www.svetmobilne.cz
>
>

Obyvatelé centra Berlína zde chtějí zakázat provoz aut, a to i těch elektrických

Obyvatelé centra Berlína zde chtějí zakázat provoz aut, a to i těch elektrických
, , aktualita
Individuální automobilová doprava se postupně stává stále dražší a hůře dostupnou záležitostí. Běžná auta zdražují, elektromobily zlevňují jen pomalu a v Berlíně chtějí zakázat oboje. A tentokrát nejsou to politici, nýbrž sami občané.
K oblíbeným
reklama
Silnější snahy o ekologii neutichají, spíše se čím dál více zesilují. Nejde jen o úspornější a ekologičtější produkty, ale také o ekologičtější způsob žití jako takového. Po celém světě tak např. existuje více iniciativ, jak "vrátit města lidem", a snahy v Berlíně jdou v tomto ještě dále. Tentokrát to ale není politická snaha, ale občanská. Iniciativa Berlin Autofrei chce vyhradit celé centrum města lidem a zakázat zde individuální automobilovou dopravu. Centrem se tu myslí okolí vytyčené vlakovou tratí Ringbahn (S-Bahn), což rozhodně není malá část města. Tato oblast má totiž rozlohu 88 km2.
 
Doprava v Berlíně
ilustrační obrázek, Leonhard Lenz, CC0, přes Wikimedia Commons
 
Petice už nasbírala přes 50 tisíc podpisů (o 30 tisíc více, než bylo třeba) a chce, aby byla z těchto míst úplně vykázána individuální automobilová doprava. Výjimkou by byly osoby s tělesným postižením, zůstalo by zásobování nebo vozidla záchranných složek. Běžní obyvatelé by měli povoleno 12 jízd ročně sdílenými vozy. Zákaz se má týkat nejen vozů se spalovacími motory, ale také elektromobilů. I ty dle iniciativy emitují škodlivé látky, jako jsou např. drobné částice z pneumatik. Navíc německý vozový park prozatím tvoří jen 1,3 % elektromobilů.
 
Jedním z argumentů pro zákaz je např. i to, že zatímco v Berlíně je autem provedena zhruba třetina cest, v rámci tohoto okruhu je to jen 17 %. To navíc vůbec nekoresponduje s tím, že až 58 % plochy pro dopravu je vyhrazena právě autům (a mnohem méně ekologičtějším způsobům dopravy). Další zajímavostí je to, že jen třetina Berlíňanů má auto a dle zakladatelů iniciativy spousta lidí říká, že šťastnější by byli bez auta. Zda snaha projde, to se teprve ukáže. První úspěch v dostatečném množství podpisů (alespoň 20 tisíc) už byl splněn, ve druhém kole bude potřeba nasbírat 170 tisíc.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač Další prototyp Tesly Cybertruck dostal obří stěrač
Elektrický pickup Tesla Cybertruck se jen pomalu blíží k sériové výrobě. Ta už měla začít, ale budeme si muset počkat ještě rok. Prototyp vozu se ukázal na dráze a ukázal např. obří stěrač nebo povinná zrcátka.
13.12.2021, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů Tesla za letošek vyrobila v Číně už přes 413 tisíc vozů
Šanghajská továrna Tesly automobilce výrazně umožnila navýšit výrobní kapacitu a podle posledních zpráv za prvních 11 měsíců poslala do světa přes 413 vozů. A zdaleka nešlo jen o vozy pro Čínu.
12.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky Renault Zoe získal 0 hvězd v Euro NCAP i kvůli změně metodiky
Elektromobil Renault Zoe si před 8 lety odnesl z testů Euro NCAP excelentní 5hvězdičkové hodnocení. Poslední test však vozu nepřinesl ani jednu hvězdičku. Změny na voze i metodice si vybraly svou daň.
10.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní Zkušenosti z testu policejní Tesly Model 3 v Británii jsou pozitivní
Policejní vozy Tesla dnes nejsou už ničím až tak výjimečným. V Británii vytvořila policejní variantu Modelu 3 přímo sama Tesla a nabídla ji zdejší policii k dlouhodobějšímu testování. Výsledky jsou poměrně pozitivní.
8.12.2021, aktualita, Milan Šurkala
NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV NIO rozšiřuje možnosti dočasného upgradu velikosti akumulátoru svých EV
Čínská elektromobilka NIO provozuje netradiční projekt Power Swap, kdy si uživatelé mohou místo nabíjení akumulátorů zajet rovnou pro jeho rychlou výměnu. Nově se rozšiřují možnosti volby jiných kapacit pro výměnu.
6.12.2021, aktualita, Milan Šurkala