Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Piaggio uvádí elektrický skútr Vespa Elettrica

31.8.2018, Milan Šurkala, aktualita
Italské Piaggio jde s dobou a představuje svůj legendární skútr Vespa i v elektrické verzi Vespa Elettrica a hybridní variantě Elettrica X. Zapracovalo se také na bezdrátové konektivitě a možnosti spojení se smartphonem.
Elektrický pohon se rozšiřuje do stále většího množství dopravních prostředků a motocykly nebo skútry zdaleka nejsou výjimkou. V Číně jde např. už o naprosto běžný způsob dopravy. Zde v Evropě si na nás elektrickou moto-novinku přichystalo italské Piaggio, které zahajuje výrobu retro modelu Vespa Elettrica. Ta navazuje na legendární skútr Vespa, který poprvé vyjel na silnice již v roce 1946, nicméně tentokrát jej pohání elektromotor. Jeho maximální trvalý výkon dosahuje hodnoty 2 kW, krátkodobě ale může dosáhnout dokonce až na 4 kW.
 
Piagio Vespa Elettrica
 
Li-Ion baterie má stačit na 100km dojezd, což není úplně málo (vzhledem k očekávanému použití spíše pro dojíždění ve městě). Kdo by chtěl jet dál, může si zakoupit hybridní variantu Elettrica X. V tomto případě jde o verzi s extenderem, kdy v případě nedostatku energie v baterii nebo na pokyn řidiče začne malý spalovací motor generovat elektřinu. Samotný elektrický dojezd této verze je sice jen 50 km, ale díky extenderu je možno dojet až 200 kilometrů daleko a navíc není třeba dlouho čekat na nabíjení baterie. Samozřejmostí je i rekuperace brzdné energie.
 
Piagio Vespa Elettrica
 
Baterie klasického plně elektrického skútru se totiž nabíjí pomaličku, takže to dle výrobce zabere zhruba 4 hodiny (kapacitu sice neznáme, ale očekával bych velmi výrazně kratší hodnotu). Oba modely mají 4,3" TFT displej zobrazující všechny důležité hodnoty o skútru, tedy vedle rychlosti i hodnotu dojezdu.
 
Piagio Vespa Elettrica
 
Nezapomnělo se ani na bohatou konektivitu. Skútr tak může spolupracovat se smartphonem a páčkami na řídítkách přijímat hovory, používat hlasové příkazy pro puštění hudby se speciální helmou s reproduktory. Produkce bude zahájena v okolí Pisy již v září letošního roku, přičemž prodej bude zahájen online v průběhu října. Cenu zatím výrobce nezveřejnil, ale měla by se pohybovat okolo částek typických pro nejlepší modely Piaggia (předpokládá se tak cena okolo 150 až 200 tisíc Kč).
 
Piagio Vespa Elettrica
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama