www.svetmobilne.cz
>
>

Obyvatelé centra Berlína zde chtějí zakázat provoz aut, a to i těch elektrických

Obyvatelé centra Berlína zde chtějí zakázat provoz aut, a to i těch elektrických
, , aktualita
Individuální automobilová doprava se postupně stává stále dražší a hůře dostupnou záležitostí. Běžná auta zdražují, elektromobily zlevňují jen pomalu a v Berlíně chtějí zakázat oboje. A tentokrát nejsou to politici, nýbrž sami občané.
K oblíbeným
reklama
Silnější snahy o ekologii neutichají, spíše se čím dál více zesilují. Nejde jen o úspornější a ekologičtější produkty, ale také o ekologičtější způsob žití jako takového. Po celém světě tak např. existuje více iniciativ, jak "vrátit města lidem", a snahy v Berlíně jdou v tomto ještě dále. Tentokrát to ale není politická snaha, ale občanská. Iniciativa Berlin Autofrei chce vyhradit celé centrum města lidem a zakázat zde individuální automobilovou dopravu. Centrem se tu myslí okolí vytyčené vlakovou tratí Ringbahn (S-Bahn), což rozhodně není malá část města. Tato oblast má totiž rozlohu 88 km2.
 
Doprava v Berlíně
ilustrační obrázek, Leonhard Lenz, CC0, přes Wikimedia Commons
 
Petice už nasbírala přes 50 tisíc podpisů (o 30 tisíc více, než bylo třeba) a chce, aby byla z těchto míst úplně vykázána individuální automobilová doprava. Výjimkou by byly osoby s tělesným postižením, zůstalo by zásobování nebo vozidla záchranných složek. Běžní obyvatelé by měli povoleno 12 jízd ročně sdílenými vozy. Zákaz se má týkat nejen vozů se spalovacími motory, ale také elektromobilů. I ty dle iniciativy emitují škodlivé látky, jako jsou např. drobné částice z pneumatik. Navíc německý vozový park prozatím tvoří jen 1,3 % elektromobilů.
 
Jedním z argumentů pro zákaz je např. i to, že zatímco v Berlíně je autem provedena zhruba třetina cest, v rámci tohoto okruhu je to jen 17 %. To navíc vůbec nekoresponduje s tím, že až 58 % plochy pro dopravu je vyhrazena právě autům (a mnohem méně ekologičtějším způsobům dopravy). Další zajímavostí je to, že jen třetina Berlíňanů má auto a dle zakladatelů iniciativy spousta lidí říká, že šťastnější by byli bez auta. Zda snaha projde, to se teprve ukáže. První úspěch v dostatečném množství podpisů (alespoň 20 tisíc) už byl splněn, ve druhém kole bude potřeba nasbírat 170 tisíc.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory BMW v roce 2024 přestane v Mnichově vyrábět spalovací motory
Konec spalovacích motorů se podle všeho blíží a automobilka BMW už ohlásila, že s jejich výrobou v mnichovské továrně skončí do roku 2024. Minimálně z poloviny elektrické chce BMW být do roku 2030.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví Jak funguje spalovací motor? Průhledný motor ve slow-motion videu napoví
Možnosti moderních kamer jsou velmi dobré, ale občas je potřeba jim pro netradiční záběry trochu pomoci. Na YouTube se takto objevilo video, které vyřešilo natáčení spalování paliva v motoru jeho průhledným blokem.
25.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii Solární karavan Stella Vita dojel do cíle jen na sluneční energii
Solární karavan Stella Vita nizozemských studentů dojel jen na sluneční energii z Nizozemí až na úplný jih Španělska. Celkově měl ujet téměř 3000 km, nakonec to ale s několika peripetiemi bylo okolo 2000 km. I tak je to ale úspěch.
24.10.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou Výměnné stanice baterií NIO se stanou decentralizovanou solární elektrárnou
Automobilka NIO chce rozšířit funkčnost svých stanic pro výměnu akumulátorů svých elektromobilů. Nově budou instalovány solární panely a síť se tak současně stane i decentralizovanou solární elektrárnou.
22.10.2021, aktualita, Milan Šurkala
Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta Software si spletl registrační značku a tričko, řidiči tak hrozila pokuta
Programy nejsou neomylné a pokud je někdo nekontroluje, může dojít k zajímavým situacím. Pár z Velké Británie tak dostal pokutu za jízdu v pruhu pro autobusy, ačkoli v daném místě nikdy nejel. Počítač si totiž spletl nápis s registrační značkou.
20.10.2021, aktualita, Milan Šurkala