Recenze  |  Aktuality  |  Články
Doporučení  |  Diskuze
Auto-Moto
Mobilní telefony
Notebooky  |  Tablety
Příslušenství
Wearables  |  Ostatní
Svět hardware  |  Digimanie  |   TV Freak

NTU vyvinula superlevný LiDAR nejen pro autonomní auta

29.7.2018, Milan Šurkala, aktualita
Výzkumníci z Nanyang Technological University vyvinuli novou technologii LiDARu, velmi důležité funkce pro 3D vidění u autonomních aut. Ta je dosud velmi drahá, nicméně novinka má být 200krát levnější.
LiDAR je jedním z mnoha senzorů, které jsou využívány autonomními auty k monitorování svého okolí. Pomocí laserových diod vysílá laserové paprsky a díky jejich odrazům zpět tak vytváří 3D mapu svého okolí. Problémem LiDARu je vedle ne vždy ideální rychlosti dané pohyblivými částmi zejména jeho cena. Ta v případě verzí pro autonomní vozy činí okolo $10000, což je opravdu mnoho a v podstatě znemožňuje tvorbu "lidového" autonomního vozu. Výzkum vědců z Nanyang Technological University (NTU) řeší oba dva problémy zároveň.
 
Waymo LiDAR
 
LiDAR na voze Waymo (zdroj: waymo.com)
 
Místo diod, které by vysílaly laserové paprsky, je vysílá přímo křemíkový čip. Vědci totiž našli způsob, jak přinutit "svítit" germanium (typický prvek, který je součástí procesorů) a vše upravit pro funkci LiDARu. Germanium je totiž za určitých podmínek (natažení) schopno emitovat světlo. Výsledkem je tzv. Solid State LiDAR, který bude i výrazně rychlejší než dnešní metody, nabídne také vyšší rozlišení. Může být ve výsledku také mnohem jednodušší a předpokládá se, že komerční verze by mohla na trhu stát pouhých $50.
 
Díky takto nízké ceně se může otevřít svět pro různé startupy. Také může být namontován např. na drony, což je kvůli hmotnosti dnešních LiDARů velmi problematické. Dokonce si vědci z NTU umí představit i LiDARový čip v mobilním telefonu. Jedním z dalších použití je datové připojení Li-Fi, tedy přenos dat pomocí světelných paprsků. Tým dostal grant od National Research Foundation pro dovedení technologie do komerční podoby. Předpokládá se, že by se tak mohlo stát do 5 let.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama