Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

Nubia Alpha: smartphone patří na zápěstí

4.9.2018, Jáchym Šlik, aktualita
Jak vypadá budoucnost smartphonů podle společnosti Nubia? Smartphone by se měl z našich kapes přesunout na zápěstí. První prototyp vypadá futuristicky, ale zatím neposkytuje úplnou náhradu za běžný smartphone.
Mobilní telefon na zápěstí je koncept, který se objevuje už velmi dlouho. A je to právě čínská značka Nubia, která tento koncept letos uvedla v život. Na veletrhu IFA 2018 byl ukázán prototyp modelu Nubia Alpha, i když zatím jen za sklem, takže si jej nikdo nemohl vyzkoušet. Mnozí mohou namítnout, že se jedná jen o chytré hodinky či náramek s více funkcemi, ale výrobce toto označení odmítá a tvrdí, že jde o smartphone. Ačkoliv by se mohlo zdát, že je zařízení teprve v rané fázi vývoje, k uvedení na trh by mělo dojít ještě do konce letošního roku, a to nejprve v Číně.
 
 
Nubia Alpha zatím příliš neodpovídá představám o elegantním telefonu na zápěstí. Celé zařízení je poměrně tlusté, přece jen ve srovnání s chytrými náramky byly použity výkonnější komponenty i větší baterie o kapacitě 500 mAh. Konkrétní výbavu nám ovšem zatím výrobce neprozradil, ale to se snad vzhledem k brzkému uvedení na trh změní. Telefon je vybaven flexibilním OLED displejem, který samozřejmě nepostrádá dotykové ovládání. Kvůli šetření místem chybí slot na klasické SIM karty, místo nich hodinky používají virtuální eSIM. S hodinkami si ovšem zavoláte, stejně tak nebude problém odesílat SMS zprávy. Nechybí přední kamera na selfie či videhovory, hudební přehrávač a další funkce známé z běžných smartphonů. Zároveň ovšem poslouží i jako chytrý náramek, neboť zvládne zaznamenávat pohybové aktivity.
 
 
Nubia Alpha využívá operační systém Android, i když samozřejmě značně upravený. Uživatelé se budou muset smířit s chybějícím zadním fotoaparátem nebo nezvyklým formátem displeje, na kterém si čtení textů nebo sledování videí příliš neužijete. Podporovány budou jen ty aplikace pro Android, které vývojáři upraví pro tento poměr stran displej. Ani výdrž baterie pravděpodobně nebude příliš dlouhá, ale Nubia se údajně snaží do zařízení vtěsnat větší baterii – řešením by mělo být umístit články také do náramku. Výrobce ovšem počítá s tím, že majitel Alphy bude mít ještě jeden klasický smartphone třeba v kapse u kalhot, k dispozici totiž bude funkce „najdi můj telefon“.
 


reklama