Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Palm je zpět! Nový smartphone má rozměry kreditky

16.10.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Značka Palm se po letech vrací na telefony díky americkému start-upu. První model se nesnaží konkurovat iPhonu, ale přinést miniaturní smartphone s Androidem, který lze používat jako druhý přístroj.
Spekulace o tom, že se vrací slavná značka Palm, se objevují už od loňského roku. A před pár měsíci to bylo potvrzeno i uniklými informacemi o prvním modelu, který překvapil svými miniaturními rozměry. Dnes bylo vše definitivně potvrzeno, neboť telefon představil americký mobilní operátor Verizon, který jej zařadí do své nabídky. O reinkarnaci značky se postaral americký start-up Palm Ventures Group, který koncem roku 2016 založili Dennis Miloseski a Howard Nuk, bývalí designéři Samsungu. Právo používat značku Palm ovšem museli získat od čínské společnosti TCL. Připomeňme, že Palm v 90. letech patřil k průkopníkům kapesních počítačů (PDA) a měl nadějně vykročeno i mezi smartphony. Nadějnou budoucnost zhatila některá chybná rozhodnutí ve vedení a katastrofu dokončilo HP, které Palm získalo v roce 2010. O čtyři roky později se dostalo do rukou už zmiňovaného TCL, kterému ovšem šlo spíše o intelektuální vlastnictví. Přibližně čtyři roky tedy značka čekala na zmrtvýchvstání a právě nyní údajně nastal vhodný čas.
 
 
Vzhledem k tomu, že prát se s Applem, Samsungem nebo Huawei na poli běžných smartphonů by byl velmi obtížný úkol, rozhodl se „nový Palm“ vydat cestou experimentů. Zároveň přišel o svou platformu webOS, takže volba celkem logicky padla na Android. První smartphone obnovené značky nese jednoduchý název Palm. Nic více, nic méně. Na zadní straně přístroje se potom nachází nová verze loga. Nejvíce na novém telefonu upoutají jeho rozměry 50,6 x 96,6 x 7,4 mm, které jdou zcela proti dlouhodobému trendu zvětšování displejů. Výška i šířka přibližně odpovídají běžné platební kartě, a hmotnost 62,5 g je ve srovnání s některými současnými vlajkovými loděmi skoro třetinová. Palm byl navržen tak, aby nabízel rychlý a snadný přístup k základním funkcím, ale zároveň umožňuje stahovat další aplikace skrze Google Play Store.
 
Omezením může být 3,3” HD displej, na kterém přece jen nebude tak snadné číst delší text nebo pracovat s malými ovládacími prvky v aplikaci. Palm ovšem funguje i jako sekundární telefon k vašemu iPhonu či Androidu. A během příchozího hovoru začnou zvonit oba telefony. Ve výbavě nalezneme procesor Snapdragon 435, 3GB RAM a 32GB vnitřní úložiště bez možnosti rozšíření. Kvůli malým rozměrům nezbylo místo ani na sluchátkový konektor, ale k dispozici je port USB Type-C. Přítomný je také 12MPx zadní a 8MPx přední fotoaparát, LTE, 800mAh baterie nebo Android 8.1 Oreo. Zařízení se také chlubí zvýšenou odolností podle certifikace IP68.
 
Palm se začne prodávat v listopadu u amerického Verizonu, ale v plánu je globální dostupnost. Cena byla stanovena na překvapivě vysokých 350 dolarů, v přepočtu 7 800 Kč bez DPH.


reklama