Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nubia se vzdá své nadstavby, začne používat čistý Android

3.3.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Nubia, ještě donedávna prémiová značka čínského ZTE, prozradila důležitou změnu týkající se softwaru. Ve svých smartphonech začne používat čistý Android namísto uživatelské nadstavby Nubia UI.
Čínská společnost Nubia, jejíž smartphony se v současné době oficiálně prodávají také na českém trhu, se připojila do pomyslného klubu výrobců používajících čistý Android. Dosud přitom dávala přednost své poměrně mohutné nadstavbě Nubia UI, která se odlišovala jak přidanými funkcemi, tak jiným vzhledem uživatelského rozhraní. Díky tomu, že výrobce začne používat čistý Android, ušetří část sil potřebných pro vývoj a udržování softwaru. Zlepšit by se mě také naprosto tristní situace v oblasti aktualizací, žádný závazek nám však Nubia prozatím nedala. Připomeňme, že smartphony této značky v současné době nedostávají téměř žádné updaty na modernější verze Androidu.
 
 
Informace o používání čistého Androidu, kterou zjistil řecký web Techvalue.gr při veletrhu MWC 2018 v Barceloně, se ovšem týká pouze globálních modelů. Telefony pro čínský trh si ponechají Nubia UI. Tamní uživatelé totiž preferují výrazné uživatelské nadstavby, naopak pro ně nejsou tolik důležité softwarové aktualizace. Jistý podíl na tom bude mít jistě skutečnost, že služby Googlu jsou v Číně oficiálně zakázané.
 
 

Čas udělat nadstavbám pápá?

 
Už delší dobu můžeme mezi výrobci smartphonů sledovat jasný obrat, který se týká používání uživatelských nadstaveb Androidu. Dříve se jednotlivé značky snažily operační systém maximálně odlišit a nabídnout v něm kupu vlastních předinstalovaných aplikací. Před časem si však řada výrobců uvědomila zbytečnost složitost a přebujelost svých nadstaveb. Někteří tak zareagovali jejich odlehčováním, jiní přešli na čistý Android. Určitý podíl na tomto rozhodnutí měla Motorola během své krátké epizody, kdy se ocitla v rukách Googlu. Ten začal v telefonech Moto používat prakticky neupravený Android, jen s pár přidanými funkcemi. V této tradici pokračuje také Lenovo, současný vlastník Motoroly. A dokonce odstranil nadstavbu Vibe UI z telefonů prodávaných pod vlastní značkou.
 
Cestou čistého operačního systému se vydala také znovuzrozená Nokia (v rukách HMD Global) a zatím se jí to vyplácí. Experimentovat s neupraveným Androidem se rozhodlo také Xiaomi, které vloni představilo model Mi A1 bez známého rozhraní MIUI. Uživatelské nadstavby však dost možná nikdy zcela nevymizí.
 


reklama