Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

OWC nabízí dok pro připojení dvou disků přes USB Type-C

1.10.2016, Jáchym Šlik, aktualita
Společnost Other World Computing (OWC) přišla s novou verzí svého externího doku, který umožňuje připojit k PC či Macu interní disky SSD či HDD na sběrnici SATA. Disky je přitom možné měnit i za běhu počítače.
OWC už nějaký čas nabízí externí dok se dvěma sloty na disky, který využívá rozhraní Thunderbolt 2. Novinkou je model spoléhající na USB 3.1 s reversibilním konektorem USB Type-C. Výhodou je výrazně nižší cena a v případě levnějších notebooků také vyšší dostupnost tohoto standardu než u Thunderrboltu. Odvrácenou stranou mince je potom snížená rychlost přenosu dat, i přesto je ovšem podporována rychlost až 434 MB/s při čtení, respektive 406 MB/s při zápisu. To je dostatečná hodnota pro HDD, zatímco SSD mohou být mírně brzděny.

V každém případě je dok kompatibilní s SSD i HDD na sběrnicích SATA, u druhého jmenovaného typu ve velikosti 2,5“ nebo 3,5“. Kapacita přitom není nijak zvlášť omezena, výrobce uvádí podporu 10TB i větších disků. Při připojení dvou disků je možné používat oba naráz, případně jeden z nich odpojit za běhu zařízení. Pro každý disk zvlášť je potom k dispozici dioda, jejíž svícení indikuje aktivitu. Dok má plášť z hliníku, takže se dobře hodí třeba k Macbookům, ale kompatibilní je samozřejmě i s notebooky či desktopy běžícími na systému Windows.

USB Type-C by bohužel nestačilo k napájení dvou disků, proto je potřeba ještě externí zdroj. Žádné další konektory už na těle doku nenajdeme, využití doku tedy končí a začíná u disků, což je možná trochu škoda. OWC Drive Dock ve verzi s USB Type-C se prodává za 90 dolarů, v přepočtu 2 200 Kč bez DPH. Verze s rozhraním Thunderbolt 2 je přitom skoro třikrát dražší, prodává se za 250 dolarů, tedy asi 6 000 Kč bez DPH.

Zdroj: Theconfluencegroup.com
reklama