plně autonomní Tesla bude už v roce 2020, tvrdí Musk

20.2.2019, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk se opět rozpovídal o tom, co chystá jeho automobilka Tesla. Podle něj by se už brzy měl objevit autopilot v takové podobě, že půjde o plně autonomní vozy. Dočkat se máme prý už v příštím roce.
V rozhovoru pro ARK Invest (jednoho z investorů Tesly) se Elon Musk rozpovídal o připravovaných funkcích vozů Tesla, mezi nimiž je i nová generace autonomního řízení (tzv. Autopilot). Ta bude využívat nový hardware, který si Tesla sama postavila, a který nahrazuje stávající hardware Nvidie, jenž už nestačí svým výkonem (nový hardware by se měl začít vyrábět v těchto týdnech). Musk tradičně překypoval sebevědomím a tvrdil, že nový AI systém bude připraven už na konci tohoto roku a zajistí plnou autonomii. "Řidič" si tak může zavolat své auto, to ho vyzvedne a doveze na místo určení. Člověk za volantem si tak může i schrupnout.
 
Tesla Autopilot
 
Pochopitelně nebude to hned tak růžové. Musk připustil, že ačkoli by technologie měla být připravena ještě v tomto roce, její reálné nasazení na sebe nechá ještě nějakou dobu čekat a rozhodně nebude možné jen tak nečinně sedět za volantem. Ještě rok se tak bude funkce testovat podobně, jako je tomu dnes. Tedy řidič nemusí řídit sám o sobě, musí ale v pravidelných intervalech interagovat s vozidlem a být připraven na to, že v případě nenadálé události převezme řízení. Musk pochopitelně předpokládá, že vše půjde jako po másle a koncem příštího roku pak bude funkce plně spuštěna. V rozhovoru řekl, že si je tím jist a nejsou zde žádné otazníky.
 
Musk je možná ale opět až příliš optimistický a my tak můžeme předpokládat, že se funkce patrně opět o něco opozdí (ne každý v Tesle dokáže pracovat s takovým nasazením jako Musk). Dále zmínil, že tým nyní řeší především křižovatky. Podle něj je pro vůz sice velmi jednoduché číst dopravní značky (to dnes umí kdejaké auto), ale horší je to se semafory. Některé křižovatky jsou jimi doslova zaplaveny a i člověk má někdy problém se vyznat, který je ten jeho.
 
Zdroj: wired.com


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama