Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Pinebook: linuxový notebook za 89 dolarů

27.11.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Nepříliš známá společnost Pine64 začala nabízet ultralevný notebook, který se bude prodávat za cenu začínající na v přepočtu 2 300 Kč bez DPH. Výbava zahrnující procesor typu ARM a operační systém Linux či Android je proto jen základní.
Společnost Pine64 začala před rokem nabízet miniaturní počítač Pine A64 s cenovkou 19 dolarů, který byl považován za konkurenci známějšího Raspberry Pi. Na Kickstarteru byl o novinku velký zájem, a požadovanou částku se podařilo celkem rychle vybrat. Nyní o sobě dává společnost opět vědět, tentokrát s notebookem, který je založený na už zmiňovaném počítači Pine A64. Hlavní výhodou nového laptopu Pinebook je extrémně nízká cena, která činí 89 dolarů (2 300 Kč bez DPH) v případě jedenáctipalcové, respektive 99 dolarů (2 500 Kč bez DPH) u čtrnáctipalcové varianty. K dispozici tedy budou hned dva modely, které mají být také velmi lehké – hmotnost se pohybuje okolo 1,2 kg.

Vzhledem k ceně je nutné počítat s velkými ústupky v oblasti výbavy. Displej, ať už 11“ nebo 14“, disponuje rozlišením jen 1280 x 720 pixelů a je typu IPS LCD. O pohon se stará čtyřjádrový, 64bitový procesor Allwinner A64 využívající jádra Cortex-A53. Celý notebook je tedy postaven na platformě ARM, což s sebou samozřejmě nese řadu omezení, ale na druhou stranu umožňuje dosáhnout opravdu nízké ceny. Na základní desce dále nalezneme 2GB RAM a 16GB vnitřní úložiště typu eMMC 5.0. V případě potřeby je možné rozšíření pomocí až 256GB micro SD karty. Z bezdrátových technologií je podporováno Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 4.0, kromě toho nechybí dvojice portů USB 2.0 nebo 3,5mm audio jack.

Připojení k externímu monitoru nebo televizi umožňuje mini HDMI výstup. Výrobce slibuje použití klávesnice s klávesami plné velikosti a dostatečně rozměrného touchpadu. Technické parametry uzavírá 1,2MPx webkamera a Li-Pol baterie o kapacitě 10 000 mAh, jejíž alespoň přibližnou výdrž výrobce neuvádí. V případě operačního systému lze použít některou z linuxových distribucí, případně Android. Nejjednodušší je využít některý z připravených systémů, tedy Ubuntu, Debian nebo Android 5.1 Lollipop. Ve fázi vývoje je údajně také Chromium OS, tedy projekt, na kterém je založen Chrome OS.

Pinebook se zatím neprodává, ale to by se mělo v blízké době změnit.

Zdroj: Liliputing.com
reklama